Autor Subiect: Mitsubishi Pajero - Metaltop Wide [Tamiya] scara 1:10  (Citit de 13282 ori)

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline green_ice

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 325
Mitsubishi Pajero - Metaltop Wide [Tamiya] scara 1:10
o masinuta draguta, robusta, cu radiocomanda, tractiune 4x4, electrica, odata ce incepi sa te joci cu ea, e greu sa te mai opresti



Episodul 1 - Ce contine pachetul?
un mini-serial din 4 episoade, primul episod contine o prezentare in imagini a pieselor din cutie







































































servo-ul nu a fost inclus in cutie, l-am cumparat separat



deasemenea nici telecomanda, am optat pentru o Futaba, cu 2 canale, e suficienta deocamdata, imi place pentru ca este foarte fiabila





va urma (in episodul urmator: asamblarea)

michi

  • Vizitator
super macheta
de unde ai luat'o si cat a costat?
Spor la montat !

Bizi

  • Vizitator
 0\  M-ai omorat cu asta. Monteaz-o mai repede. :/()?!?

Si sa-i faci o filmare cand o scoti la tavaleala
« Ultima Modificare: 03/20/11*, 18 de Bizi »

Offline green_ice

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 325
Baieti, este montata deja :)  O am din 2009, actualmente arata ca in prima poza.. doar cu mai multe zgaraieturi ;D
Si este si mega 'tavalita'  <-o M-am jucat foarte mult cu ea, si nu numai eu..

@ michi: am luat-o din Debrecen, Ungaria. Este acolo un magazin X1Win, destul de bine aprovizionat tot timpul [am iesit mult mai ieftin decat daca o luam de pe net]
Pretul.. cam greu de estimat exact.. dar cu tot ce am bagat ulterior in ea, ajunge undeva pe la 15 milioane

Bizi

  • Vizitator
aaaa, bun.....o sa urmaresc acest "serial"  ;D

Offline gigelm5m3

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 354
  • Gen: Bărbat
green_ice, ce ai mai bagat in ea in afara de kit-ul mstandard, amsi eu aceelasi sasiu dar cu carcasa din lexan sub forma de race touareg cel de Dakar. Am schimbat sistemul de directie care avea un joc incredibil, diferentialul fata, am pus unul cu frecare limitata, amortizoarele, i-am pus rulmenti si nu in ultimul rand un motor de cuplu, de 32 de spire, tot tamiya. Vreau sa-i mai schimb suspensia spate.
As vrea sa-l corectez usor pe michi: nu este o macheta ci un automodel :)

VIPER

  • Vizitator
Faina realizare, cam ca orice scoate Tamiya ;) As opta insa pentru o statie in 2.4GHz, deja sunt foarte accesibile, pentru a nu avea probleme de interferente (in 27MHz te "bati" atat cu jucariile din hypermarket cat si cu statiile CB de pe masini si camioane care au bataie foarte lunga...).

P.S. pe forumul RHC mai sunt cativa cu acest model, din ce am vazut de-uri pentru fiabilitatea si rezistenta modelului.

P.S.2: un filmulet ai? Multumesc ;)

Offline green_ice

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 325
@gigelm5m3: tu ai tuningat-o deja putin, fata de cum vine standard..
eu nu m-am bagat inca la tuning, pentru ca n-am simtit nevoia.. fuge extrem de bine cu motorul standard, iar de restul pieselor sunt foarte multumit..
prin faptul ca 'am mai bagat in ea', m-am referit la accesoriile ce le-am cumparat separat de kit, incepand cu servo, telecomanda, apoi bateria cu 6 celule + incarcatorul, pe urma kit-ul Tamiya de lumini, vopsele, si alte unelte Tamiya (pensule, set surubelnite, masking tape, lipici, etc.)

