Autor Subiect: sarja noua de POLITOYS, SOLIDO si SIGMA  (Citit de 6731 ori)

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline paul

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 763
  • Gen: Bărbat
Anii '70, greu de gasit in zilele noastre ;)

Offline paul

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 763
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: sarja noua de POLITOYS, SOLIDO si SIGMA
« Răspuns #1 : 06/26/09*, 10 »
+++

Offline paul

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 763
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: sarja noua de POLITOYS, SOLIDO si SIGMA
« Răspuns #2 : 06/26/09*, 10 »
+++
« Ultima Modificare: 06/26/09*, 10 de paul »

Offline paul

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 763
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: sarja noua de POLITOYS, SOLIDO si SIGMA
« Răspuns #3 : 06/26/09*, 10 »
+++

Offline Wheels

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 1.812
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: sarja noua de POLITOYS, SOLIDO si SIGMA
« Răspuns #4 : 06/26/09*, 11 »
Frumoase, in special Poli m-urile si Solido. La Poli e, au renuntat la detalii in favoarea pretului mai mic, pacat.
PS : Sigma e marca masinii, nu a producatorului, in acest caz fiind Mercury.

Offline paul

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 763
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: sarja noua de POLITOYS, SOLIDO si SIGMA
« Răspuns #5 : 06/26/09*, 12 »
asa e, ai dreptate dar luat de euforia achizitiei am smintit-o ;D

klauzeklauze

  • Vizitator
Rãspuns: sarja noua de POLITOYS, SOLIDO si SIGMA
« Răspuns #6 : 06/27/09*, 07 »
ma, nu vreau sa supar pe nimeni......da sint urate rau.....stiu ca asta era tehnica atunci,atat se putea....au valoare istorica si de material vintage....dar tot urate sint....nush...sa ma ierte colectionarii de modele din astea pentru nestiintza si blasfemie, dar am o intrebare....astea reprezentau la aparitie jucarii sau modele de colectie?....adica erau un fel de bburago din zilele noastre pe care le dai la copii sa le paradeasca sau un fel de autoart? cu respect.

Offline Darius DMS

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 130
Rãspuns: sarja noua de POLITOYS, SOLIDO si SIGMA
« Răspuns #7 : 06/27/09*, 10 »
Anii '70, greu de gasit in zilele noastre ;)
am si eu acest ferrari numai  ca e mercury:(....l-am luat cu 5 ron;)...a.cum trebuie vopsit....

Offline saizecisiopt

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.837
  • DREPTATE SI FRATIE,SPAGA SI HOTIE1
Rãspuns: sarja noua de POLITOYS, SOLIDO si SIGMA
« Răspuns #8 : 06/27/09*, 18 »
Aceste machete- fiindca erau machete in anii 70- valoreaza acum cit nu vor valora niciodata machetele Schuco sa Aa, sau PMA( Minichamps).Din doua motive clare: autenticitate-firmele producatoare le faceau in tara de origine, cu mina de lucru locala( nu China, Coreea, Thailanda,etc) si raritate- au trecut 30 -40 de ani peste ele si au fost distruse partial de copii, partial de timp.
   Ca precizie de executie, erau si nu erau la scara, erau si nu erau proportionate.Eu am vazut in copilarie colectii de Poli, Mebe, Corgi, Dinky, Schuco, Gama etc.Nu aratau ca cele de acum -high-tech- dar aveau ceva al lor, care nu poate fi redat in cuvinte- aratau bine daca erau multe si erau impecabile, ceea ce nu pot spune si despre cele de acum, chiar daca arata bine si sunt impecabile.Astea se pot cumpara, sunt la colt, daca ma pot exprima asa, ma despart numai banii si un drum pina la vinzator de ele , de o colectie de machete- specfic machete- de acest fel ma despart nu numai banii ci si faptul ca poate nu sunt de vinzare sau nu se gasesc sau nu sunt impecabile.
   Acum despre partea tehnica- atita vreme cit cam toti de pe acest site cadeti in admiratie in fata unei troace de masini de 35-40 care de abia se mai tine pe roti-nu inteleg de  ce nu va plac si chestiile astea care sunt corespondentul acestor troace , fiindca ele se faceau in aceeasi perioada.Asa aratau masinile, asa aratau si machetele.Acum masinile arata mai cu mult mai bine-estetic+tehnic- la fel si machetele-arata mult mai real, arata mai tehnic,mai bine reproduse.(Mie personal daca masina are mai mult de 5 ani nu este decit o gaura neagra care inghite bani, deja este un jaf si trebuie sa fiu chiar cretin si idiot sa cred ca tipul din A6 sau BMW 5-er ma invidiaza pentru Dacia 1300, Fiat , Alfa sau orice porcarie mincatoare de bani veche de 30-40 de ani  cind stam la stop, eu cu masina mea de 40 de ani italiana care din 100 de cai mai are 60(?) si baiatul care are 250 de cai sub capota si masina are 3 luni de cind a fost cumparata si arata ca o uzina pe roti)
   Apropo, aceasta pledoarie este in favoarea machetelor clasice dar nu in defavorea celor noi.Fiecare categorie are calitatile ei, cele vechi au in plus un farmec aparte.Dar nu uitati ca sa aiba valoarea mai sus pomenita- un Moskvich facut de DInky sau Corgi in cutie costa in jur de 100 de euro( masina comunista facuta de imperialisti)- trebuie sa fie pastrata impecabil si cu cutia ei.Bine cu banii puteti cumpara 3 machete high-tech- chestie de gust si de cum orientezi banii.Cert este ca aceste machete produse in China de catre diverse firme nu vor costa peste ani valoarea lor de achizitie x10 sau 100, cum se intimpla cu unele din jucariile vechi.Cele aratate de dl. Paul suntvechi,(am avut si eu cind am fost pusti Miura si alte sport-prototipuri Solido), pacat ca nu sunt impecabile, dar arata f. bine ptr. virsta lor, e de admirat ca exista colectionari ptr. aceste piese.
DREPTATE SI FRATIE,
SPAGA SI HOTIE! 
 
