Autor Subiect: DeAgostini news 1:43  (Citit de 50532 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline sergebu

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 972
  • Gen: Bărbat
  • SCHNAUZER BREEDER
Rãspuns: DeAgostini
« Răspuns #135 : 10/13/10*, 21 »
Ce parere aveti, daca revista DeA cu machete s-ar vinde in Romania cu 29,90 RON??? La pretul asta se vand sau ar trebui sa se vanda importurile revistei DeA versiunea ungara. Mai jos aveti niste poze edificatoare...

Offline theo

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.265
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: DeAgostini
« Răspuns #136 : 10/13/10*, 22 »
Am precizat si eu acest lucru inca din data de 28.06.2010 ( http://miniauto.ro/forum/index.php?topic=6865.0 ) <-o

Offline sergebu

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 972
  • Gen: Bărbat
  • SCHNAUZER BREEDER
Rãspuns: DeAgostini
« Răspuns #137 : 10/13/10*, 22 »
Imi pare rau, dar nu am vazut mesajul tau. Abia acum mi-a picat in mana un numar care nu avea pretul in lei sters. Oricum concluzia este una singura. La pretul asta versiunea in limba romana s-ar vinde fara probleme.

Offline Piniuli

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 2.132
  • Gen: Bărbat
    • www.piniuli.blogspot.com
Rãspuns: DeAgostini
« Răspuns #138 : 10/13/10*, 22 »
Pe revista "Comorile pamantului" apare si pretul in lei moldovenesti. Se vinde revista asta si in Rep. Moldova? Ca poate e aceasi situatie ca si cu Retroautok. "990 Din" ce moneda e?

Offline theo

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.265
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: DeAgostini
« Răspuns #139 : 10/13/10*, 22 »
Presupun... DINARI(sarbesti) <-o

Offline sergebu

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 972
  • Gen: Bărbat
  • SCHNAUZER BREEDER
Rãspuns: DeAgostini
« Răspuns #140 : 10/13/10*, 22 »
29.90 RON ar fi la cursul de azi 1992.67 HUF  (pe revista apare 1990 Ft)
29.90 RON  ar fi 110.58 MDL 

Offline Oleco Motors

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 2.191
  • Gen: Bărbat
  • Colectionar si constructor handmade de machete
Rãspuns: DeAgostini
« Răspuns #141 : 10/13/10*, 22 »
Eu cumpar modelele romanesti, indiferent de cat costa. Sa fie bine facute ca in rest nu ma intereseaza.

Offline sergebu

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 972
  • Gen: Bărbat
  • SCHNAUZER BREEDER
Rãspuns: DeAgostini
« Răspuns #142 : 10/13/10*, 23 »
Bune facute nu au cum sa fie. Toate modelele aparute in revista DeA, sunt rebuturi cu defecte cum ar fi:
- ciupituri de vopsea refacute dar vizibile
- stopuri, faruri, semnalizatoare montate stramb,vopsite neingrijit sau lipsa
- stergatoare montate aiurea, culori diferite fata/spate
- bavuri la piesele de plastic,
- geamuri lipite cu adeziv (la nituire s-au rupt) inclusiv cu amprente de chinezi
- lipsa oglinzi, aparatori de noroi etc...
Toate acestea le-am intalnit la machetele aparute in DeA.

Offline theo

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.265
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: DeAgostini
« Răspuns #143 : 10/13/10*, 23 »
CITAT:,,Toate modelele aparute in revista DeA, sunt rebuturi cu defecte cum ar fi:...'' <-o Chiar asa ??? Eu am toate numerele din seria De Agostini(Ungaria) de la 1 la 25(pana in prezent),mai putin nr.7 si nu mi se par rebuturi  ;D Raportul  pret/calitate este chiar foarte bun,dupa parerea mea )0(

Offline sergebu

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 972
  • Gen: Bărbat
  • SCHNAUZER BREEDER
Rãspuns: DeAgostini
« Răspuns #144 : 10/13/10*, 23 »
Eu chiar le am pe toate inclusiv numarul 7, dar asta nu inseamna ca nu au probleme. A trebuit sa muncesc la ele pentru un nivel de calitate acceptabil. Maine daca am timp o sa-ti exemplific cu cateva poze facute la machete in blister.

