Autor Subiect: Machetele mele - Dex.  (Citit de 9903 ori)

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline dex

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 765
    • www.alexbadulescu.ro
Machetele mele - Dex.
« : 02/07/09*, 00 »
Va salut si bine v-am gasit!

In cele ce urmeaza voi incerca sa fac o scurta prezentare a machetelor mele.
Prima macheta pe care doresc sa o prezint este MERCEDES BENZ SSKL, Mille Miglia 1931, realizata de CMC.
Produsa de CMC in anul 2006, macheta este replica celebrului SSKL (Super Sport Kurz Leicht), supranumit si "The White Elephant" datorita dimensiunilor, performantelor si culorii sale. Datele tehnice ale originalului sunt impresionante, capacitatea cilindrica de 7059 cmc, 6 cilindri in linie, 300 CP cu compresorul activat, 235 km/h cu o cutie de viteze cu 4 trepte. Si toate acestea la o lungime de 4250 mm si o greutate de 1350 kg.

Macheta celor de la CMC este realizata in cele mai mici detalii, la scara 1:18, avand 1885 parti asamblate manual. Detaliile sunt de exceptie, scara este respectata intocmai iar vopseaua este de cea mai buna calitate.
Scaunele sunt din piele naturala, la fel si volanul care este imbracat tot in piele naturala.

Si pentru ca sunt extrem de multe detalii, voi face referire pe scurt, la cateva dintre ele.
De ex., pe partea laterala a masinii se gaseste o cutie de scule, realizata din lemn, cu muchii metalice, cu incuietori, captusita pe interior. Inauntru se gasesc 2 surubelnite, 1 ciocan cu coada de lemn si cap de metal si 2 chei fixe.
Alaturi de aceasta cutie este trusa de scule, prinsa cu 2 curele din piele, cu catarame functionale, cu maner metalic, inscriptionata foarte fin.
« Ultima Modificare: 02/07/09*, 01 de dex »

Offline andyned

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 456
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Machetele mele - Dex.
« Răspuns #1 : 02/07/09*, 01 »
Bine ai venit pe MiniAuto !
Nota 10 pentru poze, nu mai vorbesc de macheta.

Offline GrAnDe

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 397
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Machetele mele - Dex.
« Răspuns #2 : 02/07/09*, 10 »
Welcome....Sigur e macheta ?  :)

Offline specti

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.216
Rãspuns: Machetele mele - Dex.
« Răspuns #3 : 02/07/09*, 11 »
O macheta exceptionala! Cred ca are si Ionut una, iar varianta 1/43 de la Ixo a fost prezentata de Wheels (http://miniauto.ro/forum/index.php?topic=855.15)

Offline Ionuț

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 4.033
Rãspuns: Machetele mele - Dex.
« Răspuns #4 : 02/07/09*, 11 »
Aşa e  ;) am şi eu una. Cea la 1/43 văd că este SSK, SSKL este asta cu găuri prin lonjeroane. Am scris un articol despre maşină & machetă în altă parte, o să-l public şi aici în curând. Fotografiile lui Dex. sunt la nivel profesionist.

Offline Ciprian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5.188
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Machetele mele - Dex.
« Răspuns #5 : 02/07/09*, 12 »
bine ai venit! poate ne prezinti celelalte machete si separat sa iti aduci contributia la indexul nostru :)

Offline Alex_Aeg

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5.537
  • Gen: Bărbat
  • Imparatul moare ultimul !!!
Rãspuns: Machetele mele - Dex.
« Răspuns #6 : 02/07/09*, 16 »
pff ... cum prezinta macheta. de`a dreptul superba.

Bizi

  • Vizitator
Rãspuns: Machetele mele - Dex.
« Răspuns #7 : 02/07/09*, 19 »
pozele sunt tari.macheta si mai si......bine ai venit printre noi  :)

Offline promo

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 1.620
  • Gen: Bărbat
    • www.macheteauto.com
Rãspuns: Machetele mele - Dex.
« Răspuns #8 : 02/07/09*, 23 »
superb.... pozele...sunt deasemenea  :o ..

