Autor Subiect: diverse discuții - clasa politică, guvern etc.  (Citit de 5966 ori)

0 Membri şi 5 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline buruceagga

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 1.377
  • Gen: Bărbat
  • Colectionar LOGAN 1:43
Re: diverse discuții - clasa politică, guvern etc.
« Răspuns #15 : 03/31/14*, 13 »
Buruceagga, multumeste-i si lui Ilici pentru "rafinarea" clasei politice. Totul a inceput si s-a sfarsit cu mineriadele.
Eu nu am de ce sa-i multumesc. POPORUL l-a votat. Traim intr-o democratie. A fost votat de vecinul tau , poate de parintii tai de verii tai sau prieteniii din anturajul tau. Sau al meu  :) :) :)
« Ultima Modificare: 03/31/14*, 23 de buruceagga »

Offline buruceagga

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 1.377
  • Gen: Bărbat
  • Colectionar LOGAN 1:43
Re: diverse discuții - clasa politică, guvern etc.
« Răspuns #16 : 03/31/14*, 13 »
Si istoricului Petre Constantinescu, el a fost unul din primii comunisti, lui Justinian Marina si lui Mihaita (ala de credea ca monarhia insemna sa ai un parc de masini de lux).
A, sa nu i uitam: liderii occidentului care il primeau pe Ilici cu tot fastul..
Era normal sa-l primeasca asa. Era rezultatul exprimarii libere a votului unui popor! Marile cancelarii au recunoscut faptul ca chiar daca votul a fost alterat , alterarea nu a fost suficient de consistenta sa schimbe vointa poporului. Deci ... despre ce vorbim? Despre Democratie vot si ceea ce votam nu?  :)

Offline buruceagga

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 1.377
  • Gen: Bărbat
  • Colectionar LOGAN 1:43
Re: diverse discuții - clasa politică, guvern etc.
« Răspuns #17 : 03/31/14*, 13 »
Nu e asta teoria Democratiei ... Cei putini se aliniaza dorintei celor multi?

Online johann.nunweiller

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 21.119
Re: diverse discuții - clasa politică, guvern etc.
« Răspuns #18 : 03/31/14*, 13 »
Categoric!
A fost rezultatul vointei unei parti majoritare a electoratului.

Taman ce mi am amintit de alegerile din 6 martie 1946, primele alegeri din Romania cu vot universal, in ciuda protestelor partidelor istorice care nu doreau participarea femeilor la procesul electoral si chiar limitarea participarii (aspect de care Coposu nu a pomenit nimic, cu atat mai mult de atitudinea sa din Dreptatea).


Offline IPR

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.275
  • Gen: Bărbat
  • Decat 10 lei la soare, mai bine 5 lei la umbra!
Re: diverse discuții - clasa politică, guvern etc.
« Răspuns #19 : 03/31/14*, 14 »
Eu nu am de ce sa-i multumesc. POPORUL l-a votat. Traim intr-o democratie. A fost votat de vecinul tau , poate de parintii tai de verii tai sau prieteniii din aturajul tau. Sau al meu  :) :) :)

De cand nenea asta numit POPORUL sta prin birourile de la Moscova?

Offline buruceagga

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 1.377
  • Gen: Bărbat
  • Colectionar LOGAN 1:43
Re: diverse discuții - clasa politică, guvern etc.
« Răspuns #20 : 03/31/14*, 14 »
Daca exista dovezi ... iar inseamna ca suntem o natie de prosti pentru ca ne lasam manipulati de "BIROU". Eu unul sincer ma indoiesc ca la acea vreme MOSCOVA ..... o durea .....de Bucuresti ... aveau ei altele pe cap. Continui sa cred ca tot prostia noastra si dorinta populara de a avea un "tatuca" in fruntea tzarii ne-a adus un bun politician comunist pe cap .
« Ultima Modificare: 03/31/14*, 14 de buruceagga »

