Autor Subiect: MACHETE MILITARE GERMANE  (Citit de 56481 ori)

0 Membri şi 7 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline DannySS

  • "Don't fight a battle if you don't gain anything by winning"- Erwin Rommel
  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 5.510
  • Gen: Bărbat
  • I'm not perfect but I'm LIMITED EDITION ;-)
MACHETE MILITARE GERMANE
« : 07/26/12*, 21 »
Salut,
   va prezint si eu colectia mea de care sunt mandru( inca nu e nici pe departe terminata), reprezentand vehicule militare germane si avioane Luftwaffe din ww2.
   Machetele sunt la scara 1:72 si reprezinta Tiger,Kingtiger, Panther, Jagdpanther, Jagdtiger, Sturmtiger, Jagdpanzer, Ferdinand, Hummel, Elephant...etc...
   3 avioane: Me-163 Komet, Me-262, Me-bf109g
  Pentru cei interesati o sa fac poza pt fiecare macheta in parte cu descrierea de rigoare( camuflaj, frontul unde a luptat, perioada,etc.)
1:24- American Dream Cars

Offline ianus1874

  • Senior Member
  • ****
  • Mesaje postate: 3.183
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: MACHETE MILITARE GERMANE
« Răspuns #1 : 07/26/12*, 21 »
Frumoasa colectie de care de lupta.  )0(

Offline DannySS

  • "Don't fight a battle if you don't gain anything by winning"- Erwin Rommel
  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 5.510
  • Gen: Bărbat
  • I'm not perfect but I'm LIMITED EDITION ;-)
Rãspuns: MACHETE MILITARE GERMANE
« Răspuns #2 : 07/26/12*, 21 »
ms, mersi frumos. ;)
1:24- American Dream Cars

Offline johann.nunweiller

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 21.107
Rãspuns: MACHETE MILITARE GERMANE
« Răspuns #3 : 07/26/12*, 22 »
 )0( )0(
un admirator al tehnicii germane de lupta.
am sa fiu cu ochii pe dumneavoastra ;)

Offline DannySS

  • "Don't fight a battle if you don't gain anything by winning"- Erwin Rommel
  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 5.510
  • Gen: Bărbat
  • I'm not perfect but I'm LIMITED EDITION ;-)
Rãspuns: MACHETE MILITARE GERMANE
« Răspuns #4 : 07/26/12*, 22 »
Da, personal consider ca germanii au mers pe principiul" calitate nu cantitate". Bine, ca nici nu prea aveau cum cantitate mai mare.Daca aveau,nu mai aveam judete, ci landuri. :laugh:
 Si multumesc pentru incurajari
1:24- American Dream Cars

Offline johann.nunweiller

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 21.107
Rãspuns: MACHETE MILITARE GERMANE
« Răspuns #5 : 07/26/12*, 22 »
Da, asa este au mers pe calitate.
Personal am avut posibilitatea sa vad marea parte a blindatelor germane din epoca, sunt foarte bine finisate, liniiile de sudura sunt slefuite frumos.
ehei au stat si au muncit la ele nu gluma..
Doar sa ne amintim de sistemul de galeti de la tancuri cat de complex era, sau diferentialul de pe R75

Dar au fost infranti de T 34 , iar ei nu au uitat de asta pentru important era cine castiga razboiul nu?

PS: despre discutia cu landurile pot sa va spun doar ca actuala politica a Germaniei fata de UE a fost trasata in linii mari acum un secol..
« Ultima Modificare: 07/26/12*, 22 de johann.nunweiller »

Offline ianus1874

  • Senior Member
  • ****
  • Mesaje postate: 3.183
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: MACHETE MILITARE GERMANE
« Răspuns #6 : 07/26/12*, 22 »

Dar au fost infranti de T 34 , iar ei nu au uitat de asta pentru important era cine castiga razboiul nu?

A castigat cantitatea. Tiger era un tanc grozav, dar 1347 de Tigri nu s-au putut compara cu 50.000 de T-34 la care s-au adaugat apoi si cateva zeci de mii de Sherman-uri.

Offline DannySS

  • "Don't fight a battle if you don't gain anything by winning"- Erwin Rommel
  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 5.510
  • Gen: Bărbat
  • I'm not perfect but I'm LIMITED EDITION ;-)
Rãspuns: MACHETE MILITARE GERMANE
« Răspuns #7 : 07/26/12*, 22 »
Da,aveti dreptate.Vestitul T34...Simplu,brut,cantitate mare...tipic sovietic:-)).
  Asta am spus si eu...cantitatea.Ba chiar am vazut cateva documentare ww2 in care fosti tanchisti sovietici isi faceau un titlu de glorie din faptul ca 3-4 t34 inconjurau un tiger sau kingtiger si il distrugeau????!!!!!!
1:24- American Dream Cars

Offline johann.nunweiller

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 21.107
Rãspuns: MACHETE MILITARE GERMANE
« Răspuns #8 : 07/26/12*, 22 »
A castigat cantitatea. Tiger era un tanc grozav, dar 1347 de Tigri nu s-au putut compara cu 50.000 de T-34 la care s-au adaugat apoi si cateva zeci de mii de Sherman-uri.
Rusii au avut o alta tactica, industria lor de razboi a intrat in priza incepand cu 22 iunie, pana atunci la paradele din Piata Rosie inca se defila cu cai..

