Autor Subiect: AUTOart ne "vorbeste" despre calitate...  (Citit de 15127 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Ciprian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5.188
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: AUTOart ne "vorbeste" despre calitate...
« Răspuns #15 : 09/14/09*, 18 »
si eu sunt de acel principiu......putin ma intereseaza ca unele parti sunt din plastic, cat timp sunt cat mai fidele realitatii. oricum, AA nu va scadea la nivelul lui Solido, de exemplu. Intr-adevar, ma supar cand preturile cresc.

bizi, n-as vrea sa o iei in nume de rau, dar cate machete autoart ai cumparat la pretul intreg de vanzare? de alea luate cu 110 ron de la calinteo nu ma plang nici eu.

Bizi

  • Vizitator
Rãspuns: AUTOart ne "vorbeste" despre calitate...
« Răspuns #16 : 09/14/09*, 18 »
sincer, nici una.  ;D am mai zis, nu-mi plac preturile, dar.....de exemplu Mercedes E 320 o sa-l cumpar de nou, daca nu gasesc pana strang banii unul sh (putin probabil)

Offline DoYaSeeMe

  • Colectionar de rand
  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 373
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: AUTOart ne "vorbeste" despre calitate...
« Răspuns #17 : 09/14/09*, 19 »
Eu am cumparat machete la toate preturile (mici/mari/corecte/exagerate), de la magazine din tara, din afara, ocazii, ebay. Cand am sa castig cateva mii de euro pe luna (ceea ce nu e deloc imposibil), chiar n-o sa ma plang ca o macheta costa 50 sau 70 euro.

Niciodata n-am cumparat vreun jaf si nici nu cred ca am sa cumpar vreodata, atata timp cat ma uit la ce cumpar. Nu pot sa inteleg faza asta cu inghititul gunoaielor...

Offline ksm

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 6.257
Rãspuns: AUTOart ne "vorbeste" despre calitate...
« Răspuns #18 : 09/14/09*, 20 »
uitati ca lumea este intr-o continua schimbare... ce s-a produs ieri nu se mai produce azi, si ce se produce azi nu se va mai produce maine. afirmatia este valabila pentru toate aspectele vietii cotidiene.

si inca ceva, ce nu s-a scumpit in ultimii ani??? ^-^
cumpar masinute cu cheita

Offline promo

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 1.620
  • Gen: Bărbat
    • www.macheteauto.com
Rãspuns: AUTOart ne "vorbeste" despre calitate...
« Răspuns #19 : 09/14/09*, 21 »
ati vazut cat e noul range rover sport? 110 euro... macheta arata bine....dar 110 euro ? cat a fot veyron cand a iesit pe piata 120 de euro...
 sunt exagerat de scumpe parerea mea...
si mai sunt si altele, si sa vedeti la ce pret o sa iasa ccx.

Colectie personala : www.mbogdan.ro
Website:  www.macheteauto.com

AUTOart

  • Vizitator
Rãspuns: AUTOart ne "vorbeste" despre calitate...
« Răspuns #20 : 09/14/09*, 21 »
Vedeti cum comparati de fapt marcile auto.
Adica veyronul care nu deschidea capota merita 110Euro, dar un biet rover care deschide multe usi fara lufturi si fara a deteriora exteriorul si linia masinii nu merita.





Offline Ciprian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5.188
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: AUTOart ne "vorbeste" despre calitate...
« Răspuns #21 : 09/14/09*, 22 »
Eu am cumparat machete la toate preturile (mici/mari/corecte/exagerate), de la magazine din tara, din afara, ocazii, ebay. Cand am sa castig cateva mii de euro pe luna (ceea ce nu e deloc imposibil), chiar n-o sa ma plang ca o macheta costa 50 sau 70 euro.

Niciodata n-am cumparat vreun jaf si nici nu cred ca am sa cumpar vreodata, atata timp cat ma uit la ce cumpar. Nu pot sa inteleg faza asta cu inghititul gunoaielor...

ma refer la machetele autoart de proasta calitate... acum depinde de fiecare. unii vedem diverse detalii, altii nu. am sa revin cu detalii privind machetele autoart pe care le detin, ca sa nu vorbim aiurea.

Offline Alex_Aeg

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5.537
  • Gen: Bărbat
  • Imparatul moare ultimul !!!
Rãspuns: AUTOart ne "vorbeste" despre calitate...
« Răspuns #22 : 09/14/09*, 22 »
Pai e cat de cat corecta comparatia intre veyron si range. Veyron e 1 milion si range e 100k asa ca ar trebui sa se simta putin la pret. In sfarsit, pe mine ma omoara psihic si ma supara faptul ca de fiecare data cand cred ca am o macheta care va deveni rara, aud ca o sa o relanseze autoart. Pai ce dracu inseamna asta, nu mai capata valoare deloc.

