Autor Subiect: Chevrolet stake [1946] [Highway 61] [scara 1:16]  (Citit de 7246 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline mavrodin118

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 6.655
  • Gen: Bărbat
Chevrolet stake [1946] [Highway 61] [scara 1:16]
« Ultima Modificare: 07/17/21*, 23 de mavrodin118 »
”Dacă am realiza toți că nu trăim veșnic, am fi cu toții mai amabili. Sunt sigur.” (Juan Manuel Fangio, cvintuplu campion mondial)

Offline Ionuț

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 4.033
Re: Chevrolet stake [1946] [Highway 61] [scara 1:16]
« Răspuns #1 : 01/27/14*, 20 »
Si iata ca notam si primul articol de sine statator al noului nostru moderator. La mai multe!

Doua lucruri nu-mi plac la camionul asta:
- niturile de la faruri
- scara 1/16

A doua chestie poate fi (probabil) trecuta cu vederea, daca nu stii exact proportiile masinii reale.  Insa nu pot sa nu remarc marea diferenta de stil intre camioanele utilitare care se construiau in Europa in acea vreme si acest exemplar american. Cata grija pentru detalii, proportii, chiar si culoare!

Offline sdm

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 780
  • Gen: Bărbat
Re: Chevrolet stake [1946] [Highway 61] [scara 1:16]
« Răspuns #2 : 01/27/14*, 20 »
frumoasa si interesanta.
0768 663 242.

Offline Dilo

  • BAD MOTHER FUCKER
  • Moderator Global
  • ****
  • Mesaje postate: 5.432
Re: Chevrolet stake [1946] [Highway 61] [scara 1:16]
« Răspuns #3 : 01/27/14*, 20 »
Felicitari pentru prezentare, pozele "de sezon" sunt de mare efect.



Am si eu varianta Chevrolet Wrecker (Chevrolet Dealership). Macheta imi place, chiar si scara care este destul de apropiata de 1/18.
Singurele parti mai nereusite sunt sasiul si jantele realizate din plastic, jante care chiar au un aspect de plastic care deranjaza.



Offline sdm

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 780
  • Gen: Bărbat
Re: Chevrolet stake [1946] [Highway 61] [scara 1:16]
« Răspuns #4 : 01/27/14*, 20 »
si asta este interesanta.
felicitari pentru achizitii.
0768 663 242.

Offline Miria

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 285
Re: Chevrolet stake [1946] [Highway 61] [scara 1:16]
« Răspuns #5 : 01/27/14*, 21 »
Eu il am pe acesta.Nu stiu tot zic ca ies la zapada cu el, insa cum a dat zapada au inceput si fracturile sa vina pe banda rulanta, plus imi este jena sa ies afara cu macheta sa o pozez, sigur m-ar crede vecinii mai ciudat decat ma cred in mod normal  dispute .

Offline NoMad

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 967
  • Gen: Bărbat
  • colectiile fac viata frumoasa :)
    • http://nomadcars.wordpress.com/
Re: Chevrolet stake [1946] [Highway 61] [scara 1:16]
« Răspuns #6 : 01/27/14*, 21 »
Impresionant camionul, imi place foarte mult partea frontala masiva, cu cele doua grile cromate suprapuse! Prezentarea atenta, chiar pedanta, cu o steluta in plus pentru binevenitele blueprint-uri, chiar daca sunt alb/negru  :/()?!?
O experienţă vizuală plăcută :) pe http://nomadcars.wordpress.com/

Offline andrei006

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 177
  • Gen: Bărbat
Re: Chevrolet stake [1946] [Highway 61] [scara 1:16]
« Răspuns #7 : 01/27/14*, 21 »
Eu il am pe acesta.Nu stiu tot zic ca ies la zapada cu el, insa cum a dat zapada au inceput si fracturile sa vina pe banda rulanta, plus imi este jena sa ies afara cu macheta sa o pozez, sigur m-ar crede vecinii mai ciudat decat ma cred in mod normal  dispute .

