Autor Subiect: RĂŞINĂ vs. DIECAST  (Citit de 29299 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Panait

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 2.935
  • Ne-am adunat aici ca sa fim mai multi
Re: RĂŞINĂ vs. DIECAST
« Răspuns #15 : 04/02/18*, 21 »
hai sa recapitulam atunci, poate sint io idiot:
1. tu balesti dupa matrixuri.
2. rasina este cah cah, nu buna, de rahat.
3. matrixurile sint din rasina (sper din toata inima ca stiai asta)
4. ai si tu o gramada de rasini
5. doresti un ferrari 250 gto de strada. kyosho, la pret rezonabil, recte 40 de euro (da mi voie sa hahahahahahahahahaha)
6. iti spun ca nu exista asa ceva decat in vise.
7. raspunzi total pe langa.
8. #nedistramceplm

Ma tu esti sanatos la cap ,pai de ce dracu nu imi cumpar Matrix ,pentru ca consider ca nu isi merita bani ,tot nu ai inteles ,imi plac dar nu isi merita bani
cand dracu am spus eu ca dau pe un Ferrari de la kyosho doar 40 de euro ci prefer sa dau pe kyosho mai mult dar nu am specificat nici o suma ca e metal
Tu cred ca nu ai ce face ,ma scoti din sarite .............nu ai cu cine sa te certi  sal'tare
« Ultima Modificare: 04/02/18*, 21 de panait »

Offline klauzephoto

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.090
  • Gen: Bărbat
  • The first 50 years of childhood are the hardest...
Re: RĂŞINĂ vs. DIECAST
« Răspuns #16 : 04/02/18*, 22 »
panait.....colegii pot confirma...ai zis ca tu nu dai mai mult de 40 de euro pe ele ca nu merita banii.
zi cat dai pe 250 gto de la kyosho de strada. il am eu. convinge ma!
Do i kill myself...or do i kill them all?...

Offline Panait

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 2.935
  • Ne-am adunat aici ca sa fim mai multi
Re: RĂŞINĂ vs. DIECAST
« Răspuns #17 : 04/02/18*, 22 »
    Mai inca o data ca sa intelegi ce am specificat ...... decat sa dau pe o macheta 100,200 euro de rasina Ferrari prefer sa imi iau una din metal  ,discutia de 40 de euro era daca gasesc un model ferrari fara sa precizez un anumit producator ,ca mi ar fi placut un ferrari de la kyosho  ca material si cum arata ........... dar nu am spus nimic de pret ci consider ca e mult mai rentabil
    Eu stiu cand tie nu iti convine ceva , te ataci fara nici un rost ,exemplu cu stergatoarele daca la unii nu le plac nu le plac si gata ,  mie nu imi plac toate jantele , mai frumoase au unele ixo full ,de numere aplicate nu mai vorbesc , acum ce vrei sa nu mai avem pareri niciunul
    Mai esti atat de autoritar ce nu am vazut ,trebuie sa te scot la terasa la o bere ,dau eu masa   sal'tare 
« Ultima Modificare: 04/02/18*, 23 de panait »

Offline klauzephoto

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.090
  • Gen: Bărbat
  • The first 50 years of childhood are the hardest...
Re: RĂŞINĂ vs. DIECAST
« Răspuns #18 : 04/02/18*, 22 »
abia astept. beau doar cafea, nu fac paguba.
Do i kill myself...or do i kill them all?...

Offline klauzephoto

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.090
  • Gen: Bărbat
  • The first 50 years of childhood are the hardest...
Re: RĂŞINĂ vs. DIECAST
« Răspuns #19 : 04/10/18*, 09 »
panaite....crede ma ca am renuntat sa mai incerc sa te inteleg....parca aveai o parere proasta despre rasini in ultimele postari...acum ne arati o rasina....sa tragem concluzia ca rasinile sint naspa pentru ca sint scumpe?
Do i kill myself...or do i kill them all?...

