Autor Subiect: Muzica - stiluri, trupe, oameni, scule  (Citit de 123946 ori)

0 Membri şi 8 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline ksm

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 6.257
Rãspuns: Muzica - stiluri, trupe, oameni, scule
« Răspuns #30 : 10/15/08*, 11 »
nu spun k nu ai dreptate, insa pur si simplu imi plac... stii cum e cu gusturile (repet, nu toate!!!)
si decat sa ascult kkturile comerciale de la radio, sau cine stie ce rockereli (app rockerii dauneaza muuuult mai mult societatii, si houserii la fel - ati auzit de manelist care sa traga pe nas?), mai bine ascult o manea, sau o lautareasca... sau un tudor gheorghe!
cumpar masinute cu cheita

Offline Ciprian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5.188
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Muzica - stiluri, trupe, oameni, scule
« Răspuns #31 : 10/15/08*, 11 »
:) sa stii ca toata lumea dauneaza... trasul pe nas nu prea are legatura cu muzica. uneori sunt doar coincidente. si de obicei nu trebuie sa crezi tot ce vezi la televizor:))) ideea era in felul urmator... cunosc multe persoane care asculta rock si sunt cu mult mai cultivate decat cele care asculta manele sau house. o sa aspuneti ca sunt subiectiv, dar s-au facut si studii pe tema asta. ca sa asculti manele nu ai nevoie de cultura generala pt "mertan", "bastan", "dolar", "gagici". sa pricepi orice altceva dintr-o piesa straina iti trebuie putina enegleza. sa nu mai zic ca piesele rock chiar au versuri si trateaza teme care necesita putin studiu...

Offline ksm

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 6.257
Rãspuns: Muzica - stiluri, trupe, oameni, scule
« Răspuns #32 : 10/15/08*, 11 »
in afara de Limbi-n Park si alte cateva mici exceptii (Tainted Love) nu halesc rocku nici cu 3 kile de otet..... ca sa nu mai vb Emo & shit, satanisti etc nu asculta tocmai manele... dc nici astia nu dauneaza societii, atunci cine???
cumpar masinute cu cheita

Offline ksm

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 6.257
Rãspuns: Muzica - stiluri, trupe, oameni, scule
« Răspuns #33 : 10/15/08*, 11 »
dc as impusca pe cineva aici, acum, aia ar fi Tokio Hotel..... ;D nici MM nu ma enerveaza asa tare
cumpar masinute cu cheita

Offline Ciprian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5.188
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Muzica - stiluri, trupe, oameni, scule
« Răspuns #34 : 10/15/08*, 12 »
:)))) bine zis... sunt de acord cu tine... th, mm si curentul emo ma scot din sarite. satanismul sa stii ca e o chestie de fatada, de figuri. nu reprezinta nici o amenintare serioasa... crede-ma am studiat problema. oamenii se tem si fac valva pe chestia asta din nestiinta.

Offline ksm

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 6.257
Rãspuns: Muzica - stiluri, trupe, oameni, scule
« Răspuns #35 : 10/15/08*, 12 »
eu zic k sunt o amenintare din moment ce din rutina lor mai fac parte si niticaiva devastari cimitire, ritualuri nush de care prin nush ce pesteri etc..... am citit (si am ramas oripilat) de nush ce formatie care sacrifica oi pe scena... oribil! pentru astia Inchizitia ar trebui readusa la viata (si numai pt astia!! Inchizitia a fost un mare si odios criminal...)
cumpar masinute cu cheita

Offline ksm

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 6.257
Rãspuns: Muzica - stiluri, trupe, oameni, scule
« Răspuns #36 : 10/15/08*, 12 »
stii cum i-as tortura? ;D legati de scaune intr-o incapere mare, cu Gutza in difuzoooaaaareeee ;D
cumpar masinute cu cheita

Offline Ciprian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5.188
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Muzica - stiluri, trupe, oameni, scule
« Răspuns #37 : 10/15/08*, 13 »
alea sunt povesti de adormit copii... aia de merg in cimitire sunt copii cu probleme si nu au nimic in comun cu satanismul. nu te faci satanist de pe o zi pe alta sau de pe o luna pe alta..

Offline promo

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 1.620
  • Gen: Bărbat
    • www.macheteauto.com
Rãspuns: Muzica - stiluri, trupe, oameni, scule
« Răspuns #38 : 10/15/08*, 13 »
:)))) bine zis... sunt de acord cu tine... th, mm si curentul emo ma scot din sarite. satanismul sa stii ca e o chestie de fatada, de figuri. nu reprezinta nici o amenintare serioasa... crede-ma am studiat problema. oamenii se tem si fac valva pe chestia asta din nestiinta.


ma sperii din ce in ce mai mult.... stii prea multe... ;D
Colectie personala : www.mbogdan.ro
Website:  www.macheteauto.com

Offline Stefan

  • IERTAND, TE IERTI PE TINE
  • Super-Hero Member
  • ******
  • Mesaje postate: 13.950
  • Gen: Bărbat
  • Sa nu dispretuiesti ce nu intelegi.
    • Miniauto
Rãspuns: Muzica - stiluri, trupe, oameni, scule
« Răspuns #39 : 10/15/08*, 16 »
ca de obicei, topic varza  ::)
asta inseamna ca poporu' are multe de spus  ;D

manele - forma traditionala de muzica populara turceasca, practicata in Dobrogea ...exemplu este "Bordeias, bordei bordei" - cu ritmul sincopat si gama minora specific orientale. 

