Autor Subiect: Alfa Romeo 156 1/24 Bburago  (Citit de 4696 ori)

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline Reme

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 219
  • Gen: Bărbat
Alfa Romeo 156 1/24 Bburago
« : 09/03/13*, 23 »
Salut baieti! Am inceput si eu primul meu proiect de restaurare al unei machete. Eu zic ca este un proiect masiv de restaurare pentru ca impune revopsire integrala de caroserie, polishare de geamuri etc. Masina din acest rpoiect este un Alfa Romeo 156, produs de Bburago la scara 1/24. Macheta este made in Italy si am primit-o cadou de la cineva care a inceput proictul de restaurare si nu l-a mai terminat. Ca si defecte masina prezenta printre altele urmatoarele:

1. caroserie zgariata si murdarita de marker negru
2. lipsa geamuri spate si luneta
3. parbriz matuit
4. faruri matuite
5. roti vopsite prost
6. suporti fuzete spate rupti si fuzete lipsa.
7. lipsa stopuri

Cand am luat masina, aceasta se prezenta in starea urmatoare



Am desfacut "surubul" (avea doar unu) machetei si am dezasamblat-o in bucati.

1. Caroseria a fost dezechipata complet si decapata la serviceul auto unde lucrez, unde de asemenea a fost vopsita profesional cu vopsea de la DeBeer, dupa codul original Alfa Romeo 147, si lacuita. Aceasta a stat la uscat la cabina si cu lampa cu infrarosu pe ea pentru ca astefel vopseaua sa se usuce din interior catre exterior si invers. 

Caroseria dezechipata dupa ce a fost vopsita


Intre timp...

2. Avand toata macheta dezechipata m-am apucat sa curat interiorul de praf si depuneri. Acesta arata foarte bine...insa pe gri, nu puteam zice ca este real. M-am apucat prin a desface interiorul si am inceput sa il vopsesc cu spray cu aerosol negru mat cu uscare rapida.

Interiorul inainte de vopsire



Interiorul dupa vopsire


3. Jantele erau deplorabile si una lipsea. Am fost nevoit sa cumpar o roata si am readus la viata atat anvelopele cu diluant si vopsea negru mat, cat si jantele cu gri mat la spary.

Jantele inainte de vopsire


Jantele dupa vopsire


4. Sasiul machetei era intr-o stare destul de precara, gazat si vopsit cu markerul. Am curatat tot si am scos la iveala proiectoarele de ceata. Am montat suportii pentru fuzete si am procurat fuzetele pt rotile puntii spate.

Sasiul machetei dupa curatare


Dupa ce am finalizat aceste operatiuni m-am apucat de echiparea machetei am montat geamurile procurate de la un vecin care mai avea o epava de cand era mic si pastrat-o. Geamurile au fost polishate cu polish autosol si xerapol si am reusit sa le readus la viata. Au fost montate alte faruri si stopuri si alta grila. Fiecare element montat (stopuri, faruri, gramuri, stergatoare, grile) au fost asigurate pentru viitor prin cateva picaturi de hobby glue de la bison.

Macheta a fost montata in totalitate, inclusiv directia activa care funtioneaza. Cu ajutorul unui prieten am reusit sa ii reproduc nr de inmatriculare.

Macheta dupa echipare



Astept parerile voastre in legatura cu proiectul meu. Sper sa va placa!

Offline Sven Hinka

  • Rookie / Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
  • Gen: Bărbat
Re: Alfa Romeo 156 1/24 Bburago
« Răspuns #1 : 05/31/14*, 21 »
Whoaaaa, ce ai facut din Alfa de piese ;D O ai de la mine, ea fiind la randul ei donatoare de organe pentru alta(cealalta era verde). In caz ca vrei sa mai modifici, contracost, lasa-mi mesaj privat

Offline Reme

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 219
  • Gen: Bărbat
Re: Alfa Romeo 156 1/24 Bburago
« Răspuns #2 : 06/03/14*, 23 »
merci de cuvintele frumoase! Vorbim pe pm!

Offline Iuli_B.

  • Rookie / Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
  • Ne-am adunat aici ca sa fim mai multi
Re: Alfa Romeo 156 1/24 Bburago
« Răspuns #3 : 08/01/14*, 20 »
Cum ai facut farurile asa curate ?

Offline Reme

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 219
  • Gen: Bărbat
Re: Alfa Romeo 156 1/24 Bburago
« Răspuns #4 : 08/02/14*, 18 »
Cum ai facut farurile asa curate ?
le-am inlocuit :D pe cele nasoala cu unele bune :d

Offline PETYCHOPPER

  • Colectionar de masini scara 1:43 si motociclete 1:18
  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 400
  • Gen: Bărbat
  • Colectionari nu mor niciodata!!!!!!
Re: Alfa Romeo 156 1/24 Bburago
« Răspuns #5 : 08/04/14*, 20 »
Cum ai facut farurile asa curate ?
Salut, pentru curatarea farurilor si zgarieturilor de pe geamurile machetelor este pasta XERAPOL.

Offline Reme

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 219
  • Gen: Bărbat
Re: Alfa Romeo 156 1/24 Bburago
« Răspuns #6 : 08/07/14*, 11 »
Salut, pentru curatarea farurilor si zgarieturilor de pe geamurile machetelor este pasta XERAPOL.
la zgariateuri foarte adanci nu te ajuta nici aceea.