Online johann.nunweiller

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 21.119
Re: diverse discuții - clasa politică, guvern etc.
« Răspuns #21 : 03/31/14*, 14 »
Moscova atunci avea alte griji.
Una dintre psihozele celor de la gurile Dunarii este ca ei fac obiectul grijilor moscovitilor.
Iar pe aia ii doare in c.. de romani, aia fac afaceri grele cu marile companii din vest, afaceri de viitor cu China, consolideaza parteneriatele strategice la nivel global, conlucreaza cu Japonia la proiecte energetice (a caror valoare ating echivalentul celor din Orientul Apropiat), exploreaza spatiul cosmic impreuna cu sua, indienii, europenii, etc.
Moscovitii vad cu mult peste romani.
« Ultima Modificare: 03/31/14*, 14 de johann.nunweiller »

Offline buruceagga

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 1.377
  • Gen: Bărbat
  • Colectionar LOGAN 1:43
Re: diverse discuții - clasa politică, guvern etc.
« Răspuns #22 : 03/31/14*, 14 »
Moscova atunci avea alte griji.
Una dintre psihozele celor de la gurile Dunarii este ca ei fac obiectul grijilor moscovitilor.
Iar pe aia ii doare in c.. de romani, aia fac afaceri grele cu marile companii din vest, afaceri de viitor cu China, consolideaza parteneriatele strategice la nivel global, conlucreaza cu Japonia la proiecte energetice (a caror valoare ating echivalentul celor din Orientul Apropiat), exploreaza spatiul cosmic impreuna cu sua, indienii, europenii, etc.
Aia vad cu mult peste romani.
Yep! Aici suntem de acord!!!  :P

Offline renault

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 198
  • Gen: Bărbat
Re: diverse discuții - clasa politică, guvern etc.
« Răspuns #23 : 03/31/14*, 16 »
Atat timp cat ptr. un meci de fotbal( n-am nimic cu microbistii) sau altceva se aduna 20 , 30  de mii de oameni (sau mai multi) iar ptr. lucrurile ptr. care suntem calcati in picoare( si exemplele sunt multe , toata lumea destupata la cap le stie , n-are rost sa le mai insir acum) nu se aduna mai mult de cateva sute , hai mii , ne meritam soarta.Turcii au iesit cu zecile de mii in strada ptr. un parc  .Concluzia o poate trage oricine.
E bine sa fii normal dar...cine te lasa?

Offline IPR

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.275
  • Gen: Bărbat
  • Decat 10 lei la soare, mai bine 5 lei la umbra!
Re: diverse discuții - clasa politică, guvern etc.
« Răspuns #24 : 03/31/14*, 16 »
Moscova atunci avea alte griji.
Una dintre psihozele celor de la gurile Dunarii este ca ei fac obiectul grijilor moscovitilor.
Iar pe aia ii doare in c.. de romani, aia fac afaceri grele cu marile companii din vest, afaceri de viitor cu China, consolideaza parteneriatele strategice la nivel global, conlucreaza cu Japonia la proiecte energetice (a caror valoare ating echivalentul celor din Orientul Apropiat), exploreaza spatiul cosmic impreuna cu sua, indienii, europenii, etc.
Moscovitii vad cu mult peste romani.

Si d-voastra vedeti mult peste ceea ce am vrut sa zic. In vara lui 1990 Romania si Bucuresti inca se aflau pe primele locuri in agenda politicii externe a marelui urs(s). Intelegerea din Malta a fost valabila atat timp cat pe malurile dambovitei ramanea cineva care trecuse pe la Lubyanka. Restul e can-can.

Ceea ce se vede acum la Moscova, este cu totul alta mancare de peste dar sincer are absolut nici o legatura cu ceea ce se discuta.

Offline buruceagga

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 1.377
  • Gen: Bărbat
  • Colectionar LOGAN 1:43
Re: diverse discuții - clasa politică, guvern etc.
« Răspuns #25 : 04/02/14*, 09 »
Sa revenim oleaca la politic pentru ca zilele astea ne cam priveste pe toti.
Sursa : ziare.com
Hai sa ne delectam citind asta :


"Dar de ce credeti ca Victor Ponta a ales ca tinta proprietarii de automobile? Opinia mea este ca in ochii sai acestia reprezinta electoratul "rau" pentru PSD. Clasa de mijloc poate fi dusmanul de moarte, pericolul pierderii puterii pentru actuala coalitie.