Ce se canta acum nu prea mai seamana cu definitia si isi are originile in anii 90 devreme, cand primii lautari care ieseau pe afara se intorceau cu scule, si incepeau sa-si faca fiecare muzica acasa, ca taranii tuica. Am cantat in localuri in vremea aia, am trait pe viu fenomenul...chiar si eu luam o gramada de bani pe "Trenul Vietii" , "Inelus cu piatr-albastra" sau "Frate ca al meu", manele timpurii ;)

Ciprian >
in termeni socio-culturali, as numi manelele "subcultura", nu "incultura".
Subcultura inseamna altceva, include si limbaj, si mod de viata, si set de valori proprii.
Asa este de fapt si hip-hop-ul, "manelele" americanilor  ;D
(ksm, vorbim de Maybach-ul ala cu roti "de manelisti americani" , sau de Hummer-ele alea de neam prost, cu rotile de 2 metri si blinguite)

cam asta cu manelele ;)

ref "rock", nu contenesc a ma mira cum ksm-ul nostru digera LInkin Park si alte alea, si nu stie ca astea sunt kestii terminale, sunt efectul evolutiei de aproape 40 de ani a muzicii rock ;)

Va stau la dispozitie cu cca 3000 de CD-uri si 500 de LP-uri de rock si jazz, pentru a clarifica orice aspect referitor la "muzica cu chitari electrice"  ;D

P.S.
am uitat sa mentionez mai sus : cant la chitara, vioara, trompeta, saxofon, clape, si am facut 2 ani de improvizatie jazz cu maestrul Marius Popp (daca va spune ceva numele) ;)

Ne-am  adunat  aici  ca  sa fim  mai  multi:  Forum  Miniauto
Cumpar cu prioritate: VW T1, Matiz, , dricuri, super- si hypercars

Offline Ciprian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5.188
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Muzica - stiluri, trupe, oameni, scule
« Răspuns #40 : 10/15/08*, 16 »
mda... subcultura.. cam asta voiam sa zic dar la mine merge mai greu :))
« Ultima Modificare: 10/15/08*, 16 de stefan »

Offline Stefan

  • IERTAND, TE IERTI PE TINE
  • Super-Hero Member
  • ******
  • Mesaje postate: 13.950
  • Gen: Bărbat
  • Sa nu dispretuiesti ce nu intelegi.
    • Miniauto
Rãspuns: Muzica - stiluri, trupe, oameni, scule
« Răspuns #41 : 10/15/08*, 16 »
ha...inca ceva...cica daca n-ai belit o pisica sau macar o gaina in cimitir noaptea, nu esti satanist adevarat, esti de ala "parat" , de opereta ! :o 8) ;) ;D ;

degeaba il asculti pe HIM pana iti cad urechile  ;D

Ne-am  adunat  aici  ca  sa fim  mai  multi:  Forum  Miniauto
Cumpar cu prioritate: VW T1, Matiz, , dricuri, super- si hypercars

Offline ksm

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 6.257
Rãspuns: Muzica - stiluri, trupe, oameni, scule
« Răspuns #42 : 10/15/08*, 16 »
vai de mine unde a degenerat discutia :( :o
unu la mana, manele rulz, n-am auzit ever de nunta cu rock
doi la mana, ascultam Limbi-n Park mai demult, knd eram indragostit.... multe piese de-ale lor au msg de luv
trei la mana, i-as pune pe roackeri sa asculte manele pa-ar da boala-n ei!
cumpar masinute cu cheita

Offline Ciprian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5.188
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Muzica - stiluri, trupe, oameni, scule
« Răspuns #43 : 10/15/08*, 16 »
in primul rand nu trebuie sa asculti rock ca sa fii satanist. ma indoiesc ca Aleister Crowley (cunoscut ca fiind Parintele Ocultismului) asculta rock acum 70 ani. Cat despre legaturi, HIM e frectie. In anii 80 s-a nascut un subgen intitulat black metal. si a aparut ca o miscare muzicala anti-crestina. pe scurt: tobe blastbeat, chitara traforaj, voce urlata, machiaj la greu, etc... neindicat pentru cei slabi de inima... :)))))

Offline ksm

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 6.257
Rãspuns: Muzica - stiluri, trupe, oameni, scule
« Răspuns #44 : 10/15/08*, 16 »
d c nu ma cheama Nicolas Eimerich....?? >:(
cumpar masinute cu cheita