Autor Subiect: Diferentele intre macheta Eligor Dacia Logan 1 si 2 scara 1/43  (Citit de 5093 ori)

0 Membri şi 10 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline lucas0125

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 858
  • Gen: Bărbat
Ma intereseaza si pe mine ce diferente sant la machetele din prima si a doua serie. Ma mai intereseaza de ce este asa rara ( sau valoroasa ) varianta grena ( visinie ) din prima serie.
Am un exemplar visiniu din prima serie luat chiar cand a aparut Loganul insa are lipsa oglinzile rotile farurile stopurile si masca. Pot sa le pun de la varianta 2 ?
Multumesc
« Ultima Modificare: 03/11/13*, 20 de lucas0125 »
CUMPAR JUCARII ROMANESTI COMUNISTE PLASTIC SAU TABLA OFER PRETURI DUBLE FATA DE ORICINE ALTCINEVA 0723 500 340

UNII S-AU IMBATAT CU APA DIN PUTUL CUNOASTERII ALTII FAC DOAR GARGARA

http://img571.imageshack.us/i/2zoglf6.jpg/im

mirci78

  • Vizitator
Salut,
machetele avand referinta Eligor 101032 au fost produse in serie limitata la 528 de bucati. De aici raritatea si pretul aferent de ~ 32 euro.
Machetele avand referinta  R902542038 (Dacia) au fost comercializate in toate reprezentantele Dacia.
Macheta care o ai tu ce referinta are?

PS: la fel macheta albastra avand referinta Eligor 100981 si macheta de Pompieri cu numar de referinta 100037 au fost produse tot in serii limitate la 528 de bucati.
« Ultima Modificare: 03/11/13*, 21 de mirci78 »

Offline lucas0125

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 858
  • Gen: Bărbat
Pai pe sasiu nu e trecuta referinta. Cutie nu avea cum sa aiba. Deci ?
CUMPAR JUCARII ROMANESTI COMUNISTE PLASTIC SAU TABLA OFER PRETURI DUBLE FATA DE ORICINE ALTCINEVA 0723 500 340

UNII S-AU IMBATAT CU APA DIN PUTUL CUNOASTERII ALTII FAC DOAR GARGARA

http://img571.imageshack.us/i/2zoglf6.jpg/im

Offline AdyAero

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 3.265
  • Gen: Bărbat
  • 1:72
E vorba de culoare. S-au produs doar 528 de bucati. In rest reperele sunt probabil identice cu cele de la celelalte culori.

mirci78

  • Vizitator
Acestea sunt cele 2 machete care le ai acum. Un Prestige si un Laureate
Prima, e ieftina si se gaseste usor, poti sa mai cumperi una daca vrei si sa pui piesele la cea rosu toreador daca vrei.(se potrivesc toate dar unele trebuie vopsite)
Daca vrei una rosu toreador nou nouta iti pot da eu un link.


Schumy

  • Vizitator
Aia rosie zici ca e din desene animate , are rotile alea intrate in aripi de zici ca e bicicleta!!!
Deci astea au un cod stantat pe ele sau pot sa vopsesc si eu cateva d-astea rosu toreador fara probleme?Eu o sa fac o serie limitata la 1 sau 2 ....credeti ca ajung la cel putin 100 Euro?
« Ultima Modificare: 03/11/13*, 22 de Schumy07 »

mirci78

  • Vizitator
ai putea vopsi cateva pentru ca n-au niciun cod stantat pe macheta, acesta se gaseste doar pe cutie alaturi de inscrisul care atesta seria limitata.
colectionarii inraiti :/()?!?...se uita la detaliile astea si altfel nu dau banul.

Schumy

  • Vizitator
Pai tragem cutia la xerox da-o in colo si tot  o rezolvam!!! :/()?!? ;D

Offline lucas0125

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 858
  • Gen: Bărbat
Acestea sunt cele 2 machete care le ai acum. Un Prestige si un Laureate
Prima, e ieftina si se gaseste usor, poti sa mai cumperi una daca vrei si sa pui piesele la cea rosu toreador daca vrei.(se potrivesc toate dar unele trebuie vopsite)
Daca vrei una rosu toreador nou nouta iti pot da eu un link.

Da asa este in acest moment le am pe cele 2. Ceea din dreapta o am este de atunci, din pacate fara cutie si fara piesele mai sus mentionate. Schumi cred ca va fi cel care decide in locul meu. Ma doare inima sa canibalizez un exemplar sigilat ceea din stanga chiar ieftin.
« Ultima Modificare: 03/12/13*, 09 de lucas0125 »
CUMPAR JUCARII ROMANESTI COMUNISTE PLASTIC SAU TABLA OFER PRETURI DUBLE FATA DE ORICINE ALTCINEVA 0723 500 340

UNII S-AU IMBATAT CU APA DIN PUTUL CUNOASTERII ALTII FAC DOAR GARGARA

http://img571.imageshack.us/i/2zoglf6.jpg/im

Schumy

  • Vizitator
Cu vopseaua cum sta cea visinie pe care o ai?

Offline lucas0125

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 858
  • Gen: Bărbat
Bine fara zgarieturi.
CUMPAR JUCARII ROMANESTI COMUNISTE PLASTIC SAU TABLA OFER PRETURI DUBLE FATA DE ORICINE ALTCINEVA 0723 500 340

UNII S-AU IMBATAT CU APA DIN PUTUL CUNOASTERII ALTII FAC DOAR GARGARA

http://img571.imageshack.us/i/2zoglf6.jpg/im

mirci78

  • Vizitator
nici eu n-as strica-o.
as cumpara un Prestige nou rosu toreador.

Offline AdyAero

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 3.265
  • Gen: Bărbat
  • 1:72
O masina revopsita se cunoaste de la o posta. Trebuie facute tampografii, decaluri, e extrem de dificil sa reproduci multe elemente de finisaj. Un colectionar le cunoaste treburile astea. N-ai cum sa il convingi de exemplu pe Mirci ca Logan-ul tau roz fara tampografieri e original. In cel mai bun caz ca e o preserie de test si de aia n-are inscrisurile facute, poate asa sa pacalesti omul. Nu vreau insa sa dau idei :/()?!?
« Ultima Modificare: 03/12/13*, 18 de AdyAero »

Schumy

  • Vizitator
Facem pariu ca-ti arat o masina si nu sti daca a fost revopsita sau nu? Este 1:18 ce-i drept!!!La astea 1:43 unde sunt tampografiate siglele si se vad  ai dreptate insa!!!
« Ultima Modificare: 03/12/13*, 18 de Schumy07 »

Offline AdyAero

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 3.265
  • Gen: Bărbat
  • 1:72
La orice masina, la orice scara. Poate doar la AutoArt sau CMC unde siglele sunt piese fotodecupate lipite sa poti pacali pe cineva. Nu e vorba de calitatea vopselei, ci de decoratiile pe care le poate aplica un producator si pe care tu nu le poti face acasa.