Autor Subiect: Mesaje personale - putina legislatie - merita citit ;)  (Citit de 4579 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Stefan

  • IERTAND, TE IERTI PE TINE
  • Super-Hero Member
  • ******
  • Mesaje postate: 13.950
  • Gen: Bărbat
  • Sa nu dispretuiesti ce nu intelegi.
    • Miniauto
Codul Penal al Romaniei

“Art. 317. - Instigarea la discriminare
Instigarea la urã pe temei de rasã, nationalitate, etnie, limbã, religie, gen, orientare sexualã, opinie, apartenentã politicã, convingeri, avere, origine socialã, vârstã, dizabilitate, boalã cronicã necontagioasã sau infectie HIV/SIDA se pedepseste cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendã.”


Ordonanța nr. 137 din 31 august 2000 privind prevenirea si sanctionarea tuturor formelor de discriminare

“Art. 15 Constituie contravenție, conform prezentei ordonanțe, dacã fapta nu intra sub incidenta legii penale, orice comportament manifestat în public, având caracter de propaganda naționalistsovinã, de instigare la ura rasialã sau nationala, ori acel comportament care are ca scop sau vizeazã atingerea demnitãții ori crearea unei atmosfere de intimidare, ostile, degradante, umilitoare sau ofensatoare, îndreptat impotriva unei persoane, unui grup de persoane sau unei comunitãți si legat de apartenența acestora la o anumitã rasa, naționalitate, etnie, religie, categorie socialã sau la o categorie defavorizatã ori de convingerile, sexul sau orientarea sexualã a acestuia.”
« Ultima Modificare: 07/28/13*, 15 de Stefan »

Ne-am  adunat  aici  ca  sa fim  mai  multi:  Forum  Miniauto
Cumpar cu prioritate: VW T1, Matiz, , dricuri, super- si hypercars

Offline andyned

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 456
  • Gen: Bărbat
Codul asta Penal, ce scara colectioneaza? Face si diorame sau desene?

Nu vad rostul acelui articol...  :-\ :(


Normal ca nu vezi rostul acestui articol, banuiesc ca stii Codul Penal pe de rost.
Odata am fost nevoit sa formulez o plangere impotriva unui golan la sectia de militie pentru niste fapte si nu aveam habar de nimic despre cum sta treaba in domeniu. E bine de stiut cand vrei sa te aperi si bati pe unu de-l inveti minte ca nu e bine, in cazul asta poti intra sub incidenta legii daca organele abilitate sustin ca i-ai facut de petrecanie mai mult decat trebuie si cate si mai cate.

Si e valabil si pentru Legislatia Rutiera, ar fi bine sa o mai citeasca si cei batrani din cand in cand ca se mai schimba si cand sunt prinsi cu musca pe caciula pac baga replica aia cunoscuta " Bai tica da tu stii de cand sunt eu sofer ?"...
« Ultima Modificare: 07/28/13*, 15 de Stefan »

Offline Stefan

  • IERTAND, TE IERTI PE TINE
  • Super-Hero Member
  • ******
  • Mesaje postate: 13.950
  • Gen: Bărbat
  • Sa nu dispretuiesti ce nu intelegi.
    • Miniauto
am primit "la redactie" ca sa zic asa (mi s-au semnalat ca abuzuri adica) niste pm-uri de al caror continut "se sparie si mintea" (cum zicea cronicarul moldav)...  :o :o :o

va aduc aminte ca aceste "dragalasenii" sunt in forma scrisa si semnate, deci intrunesc toate conditiile pentru a putea fi folosite ca eventuale probe in eventuale plangeri ulterioare catre autoritati, in cazul escaladarii conflictelor.
« Ultima Modificare: 07/28/13*, 15 de Stefan »

Ne-am  adunat  aici  ca  sa fim  mai  multi:  Forum  Miniauto
Cumpar cu prioritate: VW T1, Matiz, , dricuri, super- si hypercars

Offline Diecast

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.225
  • De profesie Dealer de machete
    • Autoart.ro
am primit "la redactie" ca sa zic asa (mi s-au semnalat ca abuzuri adica) niste pm-uri de al caror continut "se sparie si mintea" (cum zicea cronicarul moldav)...  :o :o :o

va aduc aminte ca aceste "dragalasenii" sunt in forma scrisa si semnate, deci intrunesc toate conditiile pentru a putea fi folosite ca eventuale probe in eventuale plangeri ulterioare catre autoritati, in cazul escaladarii conflictelor.

Si tot eu zic ca n-au nici o valoare, trebuie demonstrat ca forumul are masuri de securitate impotriva spargerii parolelor, poate ca a intrat altul si a scris, poate ca moderatorul are parolele la toti etc.



« Ultima Modificare: 07/28/13*, 15 de Stefan »
Recomand www.SHOWbox.ro - Vitrine high-end pentru machete 1/18

Offline Stefan

  • IERTAND, TE IERTI PE TINE
  • Super-Hero Member
  • ******
  • Mesaje postate: 13.950
  • Gen: Bărbat
  • Sa nu dispretuiesti ce nu intelegi.
    • Miniauto
Eu zic ca n-au nici o valoare, trebuie demonstrat ca forumul are masuri de securitate impotriva spargerii parolelor, poate ca a intrat altul si a scris, poate ca moderatorul are parolele la toti etc.
...........

Orice grad inferior din SRI - Serviciul Criminalitate Imformatica poate demonstra tehnic autenticitatea lor
Ce face justitia cu expertiza asta ulterior este alta poveste ;)

Ideea mea era ca totusi sa nu sara nimeni calul pe privat, ca nu se stie cand si de unde vine necazul.

Anunt si pe aceasta cale ca in calitate de Administrator nu am nici o putere asupra continutului mesajelor personale, si ca le pot vedea doar daca imi sunt trimise si mie intentionat (direct sau raportate ca abuzuri) sau din greseala ;)

In scopul aplanarii conflictelor existente si a celor latente, am hotarat sa ignoram si sa nu comentam aceste mesaje personale raportate ca abuzuri. Descurajam de asemenea si postarea lor in spatiul public al forumului. 
« Ultima Modificare: 07/28/13*, 15 de Stefan »

Ne-am  adunat  aici  ca  sa fim  mai  multi:  Forum  Miniauto
Cumpar cu prioritate: VW T1, Matiz, , dricuri, super- si hypercars

Offline Stefan

  • IERTAND, TE IERTI PE TINE
  • Super-Hero Member
  • ******
  • Mesaje postate: 13.950
  • Gen: Bărbat
  • Sa nu dispretuiesti ce nu intelegi.
    • Miniauto
In ultimul timp, problema postarii publice a mesajelor personale a reaparut.

Dupa cum spune titlul, merita citit si ce s-a scris mai demult pe tema asta  8)
« Ultima Modificare: 07/28/13*, 15 de Stefan »

Ne-am  adunat  aici  ca  sa fim  mai  multi:  Forum  Miniauto
Cumpar cu prioritate: VW T1, Matiz, , dricuri, super- si hypercars

Offline ianus1874

  • Senior Member
  • ****
  • Mesaje postate: 3.183
  • Gen: Bărbat
Descurajam de asemenea si postarea lor in spatiul public al forumului.
Normal. De asta le si zice mesaje private. Am mai comentat pe tema asta.
« Ultima Modificare: 07/28/13*, 15 de Stefan »