Autor Subiect: Fotografia  (Citit de 86722 ori)

0 Membri şi 12 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline andyned

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 456
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Fotografia
« Răspuns #30 : 01/12/09*, 03 »
Exact Ionut. La fel cum este explicat in manualul de la NIKON D80 , intr-un camp de lalele cu diafragma inchisa la minim obtii claritate chiar si in departare, in cazul prezent restul lalelelor. In cazul in care deschidem diafragma la maxim obtinem claritate doar pentru lalelele din prim plan.

Ok. Ca sa fiu mai explicit si pentru ceilalti:

Aperture = Diafragma, mai pe intelesul tuturor se refera la diametrul deschizaturii prin care lumina trece prin obiectiv. Cu cat este mai mare cu atat cantitatea de lumina care trece prin obiectiv este mai mare iar imaginea este mai stralucitoare. Deschizaturi mai mici inseamna mai putin lumina implicit imagini intunecate. Aparatul foto afiseaza diafragma/apertura in numere F/. Cu cat numarul F/ este mai mare cu atat diafragma este mai mica.

Shutter = Obturatorul - viteza acestuia determina timpul de expunere. Adica timpul in care lumina trece prin obiectiv si ajunge pe tinta, senzorul CCD. Viteza mai mica inseamna timp mai mare deci expunere indelungata si imagine stralucitoare. Viteza mica inseamna timp scurt deci expunere de scurta durata si imagine intunecata.

Combinand aceste doua functii putem sa obtinem diferite efecte. Depinde si in ce maniera le combinam.

Sa nu uitam de apertura.
Aceasta poate ajuta in realizarea pozelor la machete mult mai realist ,o apertura mare (numarul F) reduce lens blur-ul creat de aparat datorita functiei macro si a focalizarii pe obiecte mici. Implicit cu cresterea aperturii ,este nevoie de mai multa lumina ,deci timpi de expunere mari (1/10 ,1/16 de ex dar asta depinde si de lumina ambientala).
Mai pe larg maine ,o sa fac si o demonstratie :)

Apai daca ai crescut si lumina si timpul de expunere iti zic ce iese  ;D ceva alb...foarte alb.
« Ultima Modificare: 01/12/09*, 06 de Alex230 »

Offline Alex230

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 2.165
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Fotografia
« Răspuns #31 : 01/12/09*, 06 »
Andy ,cand am spus cresterea aperturii ma refeream la cresterea numarului F iar prin asta se inchide diafragma ,deci lumina care intra in senzor e mai putina ,deci ai nevoie de timpi mai mari de expunere. Chiar si tu ai spus-o mai sus.
Dar hai sa zicem ca nu m-am exprimat eu corect in totalitate.

Mai multe aici:DP Review - Aperture
Si un dictionar ca sa ii zic asa care pe mine m-a ajutat mult acum cativa ani cand am intrat mai "serios" in fotografie la acelasi site: DPReview.com
« Ultima Modificare: 01/12/09*, 06 de Alex230 »

VIPER

  • Vizitator
Rãspuns: Fotografia
« Răspuns #32 : 01/12/09*, 09 »
Pentru a fotografia macheta, selectam optiunea macro a aparatului foto si modul S (shutter) cu care putem controla manual atat diafragma cat si viteza obturatorului cea
care ne da timpii de expunere ( mici, mari).

Gresit. Pe setarea S (Shutter Priority) NU poti seta manual Aperture (diafragma), se seteaza de aparat in functie de timpul de expunere (Shutter Speed) ales. Singurul mod in care poti seta separat A de S este modul Manual (M).

Offline Alex_Aeg

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5.537
  • Gen: Bărbat
  • Imparatul moare ultimul !!!
Rãspuns: Fotografia
« Răspuns #33 : 01/12/09*, 09 »
Ionut ... lasam aici descrierea procedeului pentru ca o sa mai urmeze si alte sfaturi sau idei.

