Autor Subiect: Colectia personala 1:43 - Piniuli  (Citit de 81814 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline Piniuli

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 2.132
  • Gen: Bărbat
    • www.piniuli.blogspot.com
Rãspuns: Colectia personala 1:43 - Piniuli
« Răspuns #30 : 08/11/10*, 13 »
7)Dacia Logan Pick-up (2008) - Eligor

     Dacia Logan Pick-up s-a alaturat familiei Logan in anul 2008. A completat golul lasat de vechea Dacie "Papuc", scoasa din productie in 2006. Dacia Logan Pick-Up dispune de o benã a cãrei lungime de încãrcare este de 1,80 m ºi a cãrei sarcinã utilã este de 800 kg.

Offline Oleco Motors

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 2.191
  • Gen: Bărbat
  • Colectionar si constructor handmade de machete
Rãspuns: Colectia personala 1:43 - Piniuli
« Răspuns #31 : 08/11/10*, 22 »
Reusita macheta! O am si eu si mi se pare putin diferita culoarea fatza de a mea. A ta este bleumarin sau bleu mineral? Vezi ca scrie pe cutie.

Offline Piniuli

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 2.132
  • Gen: Bărbat
    • www.piniuli.blogspot.com
Rãspuns: Colectia personala 1:43 - Piniuli
« Răspuns #32 : 08/11/10*, 22 »
E bleu mineral. Dar nu cred ca au fost doua variante. O fi de la aparat...

Offline Oleco Motors

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 2.191
  • Gen: Bărbat
  • Colectionar si constructor handmade de machete
Rãspuns: Colectia personala 1:43 - Piniuli
« Răspuns #33 : 08/12/10*, 00 »
Stiam ca aparuse bleu mineral si gri metalizat si de aceea te-am intrebat de bleumarin. Eram curios daca au marit paleta de culori.

Offline Piniuli

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 2.132
  • Gen: Bărbat
    • www.piniuli.blogspot.com
Rãspuns: Colectia personala 1:43 - Piniuli
« Răspuns #34 : 08/12/10*, 15 »
8 ) Dacia Duster (2010) - Solido

   Dacia Duster a aparut in 2010 si este primul SUV produs de Dacia. Numele de Dacia Duster a mai existat in anii 80 si nu era altul decat numele de export pentru Aro 10. Dacia Duster a fost prezentat ca si concept la Salonul de la Geneva in martie. Din pacate, sau din fericire (depinde de gusturi), varianta de serie a iesit total diferita de concept. Dacia Duster a vrut, si a reusit sa fie cel mai ieftin SUV, varianta entry-level neavand nici macar tractiune 4x4.

   Macheta, nu se stie din ce motiv :) , a fost produsa de Solido, iar diferenta de calitate se observa, desi Duster-ul este peste standardul Solido. Primul lucru care mi-a sarit in ochi a fost sigla, care, desi aplicata, nu este reusita, iar inscriptia DACIA nu se vede, spre deosebire de macheta Logan Pick-up, de exemplu, produsa de Eligor. Stopurile au nituri. Imi plac jantele, care sunt replicate frumos, si se vad si discurile de frana si etrierii.







Si cu asta am incheiat cu masinile romanesti. Imi mai lipsesc cateva Loganuri si Sandero. Colectia mea cuprinde si surogatele pt masinile romanesti (GAZ 69, R12 etc) dar ele vor fi prezentate ulterior.
« Ultima Modificare: 08/12/10*, 15 de Piniuli »

Offline Oleco Motors

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 2.191
  • Gen: Bărbat
  • Colectionar si constructor handmade de machete
Rãspuns: Colectia personala 1:43 - Piniuli
« Răspuns #35 : 08/12/10*, 19 »
Cineva imi spunea ca in Franta exista o lictatie pentru machetele ce urmeaza a fi produse, unde participa ELIGOR, NOREV si SOLIDO. Pentru Duster a castigat SOLIDO (din pacate) pentru ca sunt ferm convins ca ELIGOR o facea mult mai bine.

Offline justady2002

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 4.272
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Colectia personala 1:43 - Piniuli
« Răspuns #36 : 08/12/10*, 20 »
Dar arata destul de bine si asta, nu?
Sau era loc de si mai bine?! :P

Offline Oleco Motors

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 2.191
  • Gen: Bărbat
  • Colectionar si constructor handmade de machete
Rãspuns: Colectia personala 1:43 - Piniuli
« Răspuns #37 : 08/13/10*, 02 »
Avand in vedere ca n-o mai face si alta firma... e buna si asta, dar era loc si de mai bine.

Offline Piniuli

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 2.132
  • Gen: Bărbat
    • www.piniuli.blogspot.com
Rãspuns: Colectia personala 1:43 - Piniuli
« Răspuns #38 : 08/17/10*, 17 »
9)GAZ M21 "Volga" (1958) - DeAgostini/IST Models

     Incep, in mod traditional, cu cea mai cunoscuta "comunista", dar si cea mai frumoasa si cea mai cea... Un superlativ pe roti, emblema a Europei de Est...
    GAZ M21 "Volga", care isi trage numele de la fluviul omonim, a intrat pe masa proiectantilor la inceputul anilor '50. A fost construita pentru drumurile dure din acea perioada, iar design-ul ei era inspirat din cel al automobilelor americane. A fost produsa in 3 serii, usor diferite ca design, si a fost exportata in toata Europa. A fost usor inaccesibila oamenilor de rand datorita pretului ridicat. In Romania, a fost masina oficialitatilor, mai ales in culoarea neagra.
 http://www.youtube.com/watch?v=ZM14wzRaMaw