Offline Panait

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 2.935
  • Ne-am adunat aici ca sa fim mai multi
Re: RĂŞINĂ vs. DIECAST
« Răspuns #20 : 04/10/18*, 12 »
Mai Klauze ,de cate ori trebuie sa repet ca sa intelegi , am o parere proasta despre rasina si nu mi o schimb ,am spus si repet nu dau multi bani pe rasina ,deci ce vezi tu la mine in colectie sunt rasini care am reusit sa le achizitionez la sume pana in 40 de euro , deci mai mult de 40 euro nu ma risc sa dau pe o rasina , nu merita oricat de mult mi as dori modelul .................exemplu un model de la matrix  costa peste 40 de euro nu il iau decat daca apare o oferta la el la 39 de euro atunci il cumpar , e doar un exemplu nu ca data trecuta cum ai inteles ca eu astept Kyosho la 30 de euro Ferrari ,ci nu am incredere in material ,deci atat face pentru mine valoarea lor   

rasinile sint naspa..... categoric nu ,dar eu nu ma risc datorita calitati materialului , sunt mult mai bine realizate si mult mai frumoase , gasesc ieftin cumpar nu gasesc ....... raman doar cu gandul la ele   sal'tare

Sper ca de data asta ,am fost destul de clar , apropo daca apare din [ fier  compozit]   acelasi model si e realzat aproape la fel de bine ,automat rasina pleaca la vanzare
« Ultima Modificare: 04/10/18*, 13 de panait »

Offline klauzephoto

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.090
  • Gen: Bărbat
  • The first 50 years of childhood are the hardest...
Re: RĂŞINĂ vs. DIECAST
« Răspuns #21 : 04/10/18*, 12 »
hai sa te lamuresc si te las in plata bunului dumnezeu cu asta, ca te contrazici prea des ca sa mai pot face fata....
1. nu cred o secunda asta cu calitatea materialului in ce priveste rasina, pentru ca este o calitate foarte buna, o redare incredibila a detaliilor si niste modele pe care intre noi fie vorba nu le vei vedea niciodata in die cast dupa ce au fost trase in rasina....asta ca sa te linistesti.
2. matrix la 39 de euro sa ma anunti si pe mine cand este (si nu ma refer la alea care sint atat de urate incat si la 39 raman nevandute ci la modele misto).
3. ai zis ca nu ai incredere in material.....pai cand zici asta, nu le cumperi la nici un pret de nici o culoare....doar nu ai incredere in material inseamna ca oricat ai da pe ele, nu iti prezinta incredere.....ori tu vad ca bagi rasini la greu dar le critici si vii cu niste efuziuni despre calitatea materialului pe care as vrea si eu sa stiu de unde le-ai luat....ti s-a dezintegrat vreo rasina? te ai trezit ca ti se faramiteaza in mana? ai pus o in vitrina si ai gasit o topita de la calorifer? care este sursa acestei teorii pe care o sustii? unde ai citit? da ne si noua...
4. daca vrei sa o intorci din nou, nu te mai obosi....
Do i kill myself...or do i kill them all?...

Offline Panait

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 2.935
  • Ne-am adunat aici ca sa fim mai multi
Re: RĂŞINĂ vs. DIECAST
« Răspuns #22 : 04/10/18*, 12 »
Stai linistit ca nu ma mai obosesc ...................ramane parerea mea , personal as dori si alti colegi sa raspunda ce parere au despre rasina ,poate doar a mea este gresita 
Stiu ca mai demult exista pe forum o discutie pe tema asta rasina vs fier

Offline adycoke2

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 2.288
  • Gen: Bărbat
  • Bonum vinum laetificat cor hominis!
Re: RĂŞINĂ vs. DIECAST
« Răspuns #23 : 04/10/18*, 13 »
Este o chestiune de gusturi si atat,personal prefer metalul doar pt simplul fapt ca-mi place sa simt ceva greutate in mana,imi plac detaliile de sub sasiu si imi plac  elementele mobile.La rasini nu ma atrage  fragilitatea si lipsa elementelor descrise mai sus la metal,pe de alta parte unele modele sunt lucrate extraordinar de fin si nu contest farmecul lor.Bineinteles ca sunt colectionari care nu pun pret pe detaliile de sub sasiu si nici pe elementele mobile si nu vad nicio problema in asta,este alegerea fiecaruia.
Discutia asta,rasina vs metal este intr-adevar interminabila,dar care ar mai fi farmecul forumului daca toti am avea aceleasi opinii :) ?