VODAFONE  :0723047184 & ORANGE:0728980349

klauzeklauze

  • Vizitator
Rãspuns: sarja noua de POLITOYS, SOLIDO si SIGMA
« Răspuns #9 : 06/27/09*, 20 »
multzam fain. am inteles. cheers.

Offline Wheels

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 1.812
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: sarja noua de POLITOYS, SOLIDO si SIGMA
« Răspuns #10 : 06/27/09*, 22 »
multzam fain. am inteles. cheers.
sa-mi explici si mie, te rog frumos, eu n-am inteles mai nimic...  ;D

Offline Stefan

  • IERTAND, TE IERTI PE TINE
  • Super-Hero Member
  • ******
  • Mesaje postate: 13.950
  • Gen: Bărbat
  • Sa nu dispretuiesti ce nu intelegi.
    • Miniauto
Rãspuns: sarja noua de POLITOYS, SOLIDO si SIGMA
« Răspuns #11 : 06/28/09*, 22 »
Paul,
ce este cu usa aia a lui LOLA ?
de ce este transparenta in partea de jos ?
ai refacut-o tu sau altcineva ?

PS
din alea de la mine ai pus ceva pe picioare (pe roti adica) ?

Ne-am  adunat  aici  ca  sa fim  mai  multi:  Forum  Miniauto
Cumpar cu prioritate: VW T1, Matiz, , dricuri, super- si hypercars

Offline Dark Side

  • BadBoy 'Vettes !
  • Senior Member
  • ****
  • Mesaje postate: 4.995
  • Gen: Bărbat
  • Corvette Racing: Winners of Le Mans 2011 @ GTE-PRO
Rãspuns: sarja noua de POLITOYS, SOLIDO si SIGMA
« Răspuns #12 : 06/28/09*, 23 »
Citat
am si eu acest ferrari numai  ca e mercury
Esti prea tare Dariuse!!!!!! Stiu ca sunt off topic dar nu m-am putut abtine !!!!!!!!!!!!!!! :))))))
Click the banner to see my site

Offline paul

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 763
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: sarja noua de POLITOYS, SOLIDO si SIGMA
« Răspuns #13 : 06/29/09*, 10 »
Paul,
ce este cu usa aia a lui LOLA ?
de ce este transparenta in partea de jos ?
ai refacut-o tu sau altcineva ?

PS
din alea de la mine ai pus ceva pe picioare (pe roti adica) ?

are usile originale, MERC-ul tau e pus pe roti si asteapta o okazie de a fi trimis la BUC. ;)

Salutari, Paul

Offline paul

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 763
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: sarja noua de POLITOYS, SOLIDO si SIGMA
« Răspuns #14 : 06/29/09*, 11 »
multumesc "68" pt. frumoasa pledoarie in favoarea "batrinicilor" ;)
dupa cum v-ati dat seama pina acum, prefer sa dau un pret mai mare pe vechituri (chiar tamponate rau de tot) decit pe ceva facut in China - mochetat, frezat, ras, tuns parul din nas  ;D fiecare cu damblaua lui  ;)

salutari, Paul ;D