   Macheta reproduce a doua serie, produsa intre 1958-1962, care dupa parerea mea este cea mai putin frumoasa dintre cele 3. As fi vrut ca cei de la DeA sa aleaga cea de a 3-a serie pt colectia lor. Ea exista in colectia din Rusia dar in varianta break (kombi).  Interiorul e de o singura culoare, fara detalii (ceasuri etc) evidente. La exterior farurile au niturile putin prea vizibile. In rest, doar detaliile de baza. As putea acorda un plus pt siglele si "gazela" foarte reusita la scara asta, de pe capota. Rotile sunt de asemenea reusite.  





« Ultima Modificare: 10/15/11*, 09 de Piniuli »

Offline Oleco Motors

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 2.191
  • Gen: Bărbat
  • Colectionar si constructor handmade de machete
Rãspuns: Colectia personala 1:43 - Piniuli
« Răspuns #39 : 08/18/10*, 18 »
Stii ce ma ataca la macheta asta? Galbenul ala de la jante, care n-au nicio legatura cu culoarea machetei. Daca erau cromate sau albe (jantele) mai era cum era, dar galbene... naspa (parerea mea). A mai fost o VOLGA de vanzare pe forum (care a ajuns la Klauze parca) si tot cu jante vopsite aiurea (crem). De fapt nu ma mai mira nimic caci si in cazul KAMAZ-ului meu, era vopsit "Made in Russia" adica (,) cabina albastra, bena aBa si "prelata" rosie"  ;D

Offline Piniuli

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 2.132
  • Gen: Bărbat
    • www.piniuli.blogspot.com
Rãspuns: Colectia personala 1:43 - Piniuli
« Răspuns #40 : 08/18/10*, 18 »
Mie imi place cum arata cu galben. Oricum la negru merge orice culoare, cu atat mai mult galben. Am si Volga M21 taxi (urmatoarea la prezentat) care are jantele cromate si nu-mi plac asa tare.

heathcliff

  • Vizitator
Rãspuns: Colectia personala 1:43 - Piniuli
« Răspuns #41 : 08/19/10*, 13 »
offf, nu imi plac deloc modelele vechi dar cand le vad, ma bate gandu' sa-mi iau si eu din astea. e frumoasa macheta

Offline Piniuli

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 2.132
  • Gen: Bărbat
    • www.piniuli.blogspot.com
Rãspuns: Colectia personala 1:43 - Piniuli
« Răspuns #42 : 08/19/10*, 14 »
As fi bucuros sa-ti inoculez virusul acestor masini :) . Uite inca una...

10)GAZ M21 "Volga" Taxi (1958) - Altaya/IXO

     Fiind o masina comuna, mare si rezistenta, GAZ M21 "Volga", a fost, bineinteles folosita si ca Taxi, chiar si in Romania.
     Macheta este produsa de IST sau IXO (cam acelasi lucru) pt Altaya si DeAgostini si face parte din colectia "Taxiurile lumii". Aceasta este varianta pentru Rusia. Decal-urile de pe macheta sunt conforme cu realitatea dar placuta cu "Taxi" asa de mare nu a fost prea comuna. Macheta este evident realizata pe aceasi matrita ca cea care am prezentat-o la nr. 9 dar are mici diferente. Rotile sunt alt model si sunt "cromate". Masca fata este acelasi model, dar Taxi-ul nu are evidentiate gaurile (cu vopsea). Vopseaua este aplicata cam subtire, pe la muchii se cam vede metalul. Sigla in fata nu este asa clara iar stopurile sunt doar vopsite. La interior nu exista decat detaliile de baza. Per ansamblu este mai slab realizata decat modelul facut pt colectia de comuniste de la DeAgostini.







Offline Oleco Motors

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 2.191
  • Gen: Bărbat
  • Colectionar si constructor handmade de machete
Rãspuns: Colectia personala 1:43 - Piniuli
« Răspuns #43 : 08/19/10*, 16 »
Frumusica si asta! ;)

Offline Piniuli

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 2.132
  • Gen: Bărbat
    • www.piniuli.blogspot.com
Rãspuns: Colectia personala 1:43 - Piniuli
« Răspuns #44 : 08/20/10*, 16 »
11) GAZ M24 "Volga" (1968) - DeAgostini/IST Models

    In 1961 a inceput dezvoltarea unui nou model menit sa inlocuiasca batrana Volga. GAZ M24 Volga a avut acelasi motor de la M21, modernizat. Un motor V8 de 5,5 litri a fost proiectat pentru modelele ce urmau a fi folosite de elita tarii. In 1967 a aparut primul "concept car" iar in 1968 a iesit primul lot.
    Macheta face parte din colectia DeAgostini, dar este un model reusit. Erori de replicare nu exista, siglele arata bine iar blocurile optice sunte colorate corect, dar au nituri, bineinteles. Rotile sunt ok, cu un trim alb. Un lucru de reprosat ar fi grila care nu este perforata, nici nu este vopsita cu negru in locul spatiilor. Interiorul este spartan, fara decaluri si fara diferente de culoare.





« Ultima Modificare: 08/22/10*, 17 de Piniuli »