Autor Subiect: rășină vs zamac  (Citit de 9488 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline ianus1874

  • Senior Member
  • ****
  • Mesaje postate: 3.183
  • Gen: Bărbat
rășină vs zamac
« : 05/09/14*, 22 »
1)Ce diferenta este intre machetele metalice si cele de rasina?aici ma refer la tot ce cuprinde aspectul intrebarii ,de la pret pana la calitate.
2)Ce inseamna o macheta construita din "piese decupate" ??

1. Pai asta e prima diferenta, ca unele sunt metalice si altele din rasina. Cele din rasina permit detalii mai fine, materialul fiind mai maleabil, dar sunt mult mai fragile. Machetele din rasina nu permit piese mobile. Spre exemplu la 1:18, la o macheta din metal se deschide "tot", la una din rasina, nimic (desigur exista si exceptii - Rolls Royce Phantom Jonckheere la 1:43 la care se deschid usile - ai naibii chinezi!). Cat priveste preturile, e discutabil.
2. Te referi la piese decupate sau fotodecupate? Daca e vorba de cele din urma, machetele nu sunt construite din ele, acestea reprezentand piesele fine atasate pe macheta (embleme, nr de inmatriculare, curele s.a.m.d.).
« Ultima Modificare: 05/10/14*, 19 de mavrodin118 »

Offline kta_87

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.944
  • Gen: Bărbat
  • Ne-am adunat aici ca sa fim mai multi
    • automodels.ro
Re: rășină vs zamac
« Răspuns #1 : 05/09/14*, 23 »
La stergatoare, la interior centuri, se observa cel mai bine piesele fotodecupate,
......


Offline johann.nunweiller

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 21.107

Offline adycoke2

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 2.288
  • Gen: Bărbat
  • Bonum vinum laetificat cor hominis!
Re: rășină vs zamac
« Răspuns #4 : 05/09/14*, 23 »
si aceste machete din rasina sunt ok,valoroase ,de calitate,etc??voi ce preferati?

Offline DannySS

  • "Don't fight a battle if you don't gain anything by winning"- Erwin Rommel
  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 5.510
  • Gen: Bărbat
  • I'm not perfect but I'm LIMITED EDITION ;-)
Re: rășină vs zamac
« Răspuns #5 : 05/09/14*, 23 »
La 1:43 nu stiu care sunt diferentele pentru ca ambele au componente care nu se prea deschid.
In schimb, la scarile mai mari le apreciez pe cele metalice pentru ca desi la respectarea scarii, proportiilor, formei modelului 1:1 ambele sunt egale, eu, personal, consider ca maretia, arta unui producator consta in executarea cat mai detaliata a mai multor parti ale unei machete, chestiune care la machetele din rasina nu ai cum sa le vezi: motorul, sistemul de prindere al portierelor, portbagajului si capotei si lufturile prezente sau nu, scaune rabatabile, presurile de picioare detasabile la unele machete, etc. Sunt poate chestiuni minore, dar luate cu totul dau exact acel aer de REPLICA a modelului 1:1.
1:24- American Dream Cars

Offline mavrodin118

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 6.655
  • Gen: Bărbat
”Dacă am realiza toți că nu trăim veșnic, am fi cu toții mai amabili. Sunt sigur.” (Juan Manuel Fangio, cvintuplu campion mondial)

Offline ianus1874

  • Senior Member
  • ****
  • Mesaje postate: 3.183
  • Gen: Bărbat
Re: rășină vs zamac
« Răspuns #7 : 05/09/14*, 23 »
La 1:43 nu stiu care sunt diferentele pentru ca ambele au componente care nu se prea deschid.
Ba daca platesti suficient se deschid.
http://www.quirao.com/en/p/scale-display-models/miniature-car/29287/model-voiture-bugatti-t57-chro12.htm

Exista si machete la preturi acceptabile cu parti mobile (vezi seriile FM la 1:43 si nu numai).

Offline DannySS

  • "Don't fight a battle if you don't gain anything by winning"- Erwin Rommel
  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 5.510
  • Gen: Bărbat
  • I'm not perfect but I'm LIMITED EDITION ;-)
Re: rășină vs zamac
« Răspuns #8 : 05/09/14*, 23 »
Ba daca platesti suficient se deschid.
Pai despre asta era vorba...Majoritatea nu se deschid.
1:24- American Dream Cars

Offline ianus1874

  • Senior Member
  • ****
  • Mesaje postate: 3.183
  • Gen: Bărbat
Re: rășină vs zamac
« Răspuns #9 : 05/09/14*, 23 »
Sunt mai simplu si mai ieftin de facut asa. Si ca atare producatorii au ales sa le faca de obicei fara parti mobile la scara 1:43.

Offline ampopa

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 853
  • Gen: Bărbat
    • Vitrina cu machete
Re: rășină vs zamac
« Răspuns #10 : 05/10/14*, 00 »
si aceste machete din rasina sunt ok,valoroase ,de calitate,etc??voi ce preferati?
Cele din rasina sunt mai scumpe si mai valoroase (scump nu inseamna intotdeauna valoros) datorita faptului ca sunt, cel mai adesea, produse in serii mai mici si, datorita procedeelor de fabricatie, in cea mai parte manual. In plus, tot datorita particularitatilor materialului, sunt mai detaliate.
Pe de alta parte, au dezavantajul fragilitatii si duratei de viata limitate (lucru confirmat, in cursul unei discutii "face to face" de un producator de astfel de machete, unele ajungand si la peste o mie de euro exemplarul).

Offline mavrodin118

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 6.655
  • Gen: Bărbat
Re: rășină vs zamac
« Răspuns #11 : 05/10/14*, 00 »
au dezavantajul (...) duratei de viata limitate (lucru confirmat, in cursul unei discutii "face to face" de un producator de astfel de machete (...)

dezvoltă un pic, te rog -
”Dacă am realiza toți că nu trăim veșnic, am fi cu toții mai amabili. Sunt sigur.” (Juan Manuel Fangio, cvintuplu campion mondial)

Offline johann.nunweiller

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 21.107
Re: rășină vs zamac
« Răspuns #12 : 05/10/14*, 00 »
Aoleo... nu ne speria cu vestile astea..

Offline cosminos3000

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 626
  • Gen: Bărbat
  • Ne-am adunat aici ca sa fim mai multi
Re: rășină vs zamac
« Răspuns #13 : 05/10/14*, 01 »
Nu dati banii pe prostii faceti poze la rasini.   :bangheadonwall:
« Ultima Modificare: 05/10/14*, 10 de cosminos3000 »

Offline the1

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 2.840
  • Mr. Anderson
Re: rășină vs zamac
« Răspuns #14 : 05/10/14*, 01 »
durata de viata limitata... aoleu, da, te rugam, dezvolta.