Autor Subiect: Modificare R8 - Dacia 1100, R 12 Solido - Dacia 1300 Militia, R 5 Solido donator  (Citit de 10916 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline lucas0125

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 858
  • Gen: Bărbat
Ma apuc de un proiect care il doream de mult, dar l-am amanat. Astazi am intrat in posesia unui R 8 Gordini prin amabilitatea lui brobert. Datorita faptului ca varianta are si scaunele rally cu centuri, dar si datorita barilor fata, am decis sa modific macheta noua box mint care o detineam deja, ceea pe rosu.
Jentile si volanul, precum si compartimentul motor erau deja identice.
Macheta este un banal fara pretentii Solido 1/18. Talentul meu in modificari nu este urias dar sper sa duc la capat proiectul care va consta in :

1. demontarea sasiului
2. eliminarea farurilor duble
3. vopsirea caroseriei in culoarea alb 40 ( in fapt un bej )
4. aplicarea numerelor de inmatriculare.

Din pacate macheta nu are multe elemente care se demonteaza, probleme fiind la toate geamurile ( nedemontabile ), usile la interior. In final sper sa semene cu exemplarul real 1/1 care il detin.
Poze de astazi inainte de demontare, a se vedea chiar benzile de plastic care tineau usile si capota portbagaj.
« Ultima Modificare: 05/12/13*, 22 de lucas0125 »
CUMPAR JUCARII ROMANESTI COMUNISTE PLASTIC SAU TABLA OFER PRETURI DUBLE FATA DE ORICINE ALTCINEVA 0723 500 340

UNII S-AU IMBATAT CU APA DIN PUTUL CUNOASTERII ALTII FAC DOAR GARGARA

http://img571.imageshack.us/i/2zoglf6.jpg/im

Offline Stefan

  • IERTAND, TE IERTI PE TINE
  • Super-Hero Member
  • ******
  • Mesaje postate: 13.950
  • Gen: Bărbat
  • Sa nu dispretuiesti ce nu intelegi.
    • Miniauto
Rãspuns: Modificare R8 - Dacia 1100
« Răspuns #1 : 12/18/10*, 22 »
Succes !
Sa ne tii la curent !

(si noi am zis ca e pacat sa strici varianta Racing)

Ne-am  adunat  aici  ca  sa fim  mai  multi:  Forum  Miniauto
Cumpar cu prioritate: VW T1, Matiz, , dricuri, super- si hypercars

Offline AUTOMOBILIA

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 646
  • Gen: Bărbat
    • AUTOMOBILIA
Rãspuns: Modificare R8 - Dacia 1100
« Răspuns #2 : 12/19/10*, 18 »
 ;D Noroc ca a trecut la tine masina 1:1 si am scapat de proiectul asta  )0(

E un pic mai complicat decat zici matale, trebuie sa sefuiesti ornamentele laterale pana dispar (ca si emblema de pe panoul frontal), iar la proiectoare o sa-ti trebuiasaca o freza pentru ca exista o buza la caroserie, nu e suficient sa scoti farurile , apoi trebuie adus la nivel cu chit. Nu stiu daca am freza asa mare dar daca gasim o putem face la mine in atelier. Mai difera si toba dar asta deja e un detaliu care se vede mai putin (ca si motorul/volanul/bordul/oglinda). Vopsea poti sa faci in Vitan, minim 100 ml.

Bafta maxima !!!

Offline lucas0125

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 858
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Modificare R8 - Dacia 1100
« Răspuns #3 : 12/19/10*, 19 »
Am terminat de demontat, am frezat locul farurilor ( nu a fost suficient sa le scot si sa umplu golul cu chit ). Am slefuit mai urmeaza un strat de chit la partea frontala inainte cde vopsire. Am pregatit si numere de inmatriculare le listez pe autocolant lucios zilele urmatoare. Maine cumpar vopsea pe calculator 100 ml.
CUMPAR JUCARII ROMANESTI COMUNISTE PLASTIC SAU TABLA OFER PRETURI DUBLE FATA DE ORICINE ALTCINEVA 0723 500 340

UNII S-AU IMBATAT CU APA DIN PUTUL CUNOASTERII ALTII FAC DOAR GARGARA

http://img571.imageshack.us/i/2zoglf6.jpg/im

Offline Ionuț

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 4.033
Rãspuns: Modificare R8 - Dacia 1100
« Răspuns #4 : 12/19/10*, 19 »
Chiar mã gândeam acum câteva zile la aºa ceva (o Dacia 1100 din R8 Solido). Aºtept cu mare interes evoluþia ºi rezultatul!

bmwh548

  • Vizitator
Rãspuns: Modificare R8 - Dacia 1100
« Răspuns #5 : 12/19/10*, 21 »
Doar 100ml de vopsea? Vrei sa vopsesti cu aerograful cumva?