T 34 a fost superior germanilor pe frontul din est pentru ca a raspuns unor cerinte specifice armatei ruse dar si cerintelor de teren/clima, proiectarea sa incepand de la cerintele specifice cu privire la terenul rusesc (de unde si senilele late, comenzile simple asemanatoare tractoarelor, intretinere simpla, motorul capabil sa functioneze in conditii dure).


cat priveste diferentele calitative se pot vedea faorte bine la modelele expuse in curtea Muzeului Militar


« Ultima Modificare: 07/26/12*, 23 de johann.nunweiller »

Offline hgdan

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 84
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: MACHETE MILITARE GERMANE
« Răspuns #9 : 07/27/12*, 10 »
Tiger ramane cel mai reusit tanc din WWII, este de retinut ca doar 1347 exemplare au avut un cuvant de spus in razboi.
http://en.wikipedia.org/wiki/Tiger_I

Un singur Tiger a oprit  ofensiva a cca 50 T34 si a distrus 22 dintre ele:
http://en.wikipedia.org/wiki/Franz_Staudegger

(Asta asa ca sa vedem care era diferenta de calitate...)

Printre asii de pe Tiger poate cel mai renumit este Wittmann:
 http://en.wikipedia.org/wiki/Michael_Wittmann

Tiger a fost singurul tanc din WWII care a avut servomotoare electrice la turela, restul tanchistilor trebuiau sa roteasca turela manual.

Offline bezz

  • Fool member
  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 2.055
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: MACHETE MILITARE GERMANE
« Răspuns #10 : 07/27/12*, 12 »
restul tanchistilor trebuiau sa roteasca turela manual.

Nu chiar manual, aveau un motor hidraulic cuplat la motorul principal (Panther) sau independent? (Sherman). La rusi nu stiu exact, erau mai primitivi, dar nu cred ca la modelele de dupa 1943 (T34/85, KV85 si seria IS) roteau manual turela.
KV-2, monstrul care a precedat Tiger-ul avea si el turela rotita automat, dar era atat de mare incat motorul nu facea fata decat la o pozitionare perfect plana a tancului.

Un singur KV-2 a blocat o zi intreaga coloanele Diviziei 6 Panzer, intarziind serios inaintarea pe frontul de Nord (Leningrad). Nemtii aveau doar doua tunuri impotriva lor, cel de 88 (flak) si cel de 105 (LFH) si probabil ca nu le-au avut la indemana  :/()?!?.
Aceeasi problema o aveau cu blindajul lui KV-1, desi au existat asi tanchisti care au scos din lupta KV-1 cu Panzer PIII tragand in teava tunului.
Dupa socul intalnirii cu KV-urile si T34 germanii au accelerat dezvoltarea Tiger-ului.

Frumoasa colectie, imi plac blindatele in camuflaj de iarna, precum si Panther-ul din spate, cu schema de culori mai putin intalnita (galben-verde).
Vad ca ai si doua T34 capturate, mai avea si Johann unul, dar intr-o schema de culori mai simpla...

ps Majoritatea diviziilor blindate germane erau echipate cu PIII si PIV, aceste modele duceau greul frontului (si tunurile autopropulsate, d-astea vad ca ai); nu vad sa ai in colectie PIII si PIV, e pacat, pentru ca sunt reprezentative totusi pentru Wehrmacht, Tigrii si Panterele au operat in numar limitat, ca sa nu mai zic de Elefanti, Sturmtiger si JagdPanther... erau raritati.
« Ultima Modificare: 07/27/12*, 12 de bezz »

Offline DannySS

  • "Don't fight a battle if you don't gain anything by winning"- Erwin Rommel
  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 5.510
  • Gen: Bărbat
  • I'm not perfect but I'm LIMITED EDITION ;-)
Rãspuns: MACHETE MILITARE GERMANE
« Răspuns #11 : 07/27/12*, 12 »
Salut,
   pantherul de care vb, din cate stiu, si corectati-ma daca gresesc, era tip G, avea asa numitul "zimmerit", adica un tip de striatii pe blindaj , anti mine magnetice, cu toate ca, din cate stiu, doar nemtii foloseau asa ceva, iar camuflajul, e posibil sa fie folosit in Padurea Ardeni, in contraofensiva din 1944
1:24- American Dream Cars

Offline DannySS

  • "Don't fight a battle if you don't gain anything by winning"- Erwin Rommel
  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 5.510
  • Gen: Bărbat
  • I'm not perfect but I'm LIMITED EDITION ;-)
Rãspuns: MACHETE MILITARE GERMANE
« Răspuns #12 : 07/27/12*, 12 »
da, si ai dreptate, din pacate nu am inca panzer III si IV, dar intr-o saptamana o sa mai adaug un Maus,un KV-1 capturat si un Me-bf-109e.
1:24- American Dream Cars

Offline bezz

  • Fool member
  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 2.055
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: MACHETE MILITARE GERMANE
« Răspuns #13 : 07/27/12*, 12 »
 :) Maus, alt mit. Nu cred ca a tras vreun foc impotriva vreunui blindat aliat.
Cu siguranta a fost cel mai mare (si greu) tanc din ww2, daca nu si alltime. Nu existau drumuri si poduri pentru el  <-o. Nu a avut nici un impact in razboi.
Dar este o piesa impunatoare.

E clar, iti trebuie si niste stukas-uri...focke wulf nu ai  :(. un Me 110 vanator de noapte... etc.
« Ultima Modificare: 07/27/12*, 12 de bezz »

Offline DannySS

  • "Don't fight a battle if you don't gain anything by winning"- Erwin Rommel
  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 5.510
  • Gen: Bărbat
  • I'm not perfect but I'm LIMITED EDITION ;-)
Rãspuns: MACHETE MILITARE GERMANE
« Răspuns #14 : 07/27/12*, 12 »
Da, apucasera sa faca doar 2 si au fost capturate de sovietici pe campurile de testare.Avea 188 tone!!!!!!!!
1:24- American Dream Cars