@VIPER: cum ti-ai dat seama ca e in 27 MHz ca n-am mentionat nicaeri :)
pana acum n-am avut nici o problema de interferente.. (apropos raza de actiune este foarte buna, mai mult decat ai nevoie.. risti sa o pierzi din vedere nu alta) dar daca o fi cazul, nu trebuie sa schimb decat cristalul, nu e mare investitia.
Am vrut sa o pun azi si pe RHC, dar ramane pe maine..
Legat de filmulet, am.. dar nu este prea relevant.. dealtfel am observat ca nici poze nu prea am dupa ce am finalizat-o.. am fost prea ocupat cu joaca, mai mult decat cu sedintele foto/video pentru ea.. dar promit ca o sa fac si un filmulet cat de curand  ;)

VIPER

  • Vizitator
Pai e canalul 5 deci clar nu e in 40 sau 72 sau 75 ;) In mod normal la 27MHz ai canalele 1-6, si extinse 7-12. Cat despre interferente, initial am avut tot in 27AM si o banala jucarie cu radiocomanda din Cora m-a dat peste cap ;) Mai stabile sunt cele in FM, dar la preturile actuale iei o statie + receptor in 2.4GHz (deci pa-pa cristale, sunt mii de variatiuni de canale) si ai scapat de orice posibila grija ;) Raza de actiune e ok dar e pacat sa o scapi de sub control si sa se faca zob din cauza unor interferente... Macar pune-i un fail-safe...

P.S. mai am inca statii in 27AM, am toata gama de cristale de la 1 la 12, iti pot arata cum 5 al tau poate interfera rau cu 6 de la mine samd ;)

Offline green_ice

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 325
chiar nu mi-am pus problema asta inca, n-am avut motive.. dar vedem.. cum evolueaza interferentele  :)
pana o sa fac eu filmuletul, pun mai jos 2,
- primul mi-a placut mult la momentul cand am cumparat-o, eram toata ziua pe youtube, in cautare..
http://www.youtube.com/watch?v=EdIP1obnR8k
- in ultima faza am ramas sa aleg intre urmatoarele 2, Jeep Wrangler si Pajero, acesta din urma fiind decizia finala.. iata-le aici pe ambele:
http://www.youtube.com/watch?v=YvsMV1meNag&feature=related

Offline AdyAero

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 3.265
  • Gen: Bărbat
  • 1:72
Trebuie sa fie distractie maxima cu una din asta...
Te-ai baga sa construiesti o caroserie de ARO si sa o montezi pe un sasiu Tamiya?

Offline green_ice

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 325
Trebuie sa fie distractie maxima cu una din asta...
Te-ai baga sa construiesti o caroserie de ARO si sa o montezi pe un sasiu Tamiya?

este distractie, intr-adevar,
de construit caroserie nu m-as apuca, chiar daca as avea piesele necesare, mi se pare destul de greu sa ajungi la o forma cat mai aproape de realitate.. prea mari batai de cap

Offline gigelm5m3

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 354
  • Gen: Bărbat
Tipul asta de sasiu nu prea merge alergat...e f instabil la curbe, dar in schimb e f rezististent. Este ceva incre Crawler si stadium truck, dar pentru fun merge. De alergat e bun un buggy, dar nu e atat de real ca detalii.

Offline green_ice

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 325
Tipul asta de sasiu nu prea merge alergat...e f instabil la curbe, dar in schimb e f rezististent. Este ceva incre Crawler si stadium truck, dar pentru fun merge. De alergat e bun un buggy, dar nu e atat de real ca detalii.

ai dreptate.. daca o gonesti, trebuie sa fii putin atent la curbele stranse.. si eu am rasturnat-o de cateva ori
eu initial am zis ca n-o sa calc acceleratia prea tare.. ca o sa am grija cu ea.. dar nu prea poti rezista tentatiei  ;D

Offline green_ice

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 325
un mic fapt divers, pana cand trecem la urmatoarea pagina, unde vom gasi poze cu asamblarea...
iacata cum arata prima varianta a modelului, la momentul lansarii:



aici avem poza de prezentare a modelului pe care il detin si eu, nici acesta si nici cel de sus nu se mai fabrica actualmente:



iar aici, modelul ce este inca in productie... el vine gata asamblat si vopsit pe rosu, gata dotat cu sistem de lumini si deasemenea cu telecomanda: