Autor Subiect: Retragere  (Citit de 13709 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline corgi

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 1.161
Rãspuns: Retragere
« Răspuns #15 : 07/29/12*, 22 »
+
"The engine of the Panzer is a weapon just as the main-gun." (Heinz Wilhelm Guderian)

Offline johann.nunweiller

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 21.115
Rãspuns: Retragere
« Răspuns #16 : 07/29/12*, 22 »
O palcere sa privesti pozele astea.
Dar o spun cu respect fata de cei ce au luptat indiferent de tabara.

Imi permit sa pun aici aceasta intrebare: a facut nimeni machete ale tehnicii germane din dotarea Armatei Romane?

Offline corgi

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 1.161
Rãspuns: Retragere
« Răspuns #17 : 07/29/12*, 22 »
Multumesc mult,
Super aceasta misiune de retragere ;)
sunt un iubitor al tehnologiei in general, personal consider ca nu numai germanii au realizari ;)

Si eu. Multumesc.
"The engine of the Panzer is a weapon just as the main-gun." (Heinz Wilhelm Guderian)

Offline corgi

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 1.161
Rãspuns: Retragere
« Răspuns #18 : 07/29/12*, 22 »
Nu mi-am putut da seama din poze, soldatii in feldgrau au cumva epoletii negri? Ca incerc sa-mi dau seama cine lupta alaturi de parasutisti, Waffen SS sau Pioniere? Sau pur si simplu niste grenadieri?
Frumoase pozele si mise en place-ul. )0( )0( )0(

Multumesc. Nu sunt negri epoletii.
"The engine of the Panzer is a weapon just as the main-gun." (Heinz Wilhelm Guderian)

Offline corgi

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 1.161
Rãspuns: Retragere
« Răspuns #19 : 07/29/12*, 22 »
Frumoase poze. Imi place tipul cu Panzerschreck-ul. Drumurile desfundate ale Rusiei au fost un cosmar pentru tehnica de lupta germana.

Multumesc. Asa este, aveti dreptate. Mai ales cand a venit toamna si a adus rasputiza.
"The engine of the Panzer is a weapon just as the main-gun." (Heinz Wilhelm Guderian)

gabriel43

  • Vizitator
Rãspuns: Retragere
« Răspuns #20 : 07/29/12*, 22 »
Felicitari pentru fotografii...  )0(

Am vazut (multe) asemenea machete, stiu ca nu sun chiar ieftine...nu ti-e mila de ele ?  :)

Felicitari (inca o data)

 :0/

Offline corgi

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 1.161
Rãspuns: Retragere
« Răspuns #21 : 07/29/12*, 22 »
O palcere sa privesti pozele astea.
Dar o spun cu respect fata de cei ce au luptat indiferent de tabara.

Imi permit sa pun aici aceasta intrebare: a facut nimeni machete ale tehnicii germane din dotarea Armatei Romane?

Multumesc. Da, si eu am un mare respect fata de cei care au luptat, indiferent de tabara. Soldatii si-au facut datoria. Hanomag-ul din poza l-a avut in dotare si Armata Romana, la fel si Famo. Imi povestea bunicul meu ca erau extrem de practice si rezistente. Firma asta - Forces of Valor - nu face decat nemtesti si americane - vorbesc de insemne.
"The engine of the Panzer is a weapon just as the main-gun." (Heinz Wilhelm Guderian)

Offline corgi

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 1.161
Rãspuns: Retragere
« Răspuns #22 : 07/29/12*, 22 »
Felicitari pentru fotografii...  )0(

Am vazut (multe) asemenea machete, stiu ca nu sun chiar ieftine...nu ti-e mila de ele ?  :)

Felicitari (inca o data)

 :0/

Multumesc. Am grija ca machetele sa nu pateasca nimic. Nicio macheta nu a fost ranita in timpul sedintei foto.
"The engine of the Panzer is a weapon just as the main-gun." (Heinz Wilhelm Guderian)

Offline johann.nunweiller

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 21.115
Rãspuns: Retragere
« Răspuns #23 : 07/29/12*, 22 »
Multumesc. Da, si eu am un mare respect fata de cei care au luptat, indiferent de tabara. Soldatii si-au facut datoria. Hanomag-ul din poza l-a avut in dotare si Armata Romana, la fel si Famo. Imi povestea bunicul meu ca erau extrem de practice si rezistente. Firma asta - Forces of Valor - nu face decat nemtesti si americane - vorbesc de insemne.
Se gaseau insemne militare romanesti pe machete.ro (e drept sunt la scara 1:72), pentru linii sau alte insemne se pot trasa manual

Offline ksm

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 6.257
Rãspuns: Retragere
« Răspuns #24 : 07/30/12*, 09 »
superb, parca ma uit la Joseph Porta & co, doar ca aia erau pe un Panzer, nu pe un Sd.kfz )0(
cumpar masinute cu cheita

Offline corgi

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 1.161
Rãspuns: Retragere
« Răspuns #25 : 07/30/12*, 13 »
superb, parca ma uit la Joseph Porta & co, doar ca aia erau pe un Panzer, nu pe un Sd.kfz )0(

Multumesc.
"The engine of the Panzer is a weapon just as the main-gun." (Heinz Wilhelm Guderian)

Offline NoMad

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 967
  • Gen: Bărbat
  • colectiile fac viata frumoasa :)
    • http://nomadcars.wordpress.com/
Rãspuns: Retragere
« Răspuns #26 : 07/30/12*, 13 »
Imagini pline de dramatism. Incerc sa mi le imaginez in miscare, spun o mica poveste. Daca ai face un slide show, ar iesi cateva secvente autentice de lupta... Felicitari, inedit, evocator!
O experienţă vizuală plăcută :) pe http://nomadcars.wordpress.com/

Offline corgi

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 1.161
Rãspuns: Retragere
« Răspuns #27 : 07/30/12*, 20 »
Multumesc pentru aprecieri.
"The engine of the Panzer is a weapon just as the main-gun." (Heinz Wilhelm Guderian)

Vicky234

  • Vizitator
Rãspuns: Retragere
« Răspuns #28 : 08/22/12*, 21 »
Un filmulet in movie maker, cu o melodie potrivita pe fundal ar face aceasta prezentare de nota 12! Asa este doar de nota 10! Felicitari!

timitza09

  • Vizitator
Rãspuns: Retragere
« Răspuns #29 : 08/22/12*, 21 »
Bine e sa ai cu ce sa iti clatesti ochii!  )0(