Autor Subiect: Dl. Dilo vs. colecţionarii de 1:43  (Citit de 326856 ori)

0 Membri şi 5 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline cornel_ct

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 442
  • Gen: Bărbat
Re: Dl. Dilo vs. colecţionarii de 1:43
« Răspuns #60 : 02/01/18*, 11 »
Cred ca titlul trebuie schimbat in "fiecare impotriva tuturor"

Offline collectionar

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 2.650
  • Gen: Bărbat
Re: Dl. Dilo vs. colecţionarii de 1:43
« Răspuns #61 : 02/01/18*, 11 »
E naspa ca renuntam usor sa mai prezentam colectiile ,doar pt ca o persoana a spus ca nu-i plac machetele 143.Inseamna ca pt unii cateva vorbe aruncate cantaresc enorm, sau noi ne comportam ca in copilarie cand ne supara unul pe terenul de fotbal ,ne luam mingea si plecam acasa iar restul de copii ramaneau cu gura cascata pe teren?  :/()?!?
Cu toate acestea i-as recomanda lui Ionut sa aplice si cateva masuri preventive.

Adi,greșit ceea ce crezi ,eu vreau sa postez în continuare.
Dar aștept masuri pentru "modul abuziv în care se comporta acest domn moderator" pentru mine ceea ce a făcut a fost "direct și personal"nu are nici o treaba cu anumite reguli ale forumului .
Dacă greșesc te rog sa mă corectezi.
Dacă erai în locul meu cum procedai?
« Ultima Modificare: 02/01/18*, 12 de collectionar »

Offline buruceagga

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 1.376
  • Gen: Bărbat
  • Colectionar LOGAN 1:43
Re: Dl. Dilo vs. colecţionarii de 1:43
« Răspuns #62 : 02/01/18*, 13 »
Zic si eu o vorba... poate ca acest forum sufera prin lipsa unei moderari echidistante si masurabile. Toti gresim. Cel putin eu am gresit aici pe acest forum. Important e ce vrem sa fie chiar daca, in prezent suferim cu totii datorita moderarilor indoielnice in trecut iar "vorbele scapate" atarna greu in relatiile dintre noi acum.
Ionut
te citez :
Sincer, zilele astea mi se pare mai important că are loc târgul de la Nurnberg, unde se întâmplă nişte chestii, cel puțin din punctul meu de vedere. Segmentul de 1/18 non-sealed devine din ce în ce mai îngust, iar modelele retro se reduc şi mai mult. Pe partea de 1/43, unde nu mă pricep, nu ştiu încotro evoluează lucrurile, dar cei mai avizați ca mine îşi pot da cu părerea.

Discuții pe tema asta cred că sunt mult mai interesante decât Dilo vs. all.


Indemnul pe care il aduci aici e perfect doar ca multi dintre noi avand experienta anilor trecuti si a lipsei de moderare ne ferim acum sa mai intram in zona "fierbinte" si sa "ne dam cu parerea" indiferent de subiect. Cred ca a venit momentul sa incerci delegarea treptata a unor zone de pe forum unor MODERATORI - de proba - si poate asa activitatea de pe forum se va indrepta intr-o directie normala. Suntem latini cu sange fierbinte si orgolii nemasurate. E greu de crezut ca vom reusi singuri printr-un proces natural sa ne descoperim si sa ne respectam liderii de opinie.
« Ultima Modificare: 02/01/18*, 13 de buruceagga »

Offline Dilo

  • BAD MOTHER FUCKER
  • Moderator Global
  • ****
  • Mesaje postate: 5.432
Re: Dl. Dilo vs. colecţionarii de 1:43
« Răspuns #63 : 02/01/18*, 14 »
Dar aștept masuri pentru "modul abuziv în care se comporta acest domn moderator" pentru mine ceea ce a făcut a fost "direct și personal"nu are nici o treaba cu anumite reguli ale forumului .




V-am şters postarea deoarece nu respecta regulamentul şi, cu toate că va atenţionasem de acest lucru, aţi preferat să nu o editaţi, ignorând astfel şi postarile altor membrii care vă solicitau date complete despre machetă.

Nu am nimic personal cu dumneavoastră, până la aceste discuţii aţi fost pentru mine o persoană inexistentă.

Vă avertizez totuşi că dacă veţi continua postările în bătaie de joc (vezi postarea #14253), acestea vor fi şterse.