Sincer, nu vad ce e asa rusinos in treaba. Iti e rusine sa prezinti acest hobby ? Am fost de atatea ori cu machetele in aer liber si am facut diferite poze si nimeni nu mi-a zis nimic. Cel mult erau curiosi sa afle mai multe despre exponat ...
Eu inca nu am primit pareri negative nici de la cei ce mi-au vazut colectia, indiferent de varsta si de priceperea lor in domeniu.

Macheta asta e interesanta, iar diferena de scara nu e asa vizibila pentru ca modelul real e destul de mic. De fapt, as zice ca e chiar o caroserie de pickup de dimensiune mica pusa pe un sasiu mare




Offline Miria

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 285
Re: Chevrolet stake [1946] [Highway 61] [scara 1:16]
« Răspuns #8 : 01/27/14*, 21 »
Poate ai dat de oameni cu o perceptie mai larga, eu sincer am intalnit doar de persoane ce considera ca dau banii de pomana pe jucarii.

Offline Miria

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 285
Re: Chevrolet stake [1946] [Highway 61] [scara 1:16]
« Răspuns #9 : 01/27/14*, 21 »
Atunci poate am eu simturile un pic prea sensbile si ma  o><o prea repede  priest

klauze

  • Vizitator
Re: Chevrolet stake [1946] [Highway 61] [scara 1:16]
« Răspuns #10 : 01/27/14*, 21 »
Poate ai dat de oameni cu o perceptie mai larga, eu sincer am intalnit doar de persoane ce considera ca dau banii de pomana pe jucarii.
eu am o singura replica, gand, intrebare pentru cine isi permite sa ma judece pentru asta : v-am cerut voua bani pentru asta? v-am pus sa renuntati voi la ceva ca sa imi iau eu machete? imi dati voi de mancare? daca raspunsul este nu, atunci jet!!!!!!

Offline Ionuț

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 4.033
Re: Chevrolet stake [1946] [Highway 61] [scara 1:16]
« Răspuns #11 : 01/27/14*, 22 »
Sau dacă vrei un loc mai puțin populat, există platoul din fața academiei militare. Acolo vin ciudați cu tot felul de pasiuni - biciclete, role, tenis, mașini, machete... (ce-i drept, duminică, în afară de mine, de andrei006 și de ksm nu era chiar nimeni)

Offline Miria

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 285
Re: Chevrolet stake [1946] [Highway 61] [scara 1:16]
« Răspuns #12 : 01/27/14*, 22 »
 
eu am o singura replica, gand, intrebare pentru cine isi permite sa ma judece pentru asta : v-am cerut voua bani pentru asta? v-am pus sa renuntati voi la ceva ca sa imi iau eu machete? imi dati voi de mancare? daca raspunsul este nu, atunci jet!!!!!!
)0( )0( )0( )0(

Offline Miria

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 285
Re: Chevrolet stake [1946] [Highway 61] [scara 1:16]
« Răspuns #13 : 01/27/14*, 22 »
Sau dacă vrei un loc mai puțin populat, există platoul din fața academiei militare. Acolo vin ciudați cu tot felul de pasiuni - biciclete, role, tenis, mașini, machete... (ce-i drept, duminică, în afară de mine, de andrei006 și de ksm nu era chiar nimeni)
Voi incerca acolo.Multumesc pentru sugestie!

Offline Stefan

  • IERTAND, TE IERTI PE TINE
  • Super-Hero Member
  • ******
  • Mesaje postate: 13.950
  • Gen: Bărbat
  • Sa nu dispretuiesti ce nu intelegi.
    • Miniauto
Re: Chevrolet stake [1946] [Highway 61] [scara 1:16]
« Răspuns #14 : 01/28/14*, 23 »
Sau dacă vrei un loc mai puțin populat, există platoul din fața academiei militare. Acolo vin ciudați cu tot felul de pasiuni - biciclete, role, tenis, mașini, machete... (ce-i drept, duminică, în afară de mine, de andrei006 și de ksm nu era chiar nimeni)

mai vin si alti ciudati cu coroane de flori, instrumente muzicale si discursuri... altii cu tarabe cu fructe, carne si tuica ecologice la suprapret, etc ;)

Ati fost duminica deci...

Ne-am  adunat  aici  ca  sa fim  mai  multi:  Forum  Miniauto
Cumpar cu prioritate: VW T1, Matiz, , dricuri, super- si hypercars