Autor Subiect: MIX-uri...sau de prin lume adunate si inapoi la lume date  (Citit de 6133 ori)

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline ez*

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 760
  • Gen: Bărbat
Deschid acest topic pentru ca apare soarele...vine primavara cu toate gandurile ei imbobocite...cu trasee ce se curata de zapada, potrivite pentru trail-uri, scale-uri, crawl-uri...si de ce nu pentru poze la statice  :/()?!?  nea Fane, eu m-am retras in patratzica mea... <-o <-o

...deci vor urma cateva prezentari (si deoarece n-am aderat inca la ACTA, acestea vor fi luate de pe alte forumuri) cu scurte descrieri si modificarile aduse acolo unde este cazul...

...incep cu un Ford Bronco, sasiu xc/cc-01, la care mi-a placut mult metoda de vopsire folosita de proprietar...fiind vorba de o caroserie de lexan, care de obicei se vopseste pe interior, acesta a vopsit interiorul in tonuri de bronz/argintiu pentru crearea unui efect de tabla ruginita, apoi a vopsit exteriorul classic, astfel incat in urma zgarieturilor obtinute in "joaca" sa dezveleasca tabla ruginita aflata dedesubt...
...in prima poza e inca noua...






« Ultima Modificare: 02/28/12*, 16 de ez* »

Offline ez*

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 760
  • Gen: Bărbat
...prima modificare care se aduce acestui tip de sasiu, este decuparea caramizii (brick este denumirea data de useri pentru partea din fata a sasiului, care reduce enorm unghiul de atac in varianta originala)...asa ca majoritatea decupeaza aceasta proeminenta...se vede in prima poza forma initiala...



...aici sunt cateva detalii ale operatiunii...


...before and after...





alte modificari frecvente vizeaza gumele, sistemul 4-link al puntii spate, motoarele folosite si chiar instalarea unor diferentiale pentru obtinerea unui torque bun...apoi acesorizarea acestor modele cu diferite tipuri de winch-uri si alte accesorii scale le duce acolo unde putini se gandesc ca o astfel de jucarie poate ajunge...

...aici este un astfel de kit cu o caroserie de Mitsubishi Pajero...
http://www.youtube.com/watch?v=8lWL4k3Alp4&list=UUQ82oT3JuxML-aw3AFVTUaQ&index=4&feature=plcp

...in clipul de mai jos se regasesc creatiile unui hobist...2 caroserii facute din lemn Shocked Shocked Shocked
http://www.youtube.com/watch?v=G_gKH1w9Rb4&feature=related
« Ultima Modificare: 02/28/12*, 20 de ez* »

Offline ez*

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 760
  • Gen: Bărbat
 ;D...noua aparitie in scena scale-erelor este Trail Finder 2 a celor de la RC4WD...un truck cu suspensii pe arcuri foi, axe rigide atat fata cat si spate, o cutie cu 2 viteze si un distribuitor central spre cele 2 axe...pare o minunatie si a fost pana acum distribuit doar in portii mici, in prima luna doar custom - testerilor, iar acum si catre clientii finali...faptul ca trebuie adus din US pune ceva taxe suplimentare, dar daca vorbim cu un prieten se rezolva si aceasta problema...caroseria este direct turnata in culoare galbena...astfel incat cei pentru care vopsitul reprezinta o problema sa se poata bucura instant de aceasta "jucarie"...









...desigur inventivitatea fiecaruia isi pune amprenta...





...a observat cineva garajul ???   <-o
« Ultima Modificare: 02/28/12*, 21 de ez* »

Offline ez*

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 760
  • Gen: Bărbat
...inchei seara cu o noutate: re-lansarea unui sasiu de legenda - WR-02...a devenit cunoscut datorita simpaticului Willy...soferul care a condus un Jeep militar Whillys...denumirea comerciala a fost Wild Willy 2, fiind urmasului originalului Wild Willy...iata ca in zilele noastre Willy a pus mana pe un Volkswagen Type 2, also simply called the T1...

...unul dintre utilizatorii fericiti de aceasta aparitie spunea:
All in all i would like to thank the Tamiya Company for still producing such nice and funny cars like the VW Bus. The world of RC Cars is actual dominated from mostly boring and bad looking products which are mainly speed and bashing oriented. Tamiya is nearly the only  manufacturer who breaks this rule.  I would also like to mention the beautiful box  art picture of the VW kit. One of the very best ones Tamiya ever did. I really like to see  such a piece of handmade art in our computer dominated world.
Go for the Type2, it will take a smile on your face.  On the shelf and on the track !










http://www.youtube.com/watch?v=nCXrMCR1ZSA&feature=channel
« Ultima Modificare: 02/29/12*, 16 de ez* »

Offline ez*

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 760
  • Gen: Bărbat
 "0...sunt convins ca acesti participanti daca au un forum se cearta intre ei muuuult mai putin...


 )0(...si uite cum se imbina staticul cu rc-ul... )0(
« Ultima Modificare: 02/29/12*, 16 de ez* »

Offline Stefan

  • IERTAND, TE IERTI PE TINE
  • Super-Hero Member
  • ******
  • Mesaje postate: 13.950
  • Gen: Bărbat
  • Sa nu dispretuiesti ce nu intelegi.
    • Miniauto
dar nu interfereaza  comenzile radio daca sunt asa de multi ?

PS
nu se vad toate pozele cu T1...  :'(

Ne-am  adunat  aici  ca  sa fim  mai  multi:  Forum  Miniauto
Cumpar cu prioritate: VW T1, Matiz, , dricuri, super- si hypercars

Offline ez*

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 760
  • Gen: Bărbat
 ;D acum majoritatea sunt in 2.4 GHz...wireless...fara probleme de interferente pana pe la 200-300 useri...
...vad ca nu se vad...oare de ce? :-(''
« Ultima Modificare: 02/29/12*, 20 de ez* »

Offline green_ice

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 325
vai ce faine's !!!!!!!  )0(




au si 3 bucati pe-acolo fix ca al meu! :D


Schumy

  • Vizitator
Superbe , eu sunt disperat dupa 4x4 , totusi se gasesc sasiurile gata facute sau le face cineva?

Offline ez*

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 760
  • Gen: Bărbat
se gasesc...se gasesc...

green, tu ce modificari i-ai adus ???...
« Ultima Modificare: 02/29/12*, 21 de ez* »