Offline andyned

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 456
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Fotografia
« Răspuns #34 : 01/12/09*, 10 »
Pentru a fotografia macheta, selectam optiunea macro a aparatului foto si modul S (shutter) cu care putem controla manual atat diafragma cat si viteza obturatorului cea
care ne da timpii de expunere ( mici, mari).

Gresit. Pe setarea S (Shutter Priority) NU poti seta manual Aperture (diafragma), se seteaza de aparat in functie de timpul de expunere (Shutter Speed) ales. Singurul mod in care poti seta separat A de S este modul Manual (M).

Stiu bine ce-am zis. Poti regla si diafragma in modul S. Cel putin la Fujifilm S5800.

Offline andyned

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 456
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Fotografia
« Răspuns #35 : 01/12/09*, 10 »
F/64, inafara de "F64 Studio - Echipamente fotografice, aparate foto compacte...."  inseamna diafragma redusa la minim. Scrie si pe site-ul postat de Alex.

PS: M-am uitat a mia oara si am umblat un menu-ul aparatului foto. Pot seta dupa bunul plac diafragma in modul S cat si shutterul. Singura diferenta intre S si M (manual) este ca in modul M aparatul tinde sa-mi regleze el diafragma in functie de cantitatea de lumina ( o reduce sau o inchide in functie de cata lumina primeste ). Pe cand in modul S pot seta la maxim diafragma indiferent daca pozitionez obiectivul direc spre o sursa de lumina. Cel putin in cazul in care aveti FujiFilm S5800.
« Ultima Modificare: 01/12/09*, 11 de andyned »

Offline Alex230

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 2.165
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Fotografia
« Răspuns #36 : 01/12/09*, 17 »
Doar in modul M (manual) se pot seta ambele si apertura si shuter speed. In modul S se seteaza doar timpii de expunere iar in modul A se sedeaza deschiderea diafragmei. Andy ,am butonat Fuji S5700 care in afara megapixelilor nu are nimic diferit fata de 5800 si la ala nu puteam seta diafragma cat si shutterul in mod S.

Offline andyned

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 456
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Fotografia
« Răspuns #37 : 01/12/09*, 19 »
Mai deci acum fac poza cu alt aparat foto si-ti arat ca sunt in modul S si pot seta si diafragma si obturatorul. Eventual iti si filmez.
Nu-s asa de snob sa o tin doar pe a mea. Deschide un S5800, seteaza pe modul S, apesi butonul din dreapta jos (cel cu plus minus) ca sa poti activa setarea obturatorului si din joystick stanga dreapta reglezi diafragma. Tot din joystick doar ca sus jos setezi timpii de expunere. Am aparatul de un an de zile, nu de ieri sau de azi si m-am jucat cu toate functiile  :). Am deschis iar aparatul foto tot in modul S si pot seta ambele functii ! Care aveti S5800 verificati !

Daca nu si nu, atunci aveti dreptate iar eu continui sa fac pozele in modul S dar ca prin minune pot regla ambele functii.

VIPER

  • Vizitator
Rãspuns: Fotografia
« Răspuns #38 : 01/12/09*, 20 »
Poate vrea Fuji sa fie mai altfel cu acest aparat. Mie personal mi-au trecut prin maini extrem de multe, de la compacte la DSLR... Si pana azi nu am vazut sa se poata. Te rog, de curiozitate, vezi totusi cat te lasa? Poti sa te joci la diafragma pe toata plaja sau doar un pic in jurul valorii deja gandite de aparat?

Offline andyned

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 456
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Fotografia
« Răspuns #39 : 01/12/09*, 20 »
Uite acum am testat.
Modul S.

Cu timpul de expunere de 4" (4 secunde, maxim la fujifilm s5800 ), plaja de valori este undeva intre F13.6 (diafragma la minim) si F6.8 (-  diafragma la maxim)
Toate acestea cu aparatul in preajma unei lampi de birou. Daca indepartez sau pun capacul pe obiectiv valoarea F scade la F3 si apare pe rosu (diafragma la maxim), deci intervalul de valori se modifica in functie de cantitatea de lumina.