Offline collectionar

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 2.650
  • Gen: Bărbat
Re: Dl. Dilo vs. colecţionarii de 1:43
« Răspuns #64 : 02/01/18*, 15 »



V-am şters postarea deoarece nu respecta regulamentul şi, cu toate că va atenţionasem de acest lucru, aţi preferat să nu o editaţi, ignorând astfel şi postarile altor membrii care vă solicitau date complete despre machetă.
Nu am nimic personal cu dumneavoastră, până la aceste discuţii aţi fost pentru mine o persoană inexistentă.
Vă avertizez totuşi că dacă veţi continua postările în bătaie de joc (vezi postarea #14253), acestea vor fi şterse.

Domnule moderator  ce v-a deranjat  ca nu am specificat producatorul sau discutiile?
Daca  e vorba de producator va rog sa va uitati la primul post care a fost inaintea mea si veti vedea ca nu e specificat"nimic",din producator ,scara.. --deci a fost personal?
Poate ca am avut motivele mele sa nu scriu producatorul, la acest lucru v-ati gandit vreodata?Nu cred! ;)
Ma avertizati ca veti sterge postarile daca mai cumpar machete Bburago?de ce?--tot personal, nu a  fost nimeni avertiat pe acest motiv.


Randurile de mai jos merita citite si au toata sustinerea mea si cred ca este singura solutie pentru a mege mai departe! sal'tare

Zic si eu o vorba... poate ca acest forum sufera prin lipsa unei moderari echidistante si masurabile. Toti gresim. Cel putin eu am gresit aici pe acest forum. Important e ce vrem sa fie chiar daca, in prezent suferim cu totii datorita moderarilor indoielnice in trecut iar "vorbele scapate" atarna greu in relatiile dintre noi acum.

Indemnul pe care il aduci aici e perfect doar ca multi dintre noi avand experienta anilor trecuti si a lipsei de moderare ne ferim acum sa mai intram in zona "fierbinte" si sa "ne dam cu parerea" indiferent de subiect. Cred ca a venit momentul sa incerci delegarea treptata a unor zone de pe forum unor MODERATORI - de proba - si poate asa activitatea de pe forum se va indrepta intr-o directie normala. Suntem latini cu sange fierbinte si orgolii nemasurate. E greu de crezut ca vom reusi singuri printr-un proces natural sa ne descoperim si sa ne respectam liderii de opinie.


Offline adycoke2

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 2.288
  • Gen: Bărbat
  • Bonum vinum laetificat cor hominis!
Re: Dl. Dilo vs. colecţionarii de 1:43
« Răspuns #65 : 02/01/18*, 15 »
florian,ai dreptate in ce mi-ai scris mai devreme.....si eu as fi facut la fel.

In alta ordine de idei,Ionut,cred ca este total aiurea sa se ajuinga la discutii interminabile pt o singura poza,care nici macar nu era ofensatoare,nu se intamplase nimic grav,totusi,o moderare mai putin agresiva si un pic mai deschisa este absolut necesara,eu am zis-o de pe vremea lui Stefan.

Offline Dilo

  • BAD MOTHER FUCKER
  • Moderator Global
  • ****
  • Mesaje postate: 5.432
Re: Dl. Dilo vs. colecţionarii de 1:43
« Răspuns #66 : 02/01/18*, 16 »
Văd că nu are rost să mai discutăm... vă urez să mergeţi mai departe şi să treceti de cei care nu apreciază scara 1:43!



Offline brcosminp

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 1.345
  • Gen: Bărbat
Re: Dl. Dilo vs. colecţionarii de 1:43
« Răspuns #67 : 02/01/18*, 16 »
S-a sarit calul din toate partile si pozitiile, acum, care vi-s asteptarile, sa va impace universul ? Serios, au tot fost dispute pe acest forum insa cred ca am ajuns la genul de cearta intre gospodine - distractiva pana la un punct ... de la care devine deranjanta. Ok, avem coaie, hai sa le tinem in pantaloni pentru chestii mai serioase. Nu stiu cine a avut minunata idee vizavi de titlul topicului insa nu a facut decat sa instige ... well done !

Offline malachi

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 1.341
  • Gen: Bărbat
  • Ne-am adunat aici ca sa fim mai multi
Re: Dl. Dilo vs. colecţionarii de 1:43
« Răspuns #68 : 02/01/18*, 17 »
Treaba se poate rezolva simplu: de acum incolo toti trecem producatorul, scara, denumirea si anul la machetele achizitionate, un lucru de bun simt zic eu. E o sugestie, nu un ordin ;). Sunt sigur ca daca altii nu au respectat asta in trecut si nu au fost atentionati, a fost o scapare si nu un favoritism.