AUTOart

  • Vizitator
Rãspuns: AUTOart ne "vorbeste" despre calitate...
« Răspuns #23 : 09/14/09*, 22 »
Pai e cat de cat corecta comparatia intre veyron si range. Veyron e 1 milion si range e 100k asa ca ar trebui sa se simta putin la pret. In sfarsit, pe mine ma omoara psihic si ma supara faptul ca de fiecare data cand cred ca am o macheta care va deveni rara, aud ca o sa o relanseze autoart. Pai ce dracu inseamna asta, nu mai capata valoare deloc.

Cum sa nu creasca valoarea, Veyron production model a iesit pe piata in Romania cu 400lei , acum e 600lei, iti garantez ca peste un an va fi de negasit nou.




Offline DoYaSeeMe

  • Colectionar de rand
  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 373
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: AUTOart ne "vorbeste" despre calitate...
« Răspuns #24 : 09/14/09*, 22 »
Uite, ca sa va destindeti:

http://www.flickr.com/photos/68diecast/tags/118/

Vazand poze asa misto cu machete, parca mi-ar placea sa o am pe oricare in colectie, indiferent de producator si de raportul metal/plastic...

Offline AdyAero

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 3.265
  • Gen: Bărbat
  • 1:72
Rãspuns: AUTOart ne "vorbeste" despre calitate...
« Răspuns #25 : 09/15/09*, 09 »
ati vazut cat e noul range rover sport? 110 euro... macheta arata bine....dar 110 euro ? cat a fot veyron cand a iesit pe piata 120 de euro...
 sunt exagerat de scumpe parerea mea...
si mai sunt si altele, si sa vedeti la ce pret o sa iasa ccx.


Voi uitati ceva. Nu neaparat ca iau apararea AutoArt dar in RR Sport intra mai multe materiale, mai multe finisaje, mai multe imbinari, cutie (poate) mai mare. Sa zicem ca daca Veyron are 1 kg, RR Sport va avea 1,5 kg. Chestia asta se simte la pret la scarile mari 1:18, 1:12 sau 1:9...

Offline Ciprian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5.188
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: AUTOart ne "vorbeste" despre calitate...
« Răspuns #26 : 09/15/09*, 10 »
avand in vedere plasticul de pe el nu are cum sa aiba 1.5 kg. singurul AA recent care are 1,5 e doar pullmanul care e foarte mare (33 cm) si are sasiul metalic.

Offline AdyAero

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 3.265
  • Gen: Bărbat
  • 1:72
Rãspuns: AUTOart ne "vorbeste" despre calitate...
« Răspuns #27 : 09/15/09*, 10 »
Am dat 1 kg si 1,5 kg ca termen de comparatie (deci un raport de 3/2). Nu am tinut un AA in mana pana acum si nici nu voi tine probabil din cauza ca nu scara 1:18 e departe de scara mea de colectionat.

Offline Ciprian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5.188
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: AUTOart ne "vorbeste" despre calitate...
« Răspuns #28 : 09/15/09*, 10 »
pai tocmai asta e problema. la autoart se aplica in putine cazuri pretul dupa cantitatea de metal. la ei troneaza plasticul si profitul. nu m-ar mira ca pe directori sa-i cheme Itzic, Strul, etc...

Offline Ciprian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5.188
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: AUTOart ne "vorbeste" despre calitate...
« Răspuns #29 : 09/15/09*, 10 »
Eu am cumparat machete la toate preturile (mici/mari/corecte/exagerate), de la magazine din tara, din afara, ocazii, ebay. Cand am sa castig cateva mii de euro pe luna (ceea ce nu e deloc imposibil), chiar n-o sa ma plang ca o macheta costa 50 sau 70 euro.

Niciodata n-am cumparat vreun jaf si nici nu cred ca am sa cumpar vreodata, atata timp cat ma uit la ce cumpar. Nu pot sa inteleg faza asta cu inghititul gunoaielor...

si tot referitor la asta. nu e neaparat problema de pret. dau cu placere 80 de euro pe un highway61 in loc de autoart, desi sunt inferioare la anumite detalii. pe mine ma calca pe nervi "reclama". autoart sustine sus si tare ca e bine pusa la punct cu tehnologia, ca face ca drege, ca au cele mai bune machete din segmentul "medium" (sa-i zicem).

macar cei de la highway si sunstar nu trompeteaza in gura mare. au probleme, dar sunt dispus sa trec peste tocmai pentru ca au ciocul mic. kyosho au machete sensibil mai ieftine decat AA si majoritatea sunt superioare. ca n-au stergatoare fabricate la "virgula" e partea a doua. unele modele sunt de-a dreptul senzationale si nu costa 100-110 euro, decat in cazul Ferrari.

legat de comuncarea cu clientul, ca zicea cineva. trimiteti mailuri la producatori si vedeti cine va raspunde. asta e foarte important, nu comunicatul de pe site.