Autor Subiect: materiale din care sunt confecționate machetele - opinii  (Citit de 18616 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Dilo

  • BAD MOTHER FUCKER
  • Moderator Global
  • ****
  • Mesaje postate: 5.432
Revell a scos acum cativa ani Opel Commodore, un ABS care nu excela tocmai la capitolul finete a detaliilor.
Ma rog, Revel nu e Autoart...

Offline Ionuț

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 4.033
Există totuși o diferență fundamentală între scări. Majoritatea diecast-urilor la 1/43 sunt ferecate (sealed), nu-i așa? Deci o rășină la scara asta nu este în mod esențial diferită (constructiv) de una din zamac. La 1/18 situația este total alta, pentru că un zamac oferă părți mobile + direcție (ca o paranteză, nu i-ar costa prea mult să implementeze direcție funcțională pe TOATE rășinile).

Pentru mine calitatea reproducerii e un factor decizional. Am renunțat la multe machete pentru că nu mi-au plăcutanumite detalii la ele. Și cred că nu sunt singurul care privește lucrurile așa.

klauze

  • Vizitator
directia da, ar putea fi implementat destul de simplu. restul e chestie de gust personal.

Offline malachi

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 1.341
  • Gen: Bărbat
  • Ne-am adunat aici ca sa fim mai multi
Cred ca depinde mult si de tipul de colectionar. Daca le cumperi, le admiri 5 minute, deschizi tot ce se poate deschide si apoi le pui intr-o vitrina de unde nu le mai scoti niciodata, sau le tii in cutii, colectionarea machetelor sealed e o optiune demna de luat in considerare. Eu le tot scot din vitrina, le examinez, mai deschid cate ceva, chiar cu riscul de a le deteriora putin in timp. Plus ca intra in ecuatie si simtul tactil, metalul se simte altfel, greutatea e alta. Nu contest gusturile colectionarilor de machete din rasina, spun doar ca exista argumente puternice pentru diecast.