Colectie personala : www.mbogdan.ro
Website:  www.macheteauto.com

Offline dex

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 765
    • www.alexbadulescu.ro
Rãspuns: Machetele mele - Dex.
« Răspuns #9 : 02/07/09*, 23 »
Va multumesc si inca o data va spun bine v-am gasit.
Si, cu speranta ca nu va voi plictisi, mai atasez cateva poze ale machetei.
La exterior, realist si bine executat, calandrul motorului straluceste datorita otelului inox din care este realizat. Suplimentar este prevazuta si o plasa din sarma, pentru protectie. In spatele acesteia se poate observa emblema Mercedes si conturul specific albastru al acesteia.

Rotile sunt si ele bine executate, atat cele 4 pe care ruleaza autovehiculul cat si cele 2 roti de rezerva. Rama jentilor este metalica iar spitele, in numar de 48 la fiecare roata, sunt prinse cu nituri individuale; nici valva nu a fost uitata de cei de la CMC. Iar cele doua roti de rezerva sunt securizate printr-un maner metalic, prevazut cu filet.

Si tot la exterior se poate observa busonul de alimentare cu carburant, prevazut cu capac si maner de siguranta, bineinteles metalice in intregime.


Offline dex

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 765
    • www.alexbadulescu.ro
Rãspuns: Machetele mele - Dex.
« Răspuns #10 : 02/07/09*, 23 »
Nu pot incheia aceasta prezentare fara a dezvalui motorul. Acesta este protejat de cele doua capote din tabla, prevazute cu aerisiri perfect decupate si securizate de doua curele din piele, cu catarame functionale.
Pe partea dreapta a motorului se remarca cele trei galerii de evacuare iar la interior, pe aceeasi parte dreapta se pot observa fisele de la bujii, galeriile de evacuare din blocul motor si chiar si placuta de identificare a masinii, practic aproape invizibila cu ochiul liber.
De cealalta parte, compresorul functional la "cererea soferului", galeria de admisie imbracata in bumbac, conductele din cupru si alte subansambluri sunt si ele evidentiate.

Daca mai este permis, as mai indrazni sa pun si 2-3 fotografii cu interiorul, respectiv sasiul masinii. Dar asta numai daca se poate.

Toate cele bune.

dorin_cdg

  • Vizitator
Rãspuns: Machetele mele - Dex.
« Răspuns #11 : 02/08/09*, 00 »
Bun venit si felicitari pentru achizitie  ;)

NU exista nici o limita de poze  O0

P.S. Asteptam cu interes si alte prezentari

Offline Alex230

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 2.165
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Machetele mele - Dex.
« Răspuns #12 : 02/08/09*, 03 »
Chiar daca nu sunt fan al modelului ,trebuie sa recunosc ,arata superb. CMC a facut o treaba impecabila.


Dar nu pot sa nu laud fotograful si Nikon D300-le. Ce obiectiv folosesti pt macro? 18-55?

Discutiile tehnice ulterioare le-am mutat aici :
http://miniauto.ro/forum/index.php?topic=231.120
Stefan
« Ultima Modificare: 02/09/09*, 11 de Stefan »

Offline ksm

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 6.257
Rãspuns: Machetele mele - Dex.
« Răspuns #13 : 02/16/09*, 22 »
hai sefu ca ne-ai rupt mufa in stilul in care ai inceput :o :o
mai baga ;D
cumpar masinute cu cheita

Offline Dark Side

  • BadBoy 'Vettes !
  • Senior Member
  • ****
  • Mesaje postate: 4.995
  • Gen: Bărbat
  • Corvette Racing: Winners of Le Mans 2011 @ GTE-PRO
Rãspuns: Machetele mele - Dex.
« Răspuns #14 : 02/16/09*, 22 »
DA baga si Porsche-le 901 pe care l-ai pus pe 4T! :D
Click the banner to see my site