Offline klauzephoto

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.090
  • Gen: Bărbat
  • The first 50 years of childhood are the hardest...
Re: RĂŞINĂ vs. DIECAST
« Răspuns #24 : 04/10/18*, 13 »
cum draga care? am fi o mare famiglie  :P :P :P
Do i kill myself...or do i kill them all?...

Offline Madalinutzu

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 1.424
  • Forever Peugeot
Re: RĂŞINĂ vs. DIECAST
« Răspuns #25 : 04/10/18*, 16 »
Adi, sunt unele rasini, de exemplu Buick ul Century Panamericana care e greu ca si o macheta din metal.

Din comportamentul lui Panait se deduce ca nu are nimic cu rasinile daca sunt ieftine de la Neo, BOS si altii. Problema apare la alea peste 40 euro.

Deci si rasinile sunt la fel de bune, conteaza oferta

Offline andor88

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 957
  • Gen: Bărbat
  • Be a Voice not an Echo
Re: RĂŞINĂ vs. DIECAST
« Răspuns #26 : 04/10/18*, 17 »
Iar tehnologia materialelor a evoluat enorm. Ok, găsești și rășini și diecasturi vechi distruse din oboseala materialului, zincpest, etc. (deși și aici diecasturile afectate sunt majoritare), dar nu cred că mai e cazul la cele moderne, gen Spark. Acele rășini vechi pușcate veneau din timpurile când se făceau șarje de 100-200 de machete, și se vindeau ca și kit-uri. Depindea de noroc, ce prinzi, dacă luai de la început de serie, sau de pe final, cu matrița uzată, dacă a băgat ăla aditivii plastifianți care și cât trebuiau în mixtură, mă rog, vorbim totuși de o oarecare perioadă de pionierat, nu de producție în masă cum avem azi, Matrix, Neo, etc. Așa că fă-ți curaj Panait, și ia-ți un transportor de mașini de curse, că nu pățește nimic, nici peste 10 ani.  ;D
Heaven is where the police are British, the cooks are French, the mechanics are German, the lovers are Italian and it is all organized by the Swiss.

Hell is where the police are German, the cooks are English, the mechanics are French, the lovers are Swiss, and it is all organized by the Italians.

Offline adycoke2

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 2.288
  • Gen: Bărbat
  • Bonum vinum laetificat cor hominis!
Re: RĂŞINĂ vs. DIECAST
« Răspuns #27 : 04/10/18*, 17 »
mada ,dar sub cum e?  :/()?!?

Offline Panait

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 2.935
  • Ne-am adunat aici ca sa fim mai multi
Re: RĂŞINĂ vs. DIECAST
« Răspuns #28 : 04/10/18*, 17 »
Din comportamentul lui Panait se deduce ca nu are nimic cu rasinile daca sunt ieftine de la Neo, BOS si altii. ........................normal ca dupa astea de 30 de euro daca patesc ceva in timp  ........... nu plang dupa bani ............... fierul ramane fier ,compozit cum vreti voi   sal'tare
« Ultima Modificare: 04/12/18*, 21 de panait »

Offline Madalinutzu

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 1.424
  • Forever Peugeot
Re: RĂŞINĂ vs. DIECAST
« Răspuns #29 : 04/10/18*, 17 »
mada ,dar sub cum e?  :/()?!?

Adi,sub nu e detaliata,dar pe mine nu ma deranjeaza asta.Acum, fiecare cu pasaricile lui  ;D

Din comportamentul lui Panait se deduce ca nu are nimic cu rasinile daca sunt ieftine de la Neo, BOS si altii. ........................normal ca dupa astea in timp daca se intampla ceva cu ele ........... nu plang dupa bani ............... fierul ramane fier ,compozit cum vreti voi   sal'tare

Pai chiar ca nu se pot descompune sau sa fie atacate de zinc pest (bine, riscul de zinc pest e neglijabil si la machetele din metal).Daca nu le arunci pe jos, singurul lucru rau e sa mai pierzi cate o piesa fotodecupata din cand in cand.

Initial si eu eram fan metal,dar acum pot sa spun ca o rasina bine facuta o pretuiesc la fel de mult ca o macheta din metal