Autor Subiect: Volkswagen VW T1b Porsche Race Truck Continental Motors red 1:18 Schuco  (Citit de 2752 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Panait

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 2.937
  • Ne-am adunat aici ca sa fim mai multi
Volkswagen VW T1b Porsche Race Truck Continental Motors red 1:18 Schuco

Bestial  //static// //static// //static// //static// //static// //static//











« Ultima Modificare: 09/14/19*, 19 de panait »

Offline adycoke2

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 2.288
  • Gen: Bărbat
  • Bonum vinum laetificat cor hominis!
arata precum o jucarie....una din plastic, la numai 260 eur
« Ultima Modificare: 09/15/19*, 12 de adycoke2 »

Offline andor88

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 958
  • Gen: Bărbat
  • Be a Voice not an Echo
Doar capacul de pe trailer e din plastic, restul e rășină.  ;)

Gângania mea 1/43:





Conceptul e interesant la acest model, și faptul că Schuco s-a legat să-l producă. Nu apar pe nicăieri poze istorice cu el. Toate neajunsurile ei de la 1/43 s-au repetat și la scară mai mare. Linia neagră de pe laterala remorcii e tremurată rău, mă îndoiesc că sigla Porsche era scoasă în relief, și nu mulată pe cutele tablei de pe laterale. Iar la 1/43 n-am primit rampa auxiliară de încărcare, rușine Schuco.  >:-D Cât despre preț, ține de ce fel de colecționar ești. Dacă aduni amestecat ce îți place, clar nu merită 260 de euro. Dacă se leagă de o tematică a ta, nu o să poți dormi liniștit până nu o iei.  dance
Heaven is where the police are British, the cooks are French, the mechanics are German, the lovers are Italian and it is all organized by the Swiss.

Hell is where the police are German, the cooks are English, the mechanics are French, the lovers are Swiss, and it is all organized by the Italians.

Offline adycoke2

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 2.288
  • Gen: Bărbat
  • Bonum vinum laetificat cor hominis!
La 1:18 si la banii astia puteau sa se implice mai mult,de ex prelata  din material textil.Nu-i contest pe cei care si o doresc ca model de completare colectie,dar daca as fi in situatia data mai bine as lua un poster decat asta la 260 ,doar asa ca....trebuie.Tocmai pe premisa asta mizeaza producatorii,sa faca modele ciudate, la o calitate indoielnica, doar pt ca nu le-a mai facut  altcinevaSpanac!

Offline andor88

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 958
  • Gen: Bărbat
  • Be a Voice not an Echo
Textilul nu arată bine pe machete. Jaguarul de la AutoArt a fost criticat pentru chestia aia care vine peste scaune, prelata de pe ceva camion Mercedes stă ca naiba, nu îi judec pe cei de la Schuco că n-au încercat, mai ales că trebuia să stea tensionat-suspendat, trebuia ceva material extra subțire și rezistent. La urma urmei Schuco a găsit rețeta și face bani cu transportoarele, a fost MAN, Blitz-ul, acum asta, au găsit o cale de mijloc convenabilă între calitate și numărul vândut. CMC nici nu a mai abordat subiectul transportoare după Bartoletti.
Heaven is where the police are British, the cooks are French, the mechanics are German, the lovers are Italian and it is all organized by the Swiss.

Hell is where the police are German, the cooks are English, the mechanics are French, the lovers are Swiss, and it is all organized by the Italians.

Offline adycoke2

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 2.288
  • Gen: Bărbat
  • Bonum vinum laetificat cor hominis!
Cum nu a abordat?


Iar tinem partea producatorilor superficiali la preturi astronomice,daca Minichamps punea prelate pe camioane acum 20 de ani chiar nu se poate sa punem cu tehnologia de azi?Ce rahat de material crezi ca trebuie,de la NASA?Asa greu e sa gasim textura potrivita?
Ma rog ,nu mai insist ,merita 260 euro plasticul ala sealed,cumpara-l.  ;)
« Ultima Modificare: 09/15/19*, 16 de adycoke2 »

Offline andor88

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 958
  • Gen: Bărbat
  • Be a Voice not an Echo
Și în opinia ta asta arată bine? Zici că au pus o batistă mototolită pe ea. Nu știu ce camioane Minichamps zici, dar dacă seamănă cu asta nu te obosi să ni le arăți, scuze dar arată oribil din toate punctele de vedere: culoare, textură, realism. Hai să întoarcem un pic discuția, dacă avea prelată și tot ce mai vrei tu de la o machetă o luai la 260 de euro? 
Heaven is where the police are British, the cooks are French, the mechanics are German, the lovers are Italian and it is all organized by the Swiss.

Hell is where the police are German, the cooks are English, the mechanics are French, the lovers are Swiss, and it is all organized by the Italians.

Offline adycoke2

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 2.288
  • Gen: Bărbat
  • Bonum vinum laetificat cor hominis!
o prelata si tot ce mai voiam eu ...poate ca da desi modelul nu-mi spune nimic..Repet,nu te judec daca o cumperi ,ma doare fix in cot,ti-am spus parerea mea despre macheta respectiva.nu te obosi să ni le arăți
Nu trebuie sa devi agresiv pt ca nu sunt de acord cu tine....vorbesti in numele mai multor persoane?ca sa stiu..
« Ultima Modificare: 09/15/19*, 17 de adycoke2 »

Offline andor88

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 958
  • Gen: Bărbat
  • Be a Voice not an Echo
...poate ca da desi modelul nu-mi spune nimic..