In clasa de mijloc sunt si oameni care nu inghit minciunile oficiale, aici sunt oameni cu initiativa, cei care au mici afaceri, cei care traiesc in orase, au educatie medie si peste medie si venituri care le-au permis sa-si cumpere o masina. Si mai e ceva, aceasta categorie sociala rar voteaza. Prefera sa plece cu masina in weekend cand vine ziua votului.

In aceasta categorie, pana ieri erai un om care te considerai deasupra jocurilor politice, nu te interesa "mizeria" din Parlament sau din Guvern, iata cum acea mizerie a intrat in viata ta si ti-a subtilizat 50 de lei. Si nu o singura data, ci luna de luna, fara a ti se oferi nimic in schimb.

Iar acum tu, cel care nu votezi si care nu esti interesat de politica, gandeste-te cat de greu iti este sa economisesti 600 de lei pe an pentru educatia copilului, pentru propria sanatate, pentru a reusi sa ajungi la dentist sau pentru a face o reparatie in casa, iar domnul Victor Ponta ti-a subtilizat acesti bani printr-o semnatura.

Tu, cel care nu votezi, cand vei auzi la televizor vorbindu-se despre crestere economica si te intrebi de ce mama naibii nu o simti si tu in propriul buzunar, in propria afacere, de ce nu poti angaja un om, nu poti mari un salariu, aminteste-ti ca de fiecare data, orice crestere din economie poate fi orientata catre o mana de persoane care au tot interesul ca tu sa NU votezi. Niciodata! "

Nu-mi plac ziaristii da asta a cam nimerit-o!
« Ultima Modificare: 04/02/14*, 09 de buruceagga »

Offline bezz

  • Fool member
  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 2.055
  • Gen: Bărbat
Re: diverse discuții - clasa politică, guvern etc.
« Răspuns #26 : 04/02/14*, 10 »
Pai si dobitocul a obtinut egal contrariul. Ma voi duce si voi vota impotriva lui (a se citi PSD) cat voi mai trai! O singura data i-am mai votat (pe prostanac) dar a doua oara chiar nu o mai fac.
Intrebarea este cu cine sa votez ca sa-i penalizez pe nenorocitii astia? Riberalii sunt penali (acuma si la propriu, de cand cu Fenechiu), de Basescu nu vreau sa aud, etc... cine mai ramane? PRM   sick

Si mi se pare ca suntem cam offtopic, nu mai exista "cafeneaua politica"?

Offline mavrodin118

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 6.655
  • Gen: Bărbat
Re: diverse discuții - clasa politică, guvern etc.
« Răspuns #27 : 04/02/14*, 10 »
Si mi se pare ca suntem cam offtopic, nu mai exista "cafeneaua politica"?

rezolvat  ;D
”Dacă am realiza toți că nu trăim veșnic, am fi cu toții mai amabili. Sunt sigur.” (Juan Manuel Fangio, cvintuplu campion mondial)

Offline buruceagga

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 1.377
  • Gen: Bărbat
  • Colectionar LOGAN 1:43
Re: diverse discuții - clasa politică, guvern etc.
« Răspuns #28 : 04/02/14*, 10 »
Pai si dobitocul a obtinut egal contrariul. Ma voi duce si voi vota impotriva lui (a se citi PSD) cat voi mai trai! O singura data i-am mai votat (pe prostanac) dar a doua oara chiar nu o mai fac.
Intrebarea este cu cine sa votez ca sa-i penalizez pe nenorocitii astia? Riberalii sunt penali (acuma si la propriu, de cand cu Fenechiu), de Basescu nu vreau sa aud, etc... cine mai ramane? PRM   sick


Si eu am aceeasi problema ... cu cine sa votez!!!  ;D

Offline MarcoPolo

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 306
Re: diverse discuții - clasa politică, guvern etc.
« Răspuns #29 : 04/30/14*, 21 »
Din pacate si acum la 100 de ani dupa domnul Caragiale,avem aceeasi intrebare. Cu nimeni domnilor.