Offline theo

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.265
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: DeAgostini
« Răspuns #145 : 10/13/10*, 23 »
Un singur lucru vreau sa te intreb si cu asta inchei discutia:daca  dupa primele achizitii  ai constatat ca  machetele sunt ,,rebuturi''  DE CE  ai continuat sa le cumperi (inclusiv nr.7 pe care eu nu-l am :-('')  ??? ??? ??? Nu ti se pare ca ,,ai aruncat banii pe fereastra''? <-o
« Ultima Modificare: 10/13/10*, 23 de theo »

Offline Piniuli

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 2.132
  • Gen: Bărbat
    • www.piniuli.blogspot.com
Rãspuns: DeAgostini
« Răspuns #146 : 10/13/10*, 23 »
De la cateva modele cu defecte, si pana la a spune ca TOATE sunt rebuturi e cale lunga. La banii aia sunt foarte bune, iar defecte apar si la case mai mari. Machetele DeAgostini sunt facute mai in graba pt a iesi mai ieftine, sa faca chinezu mai multe pe zi. Ganditi-va ca in cei 30 ron, pe langa pretul machetei la producator este inclus si costul revistei si profitul celor de la DeAgostini. Eu am dat in medie cam 45 ron pe o macheta din  Ungaria, pt ca nu am drum pe acolo si nici rude si mi se pare ok.
Defecte care le-am intalnit eu:
  Piesa lipsa - mi s-a intamplat o singura data la Warsawa care o am la vanzare. Ii lipseste oglinda
  Piese care se desprind usor - probabil cel mai des defect, se rezolva cu un pic de lipici. Mi s-a intamplat si la o macheta IST models originala, nu DeAgostini
  Amprente - la vreo 2 modele negre. La restul oricum nu se observa, si daca si asta e problema...
  Piese indoite - se pot indrepta cu grija, poate fi defect inclusiv de la transport.
Mentionez ca am peste 50 de machete DeAgostini din Ungaria , Polonia si Rusia

Offline sergebu

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 972
  • Gen: Bărbat
  • SCHNAUZER BREEDER
Rãspuns: DeAgostini
« Răspuns #147 : 10/14/10*, 00 »
Un singur lucru vreau sa te intreb si cu asta inchei discutia:daca  dupa primele achizitii  ai constatat ca  machetele sunt ,,rebuturi''  DE CE  ai continuat sa le cumperi (inclusiv nr.7 pe care eu nu-l am :-('')  ??? ??? ??? Nu ti se pare ca ,,ai aruncat banii pe fereasra''? <-o
Deoarece muncind la ele am reusit sa le aduc la un nivel de calitate acceptabil. Inclusiv la numarul 7 a trebuit sa-i lipesc oglinda si sa-i centrez stergatoarele.
In pozele de mai jos ai cateva exemple: "0







« Ultima Modificare: 10/14/10*, 00 de sergebu »

Offline Oleco Motors

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 2.191
  • Gen: Bărbat
  • Colectionar si constructor handmade de machete
Rãspuns: DeAgostini
« Răspuns #148 : 10/14/10*, 00 »
Eu nu am intalnit astfel de probleme si chiar daca intalnesc, asta este. Daca machetele astea costau 100 euro, ATUNCI ERA O PROBLEMA, dar la 50 de lei cat costa una, chiar nu m-ar deranja daca s-ar desprinde un stop sau o oglinda atata timp cat pot remedia "stricaciunea". Este adevarat ca la Wartburg 311 am pierdut antena, dar am facut alta imediat si gata.
« Ultima Modificare: 10/14/10*, 00 de OLECO »

Offline Stefan

  • IERTAND, TE IERTI PE TINE
  • Super-Hero Member
  • ******
  • Mesaje postate: 13.950
  • Gen: Bărbat
  • Sa nu dispretuiesti ce nu intelegi.
    • Miniauto
Rãspuns: DeAgostini
« Răspuns #149 : 10/14/10*, 11 »
Pentru mine sunt deranjante rebuturile astea pentru ca nu am talente de "Minitehnicus"... daca desfac si fac ceva la loc imi raman piese, "imi da cu zecimale" sau "imi prind urechile", cum preferati...asa ca prefer sa le las asa, si sa injur in gand chinezoiul care a facut treaba de mantuiala

Apropo, zicea cineva ca au lasat si amprente... poate-i identificam dupa ele  afro.gif


Ne-am  adunat  aici  ca  sa fim  mai  multi:  Forum  Miniauto
Cumpar cu prioritate: VW T1, Matiz, , dricuri, super- si hypercars