Offline lucas0125

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 858
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Modificare R8 - Dacia 1100
« Răspuns #6 : 12/20/10*, 13 »
Nu, cu pistolul si compresorul de vopsit masina reala. E chiar mult crede-ma. Culmea e ca incerc sa o bag si in cuptor...
Si inca o chestie importanta ; cumpar cutie plastic cu postament pentru rezultatul final ( cred ca cele de la Norev sant ok ? sau poate gresesc - cele cu stalpisori in laterale )
« Ultima Modificare: 12/20/10*, 13 de lucas0125 »
CUMPAR JUCARII ROMANESTI COMUNISTE PLASTIC SAU TABLA OFER PRETURI DUBLE FATA DE ORICINE ALTCINEVA 0723 500 340

UNII S-AU IMBATAT CU APA DIN PUTUL CUNOASTERII ALTII FAC DOAR GARGARA

http://img571.imageshack.us/i/2zoglf6.jpg/im

michi

  • Vizitator
Rãspuns: Modificare R8 - Dacia 1100
« Răspuns #7 : 12/20/10*, 13 »
asteapta sa o termini
apoi cumperi cutie
Cu cuptorul ai grija ce kit folosesti la umplut gaurile!
sa nu fiarba!

Offline lucas0125

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 858
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Modificare R8 - Dacia 1100
« Răspuns #8 : 12/20/10*, 14 »
Incerc sa o termin pana sambata. Chit auto Body.Cutia imi trebuia deja
CUMPAR JUCARII ROMANESTI COMUNISTE PLASTIC SAU TABLA OFER PRETURI DUBLE FATA DE ORICINE ALTCINEVA 0723 500 340

UNII S-AU IMBATAT CU APA DIN PUTUL CUNOASTERII ALTII FAC DOAR GARGARA

http://img571.imageshack.us/i/2zoglf6.jpg/im

Offline nick

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.731
Rãspuns: Modificare R8 - Dacia 1100
« Răspuns #9 : 12/20/10*, 14 »
Dupa cum arata piesa de mobilier pe care e expusa macheta, cred ca Cristi este vopsitor auto (poate ma insel, dar prea arata lucios lacul de pe piesa de mobila, ceea ce nu vezi niciodata la lacul nitrocelulozic de mobila). Deci omul are cuptor pentru masini (scara 1:1), si atunci nu vad unde ar fi problema cu chitul si coacerea la cuptor, ca doar nu e cuptor de aragaz !

Offline Stefan

  • IERTAND, TE IERTI PE TINE
  • Super-Hero Member
  • ******
  • Mesaje postate: 13.950
  • Gen: Bărbat
  • Sa nu dispretuiesti ce nu intelegi.
    • Miniauto
Rãspuns: Modificare R8 - Dacia 1100
« Răspuns #10 : 12/20/10*, 16 »
da, Cristi este vopsitor... si are si un prieten tamplar... iese o mobila perfecta <-o

Nick,
nu m-am putut abtine... stiu ca si tu te pricepi la vopsele, dar sa vezi lacul lucitor de pe birou...  :/()?!?
« Ultima Modificare: 12/20/10*, 16 de Stefan »

Ne-am  adunat  aici  ca  sa fim  mai  multi:  Forum  Miniauto
Cumpar cu prioritate: VW T1, Matiz, , dricuri, super- si hypercars

bmwh548

  • Vizitator
Rãspuns: Modificare R8 - Dacia 1100
« Răspuns #11 : 12/20/10*, 18 »
Nu, cu pistolul si compresorul de vopsit masina reala. E chiar mult crede-ma. Culmea e ca incerc sa o bag si in cuptor...
Si inca o chestie importanta ; cumpar cutie plastic cu postament pentru rezultatul final ( cred ca cele de la Norev sant ok ? sau poate gresesc - cele cu stalpisori in laterale )

Am inteles, e ok cantitatea in cazul asta. Credeam ca vrei sa iei vopseaua in spray, caz in care exista riscul sa fii cam la limita. Spor la lucru.

michi

  • Vizitator
Rãspuns: Modificare R8 - Dacia 1100
« Răspuns #12 : 01/23/11*, 14 »
pe unde mai esti cu lucrul?
Sunt interesat sa vad si eu ce si cum pentru ca la vara o sa fac si eu o Daciuta dintr-un R8
Cred ca o sa fie grena a mea!

Offline lucas0125

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 858
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Modificare R8 - Dacia 1100
« Răspuns #13 : 02/23/11*, 23 »
Am amanat o gramada datorita........ :/()?!?
Am vopsit-o astazi. Maine fac niste poze, eu sant multumit, desi se putea si mai bine. Maine seara o montez 0\ Nu am gasit de unde sa cumpar sticker lucios pentru imprimanta. Numerele le-am facut.
Michi banuesc ca vrei rosu 28 asa era trecut in compartimentul motor.
Oricum in aprilie fac niste poze pentru concurs ( nu cred sa imi iasa ceva... ) cu masina 1/1 si macheta. Apoi urmeaza Alfa care culmea a iesit 1/1 identic cu macheta 1/18 fara sa vreau acest lucru - rosu exterior cu bej interior
CUMPAR JUCARII ROMANESTI COMUNISTE PLASTIC SAU TABLA OFER PRETURI DUBLE FATA DE ORICINE ALTCINEVA 0723 500 340

UNII S-AU IMBATAT CU APA DIN PUTUL CUNOASTERII ALTII FAC DOAR GARGARA

http://img571.imageshack.us/i/2zoglf6.jpg/im

michi

  • Vizitator
Rãspuns: Modificare R8 - Dacia 1100
« Răspuns #14 : 02/24/11*, 10 »
Michi banuesc ca vrei rosu 28 asa era trecut in compartimentul motor.
Multumesc pentru informatie!
Sunt tare curios cum ti'a iesit!
Repede cu fotografiile !