Collectionar, mie asta nu mi se pare chiar ok:"Poate ca am avut motivele mele sa nu scriu producatorul, la acest lucru v-ati gandit vreodata?" Daca nu il stiai exact puteai sa mentionezi asta, ar fi fost un subiect de discutie interesant, poate stia cineva de pe forum.

Offline Ionuț

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 4.033
Re: Dl. Dilo vs. colecţionarii de 1:43
« Răspuns #69 : 02/01/18*, 19 »
Deci există și voci temperate şi atitudini normale, de bun simț până la urmă. Mulțumesc Cosmin, Răzvan.

Offline Panait

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 2.937
  • Ne-am adunat aici ca sa fim mai multi
Re: Dl. Dilo vs. colecţionarii de 1:43
« Răspuns #70 : 02/01/18*, 19 »
Treaba se poate rezolva simplu: de acum incolo toti trecem producatorul, scara, denumirea si anul la machetele achizitionate, un lucru de bun simt zic eu. E o sugestie, nu un ordin ;). Sunt sigur ca daca altii nu au respectat asta in trecut si nu au fost atentionati, a fost o scapare si nu un favoritism.

Perfecta dreptate ..................... nu vad rostul la restul comentarilor din punctul meu de vedere , putem merge mai departe si sa punem punct subiectului   sal'tare
« Ultima Modificare: 02/01/18*, 20 de panait »

Offline adycoke2

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 2.288
  • Gen: Bărbat
  • Bonum vinum laetificat cor hominis!
Re: Dl. Dilo vs. colecţionarii de 1:43
« Răspuns #71 : 02/01/18*, 19 »
Deci există și voci temperate şi atitudini normale, de bun simț până la urmă. Mulțumesc Cosmin, Răzvan.

deci,ionut,sa inteleg ca restul avem opinii de rahat ? :)
« Ultima Modificare: 02/01/18*, 19 de adycoke2 »

Offline collectionar

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 2.650
  • Gen: Bărbat
Re: Dl. Dilo vs. colecţionarii de 1:43
« Răspuns #72 : 02/01/18*, 20 »
Treaba se poate rezolva simplu: de acum incolo toti trecem producatorul, scara, denumirea si anul la machetele achizitionate, un lucru de bun simt zic eu. E o sugestie, nu un ordin ;). Sunt sigur ca daca altii nu au respectat asta in trecut si nu au fost atentionati, a fost o scapare si nu un favoritism.

Perfecta dreptate ..................... nu vad rostul la restul comentarilor din punctul meu de vedere , putem merge mai departe si sa punem punct subiectului   sal'tare

Ovidiu cum iti suna acest comentariu , avand in vedere ca ai cumparat o gramada de machete la jumate de pret fata de pretul de vanzare si te-ai laudat cu ele pe acest forum:

Scuze, nu mi-am dat seama că era pentru "lumea voastră".
Dacă m-ar interesa machetele ...aş cumpăra indiferent de preţ, nu aş umbla după chilipiruri cu care să mă laud pe forumuri.

Nu e si pentru tine, nu? sal'tare

deci,ionut,sa inteleg ca restul avem opinii de rahat ? :)

Nu, doar ca nu conteaza. sal'tare


Propun sa incheiem aici acest subiect. sal'tare

« Ultima Modificare: 02/01/18*, 20 de collectionar »

Offline malachi

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 1.341
  • Gen: Bărbat
  • Ne-am adunat aici ca sa fim mai multi
Re: Dl. Dilo vs. colecţionarii de 1:43
« Răspuns #73 : 02/01/18*, 20 »
And here we go again... ;D. Nu așa ne fac prietenele/soțiile, ne răstălmăcesc vorbele: "Adică ce vrei să spui, că sunt grasă"? Ne-am molipsit de la ele.

Offline collectionar

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 2.650
  • Gen: Bărbat
Re: Dl. Dilo vs. colecţionarii de 1:43
« Răspuns #74 : 02/01/18*, 20 »
And here we go again... ;D. Nu așa ne fac prietenele/soțiile, ne răstălmăcesc vorbele: "Adică ce vrei să spui, că sunt grasă"? Ne-am molipsit de la ele.

Ultima replica, din partea mea  si gata,ajunge e prea mult.
Asteptam un simplu raspuns, de ce un post a fost sters si cele de pe aceeasi pagina ,care erau in acelasi conditii nu.?
Simplu?Raspuns......dar vreau raspuns complet....nu tine ca nu a fost specificata scala, model...
« Ultima Modificare: 02/01/18*, 20 de collectionar »