Autor Subiect: materiale din care sunt confecționate machetele - opinii  (Citit de 19238 ori)

0 Membri şi 6 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline mavrodin118

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 6.655
  • Gen: Bărbat
NSU-ul e din plastic, nu-i așa?

da, e un ABS; nu aduce însă cu un plastic uzual (cel puțin pentru un profan), probabil ține de modul de combinare a componentelor -
”Dacă am realiza toți că nu trăim veșnic, am fi cu toții mai amabili. Sunt sigur.” (Juan Manuel Fangio, cvintuplu campion mondial)

Offline Wheels

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 1.812
  • Gen: Bărbat
da, e un ABS; ...
Am vazut scris ABS pe paharele din plastic de unica folosinta. Cred ca inseamna calitate, nu-i asa?
Acum serios, am si eu cateva Minichamps 1/43 din plastic. Nu arata rau deloc (mai putin Porsche-le 904) dar n-am fost prea fericit cand am constatat acest fapt.

Offline the1

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 2.840
  • Mr. Anderson
Stii daca e specificat si pe ambalaj faptul ca sunt realizate din plastic? La 904 imi aduc aminte ca nu exista nicio referire la material.

Offline mavrodin118

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 6.655
  • Gen: Bărbat
Cred ca inseamna calitate, nu-i asa?

cică monomerii ăia din compoziție se pot combina în proporții diferite, rezultând tot atâtea grade calitative;
iar dacă nu știam despre ce e vorba, n-aș fi zis că e plastic;
nsu-ul ăsta de la minichamps e de preferat oricând unui eldorado de la bos -
”Dacă am realiza toți că nu trăim veșnic, am fi cu toții mai amabili. Sunt sigur.” (Juan Manuel Fangio, cvintuplu campion mondial)

Offline the1

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 2.840
  • Mr. Anderson
NSU RO80? Nu e rasina?

Offline Wheels

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 1.812
  • Gen: Bărbat
Stii daca e specificat si pe ambalaj faptul ca sunt realizate din plastic? La 904 imi aduc aminte ca nu exista nicio referire la material.
Absolut nimic specificat pe ambalaj. In Opel-ul Astra 2012 au bagat o piesa de metal intre punte si interiorul machetei... probabil pentru a nu o lua vantul.

klauze

  • Vizitator
haha, o am si eu pe aia...plastic intr-adevar, dar arata intr-un mare fel.

Offline the1

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 2.840
  • Mr. Anderson
probabil pentru a nu o lua vantul.

« Ultima Modificare: 01/06/15*, 23 de the1 »

Offline Wheels

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 1.812
  • Gen: Bărbat
haha, o am si eu pe aia...plastic intr-adevar, dar arata intr-un mare fel.
Iti arde sa razi pentru ca n-a fost scumpa si intr-adevar arata intr-un mare fel pentru pretul de achizitie. Daca ai fi platit pretul intreg nu cred ca mai erai atat de fericit.

Offline the1

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 2.840
  • Mr. Anderson
Are si plasticul avantajele lui.

klauze

  • Vizitator
gone girl?

Offline Ionuț

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 4.033
cică monomerii ăia din compoziție se pot combina în proporții diferite

Tov.Acad.Dr.Ing, machete din monomeri din ăștia pot să-mi iau și din Carrefour sau Auchan. Sunt la scară mare, destul de detaliate și mai fac și alte chestii (se pot manevra din telecomandă, cântă etc).

Offline mavrodin118

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 6.655
  • Gen: Bărbat
Sunt la scară mare, destul de detaliate și mai fac și alte chestii (se pot manevra din telecomandă, cântă etc).

aha, deci sunt de preferat; ok;

eu rămân totuși la minichamps -
”Dacă am realiza toți că nu trăim veșnic, am fi cu toții mai amabili. Sunt sigur.” (Juan Manuel Fangio, cvintuplu campion mondial)

klauze

  • Vizitator
pana la urma ne intereseaza sa arate bine in vitrina respectand cat mai mult modelul real. normal ca ma deranjeaza sa traiesc cu impresia ca am luat o macheta de zamac si sa ma trezesc cu altceva, am mai spus asta la vremea respectiva, dar cum am acceptat rasinile la care erm foarte reticient tocmai pentru ca au adus un mare plus de realism masinilor, intr-un final pot accepta si plasticul cu conditia sa nu pateasca precum bietele norev uri din anii 60-70 care sint majoritatea intr-o stare deplorabila azi....nu ma astept sa imi reziste machetele 100 de ani (i wouldn't know anyway) dar cat sint la mine vreau sa nu se deterioreze din cauza materialului.

Offline mavrodin118

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 6.655
  • Gen: Bărbat
”Dacă am realiza toți că nu trăim veșnic, am fi cu toții mai amabili. Sunt sigur.” (Juan Manuel Fangio, cvintuplu campion mondial)