Autor Subiect: Mercedes Benz SSKL #8 [1931][CMC]  (Citit de 1076 ori)

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline Ionuț

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 4.033
Mercedes Benz SSKL #8 [1931][CMC]
« : 09/28/18*, 12 »
Am postat articolul pe site acum ceva vreme, dar poate n-ați trecut pe-acolo:

http://miniauto.ro/2018/09/cmc-mercedes-benz-sskl-8/

Am beneficiat de niște poze foarte bune din partea lui Alin (M3d1an), iar macheta este una foarte fotogenică. Fondul negru o avantajează din plin:




Sigur că există mai multe detalii acolo, dar aș vrea să adaug câte ceva și aici. Mașina mi se pare fabuloasă, i se zicea "elefant alb", dar ar fi mai potrivit s-o asemănăm cu un dinozaur în ziua de azi, având în vedere că s-au scurs aproape 90 de ani de când concura și era admirată pe circuitele din Europa de Vest. E o reprezentantă a unei epoci în care se concura cu motoare nesimțite, de peste 6-7 litri, puse pe șasiuri înalte, o combinație destul de riscantă. Dacă mai adăugăm și faptul că aveau frâne mecanice cu tamburi, e clar că îți trebuia o doză de nebunie să conduci așa ceva cu peste 100-150 km/h.



Iar macheta este senzațională, deși sunt ușor subiectiv în aprecieri, poate pentru că un SSKL (nu ăsta, cel de la Mille Miglia) a fost prima machetă CMC pe care am cumpărat-o. Totuși, dincolo de nivelul de detalii și de tot felul de chestii care te încântă la ea (multe piese metalice, direcție cu cremalieră), sugerează foarte bine aerul ăla de mașină de competiție al anilor '30; arată foarte realist, arată foarte bine expusă în vitrină. Dacă nu mă înșel, SSKL (Mille Miglia) a fost prima machetă CMC cu cremalieră la direcție și cu nipluri de prindere a spițelor pe jante.



Iar dacă Mille Miglia are un look ceva mai "de stradă" datorită aripilor și farurilor, acest #8 are o înfățișare mult mai agresivă, fără aripi, faruri sau console laterale, cu o singură roată de rezervă și cu jante+spițe vopsite în negru (culoarea corectă, se pare). Nu m-aș fi supărat să fi existat așa ceva la scara 1:8, în loc de 300 SL.


Offline cornel_ct

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 442
  • Gen: Bărbat
Re: Mercedes Benz SSKL #8 [1931][CMC]
« Răspuns #1 : 09/28/18*, 13 »
Foarte bune informatiile din articol, si din completare, nu mai spun de poze.
Multumesc pentru informatii.

Offline ksm

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 6.257
Re: Mercedes Benz SSKL #8 [1931][CMC]
« Răspuns #2 : 10/03/18*, 15 »
O adevărata brută, superb!
cumpar masinute cu cheita