Păi exact la asta se reduc toate problemele tale legate de machete. Tu cumperi cu minte de copil, dar cu pretenții de adult, niște obiecte care pentru majoritatea colecționarior înseamnă mai mult decât suma componentelor, sau texturile de material. Pentru tine e o chestie pe care au făcut sau nu bine șasiul, roata de rezervă, țeava de eșapament, pentru alții (care o cumpără până la urmă) e unul din primele transportoare americane ale lui Porsche, pereche al lui T1 Langpritsche al lui Art Bunker, etc. Pe tine te interesează doar o bucată din tot ceea ce compune acest hobby de aceea nu au cum să se potrivească părerile noastre.
Heaven is where the police are British, the cooks are French, the mechanics are German, the lovers are Italian and it is all organized by the Swiss.

Hell is where the police are German, the cooks are English, the mechanics are French, the lovers are Swiss, and it is all organized by the Italians.

Offline adycoke2

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 2.288
  • Gen: Bărbat
  • Bonum vinum laetificat cor hominis!
Păi exact la asta se reduc toate problemele tale legate de machete.eu nu am nicio problema,ei au daca nu fac o copie fidela.Adevarat,eu am minte de copil ca vreau toate detaliile masinii reale reduse la scara iar tu esti un adult desavarsit cand cumperi un produs care afiseaza doar ce se vede pe partea care bate soarele,restul nu conteaza ca e la umbra.Nu ma intereseaza sa avem acelasi opinii,faci ce vrei cu banii tai si eu cu ai mei dar nu ma mai fute la cap sa ma convingi de cacatul ala colorat.Eu zic ca e suficient,vreau sa ramanem prieteni,incepi sa-mi faci portretul si nu esti avizat,te rog sa  ramai in a analiza aspectele machetelor.Nu mai lua parerea mea ca si cum ar fi un standard in machetism,nu sunt vreo persoana influenta,lasa-ma in durerea mea,cumpara fratele meu ce -ti place.e unul din primele transportoare americane ale lui Porsche, pereche al lui T1 Langpritsche al lui Art Bunker, etcce legatura are istoria cu parerea mea despre macheta,ma cataloghezi ca si cum as denigra nu stiu ce valori spirituale...vezi tu,te implici prea mult in niste chestii si apoi depasesti limita.
« Ultima Modificare: 09/15/19*, 18 de adycoke2 »

Offline adycoke2

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 2.288
  • Gen: Bărbat
  • Bonum vinum laetificat cor hominis!
pentru alții (care o cumpără până la urmă) e unul din primele transportoare americane ale lui Porsche, pereche al lui T1 Langpritsche al lui Art Bunker, etc. Pe tine te interesează doar o bucată din tot ceea ce compune acest hobby de aceea nu au cum să se potrivească părerile noastre.
hai ca uitasem partea asta,am o intrebare :sa inteleg ca nu te intereseaza detaliile alea de rahat de trandafiri,gen teava de esapament,sasiu,portiere mobile,roti bracante etc....tu iti doresti doar ceva care sa reprezinte un moment din istorie,de ce nu iei niste postere?sau mai bine niste cartoane 3d,cu placuta de descriere,pui frumos in vitrina si aia e.Pe bune,fa-ma sa inteleg care sunt criteriile tale de adult -alfa male ,pt o macheta si  care e definitia unei machete in viziunea ta...?stai sa iau si o bere din frigider...merci!
 

Offline andor88

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 958
  • Gen: Bărbat
  • Be a Voice not an Echo
Te-ai enervat degeaba. Aici suntem prea puțini ca să-și mai aibă loc o dispută de idei, despre cine ce crede că e important la o machetă. Ești activ pe scale143, ia afișează-ți ideile acolo, să vezi un feedback real, acolo n-am văzut să se umfle fasolea în tine la comentat machete. Ce chestie, și acolo cei mai respectați membri (scalainj, Galaxy Gaz, Jager, David MG) sunt ăia cu tematică, care au niște povești de spus atunci când prezintă câte o chestie cu partea bătută de soare mai bine făcută decât cea umbrită. Trimite-i și pe ei după postere dacă te ține.  sal'tare   
Heaven is where the police are British, the cooks are French, the mechanics are German, the lovers are Italian and it is all organized by the Swiss.

Hell is where the police are German, the cooks are English, the mechanics are French, the lovers are Swiss, and it is all organized by the Italians.

Offline adycoke2

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 2.288
  • Gen: Bărbat
  • Bonum vinum laetificat cor hominis!
tot eviti subiectul,vino cu argumente concrete privind lucratura machetei de fata,nu-ti mai da atata importanta ,aici nu vorbim despre istoria 1:1.Ce tot ii impingi pe altii in fata,disctutam despre sclae143 sau nu ma prind eu,oricum,cei de-acolo nu se ofuscheaza atat daca cineva judeca o macheta.

Offline andor88

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 958
  • Gen: Bărbat
  • Be a Voice not an Echo
Nu mai vreau să continuăm o discuție în care vom ajunge inevitabil la jigniri, catalogări, etc. Tu ai fixurile tale, eu pe ale mele, nu există argumente să te facă să vezi lucrurile așa cum le văd eu, lucru valabil și viceversa.
Heaven is where the police are British, the cooks are French, the mechanics are German, the lovers are Italian and it is all organized by the Swiss.

Hell is where the police are German, the cooks are English, the mechanics are French, the lovers are Swiss, and it is all organized by the Italians.

Offline adycoke2

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 2.288
  • Gen: Bărbat
  • Bonum vinum laetificat cor hominis!