N-am apucat sa verific si cu timpi mai mici, tocmai mi s-a terminat bateria dupa atatea sedinte foto. Promit ca revin cu exemple si in celelalte cazuri.

Offline Alex230

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 2.165
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Fotografia
« Răspuns #40 : 01/12/09*, 20 »
Aoleu ,cam slabut aparatul daca asa timpi de expunere iti da la F6...
Pai panasonicul meu FZ8 la F5.6 cu un neon de 30W ,mai slab decat lampile tale cu halogen ,imi da 1/3.2 chiar si 1/5 timp de expunere. (bine daca ai trepied asta nu prea conteaza ,dar la mine cu stabilizatorul activat pot face poza din mana la 1/5 spre exemplu)
Iar cu S si apertura ,posibil sa se poate ,am si un Cannon Eos 400D si mi-au mai trecut prin mana aparate foto ,dar nu am vazut la nici unul sa se poata...

Offline andyned

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 456
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Fotografia
« Răspuns #41 : 01/12/09*, 21 »
N-ai inteles o chestiune.
In modul S timpul de expunere mi-l aleg eu, in cazul de fata maxim 4 secunde (atat poate aparatul), in schimb imi restrictioneaza intervalul F pentru care pot seta diafragma, maxim/minim in functie de cantitatea de lumina. Valoarea F6.8 am obtinut-o orientand obiectivul direct spre becul lampii. In mod normal valoarea scade mai mult.

LE:
Baieti m-am lamurit.
In modul M (manual) putem seta oturatorul si diafragma dupa bunul plac fara restrictii.
In modul A (Aperture priority) dupa denumite are prioritate diafragma dar in schimb sunt restrictionat la timpii de expunere;aici intervine aparatul si-mi reduce din valori in functie de cantitatea de lumina.
In modul S (Shutter priority ) pot seta timpii de expunere dupa cum doresc in schimb aparatul imi micsoreaza intervalul pentru valorile diafragmei in functie de cantitatea de lumina.
Deci in ambele cazuri, A si S pot umbla la ambele functii.
« Ultima Modificare: 01/12/09*, 21 de andyned »

VIPER

  • Vizitator
Rãspuns: Fotografia
« Răspuns #42 : 01/12/09*, 22 »
Cum ziceam, au dorit sa fie "altfel"... Nu e rau, Doamne-fereste, dar mi se pare complet inutil atata vreme cat ai functia M...

Offline Alex230

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 2.165
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Fotografia
« Răspuns #43 : 01/13/09*, 02 »
Si eu am la Panasonic A ,S si M.
Andy ,cum zici ca in ambele cazuri A si S poti umbla la ambele functii cand ai zis chiar tu ca in modul A setezi manual apertura iar timpii de expunere ti seteaza automat aparatul sau ai o plaja foarte mica de setari si invers? :)
In fine ,ai vazut ca pana la urma tot la vorbele noastre ai ajuns.

Offline andyned

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 456
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Fotografia
« Răspuns #44 : 01/13/09*, 11 »
Dilema noastra era daca putem sau nu modifica diafragma in modul S. Eu am zis ca da, voi ati zis ca nu. Eu raman ferm pe pozitie si spun inca odata ca poti modifica ambele optiuni in ambele moduri.

Chestia cu modul M S si A sta in felul urmator, am cautat m-am documentat si l-am intrebat si pe taica-meu care lucreaza cu asa ceva de multa vreme. In modul M ai libertate de miscare cu ambele functii, iar la celelalte este prioritara doar functia pe care o defineste modul, Shutter sau Aperture, dar asta nu inseamna ca nu pot sa controlez ambele setari !
In modul S utilizatorul seteaza viteza iar aparatul selecteaza diafragma pentru o expunere buna. Tu poti foarte bine sa o modifici daca nu-ti convine.
La fel in modul A, ultilizatorul selecteaza diafragma, iar aparatul alege o viteza optima sau un interval de valori pentru mai bune rezultate. Poti sa modifici aceasta viteza daca nu-ti convine dar in limitele intervalului.

Concluzia, se poate modifica.