Autor Subiect: corgi - colectie machete 1/72, 1/76, 1/80, 1/87  (Citit de 8570 ori)

0 Membri şi 5 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline corgi

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 1.161
din pacate, nu pot da... fiecare are roti model diferit... imi pare rau.
"The engine of the Panzer is a weapon just as the main-gun." (Heinz Wilhelm Guderian)

Offline Stefan

  • IERTAND, TE IERTI PE TINE
  • Super-Hero Member
  • ******
  • Mesaje postate: 13.950
  • Gen: Bărbat
  • Sa nu dispretuiesti ce nu intelegi.
    • Miniauto
corgi, de ce scrii cu majuscule ?
are vre-o semnificatie speciala ?

Ne-am  adunat  aici  ca  sa fim  mai  multi:  Forum  Miniauto
Cumpar cu prioritate: VW T1, Matiz, , dricuri, super- si hypercars

Offline corgi

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 1.161
nu neaparat... aveam tastatura setata pe caps... semnificatie speciala pentru mine are ce este dincolo de poze.
"The engine of the Panzer is a weapon just as the main-gun." (Heinz Wilhelm Guderian)

Offline GrAnDe

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 397
  • Gen: Bărbat
Iti place british style  :D ?

Offline Dark Side

  • BadBoy 'Vettes !
  • Senior Member
  • ****
  • Mesaje postate: 4.995
  • Gen: Bărbat
  • Corvette Racing: Winners of Le Mans 2011 @ GTE-PRO
Cred ca da daca ne luam si dupa nickname-ul "corgi" care este o firma de machete si jucarii englezeasca.
Click the banner to see my site

Offline Stefan

  • IERTAND, TE IERTI PE TINE
  • Super-Hero Member
  • ******
  • Mesaje postate: 13.950
  • Gen: Bărbat
  • Sa nu dispretuiesti ce nu intelegi.
    • Miniauto
"corgi" este si o rasa de caini  :o ;D
este emblema marcii CORGI de fapt.

Ne-am  adunat  aici  ca  sa fim  mai  multi:  Forum  Miniauto
Cumpar cu prioritate: VW T1, Matiz, , dricuri, super- si hypercars

Offline corgi

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 1.161
Corect, Stefan. Stii ce am remarcat eu? Ca, de cand postez pe diverse forumuri, machete la scara 1/76, nu prea am primit comentarii/impresii. Probabil si din cauza faptului ca aceasta scara/categorie nu e prea cunoscuta in RO.
"The engine of the Panzer is a weapon just as the main-gun." (Heinz Wilhelm Guderian)

Offline Alex R.

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 439
de ce nu le pui int-o diorama?.. si, da ca multe altele in romania nu este cunoscuta nici marca si nici scara.. Oricum sunt superbe toate machetele, mai ales ca incerci si reusesti sa faci o colectie de calitate in care se respecta proportiile..  ;D

Offline Stefan

  • IERTAND, TE IERTI PE TINE
  • Super-Hero Member
  • ******
  • Mesaje postate: 13.950
  • Gen: Bărbat
  • Sa nu dispretuiesti ce nu intelegi.
    • Miniauto
alexrockefeller>
Te inseli, marca nu este necunoscuta in Romania ;)
Corgi este o marca foarte cunoscuta, insa printre cei "cu o anumita varsta", ca sa fim eleganti ;)
de exemplu, eu am multe Corgi clasice, 1:43 si junioare, si sunt mandru de ele ;)

poate scara, aici are dreptate corgi, dar...daca se vinde, inseamna ca cineva cumpara, nu ?
« Ultima Modificare: 02/06/09*, 09 de Stefan »

Ne-am  adunat  aici  ca  sa fim  mai  multi:  Forum  Miniauto
Cumpar cu prioritate: VW T1, Matiz, , dricuri, super- si hypercars

Offline corgi

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 1.161
Intr-adevar, Corgi la scara 1/76 este mai putin cunoscuta in RO - in sensul ca nu prea are nimani asemenea modele... In general, in Eu acsra este mai rara - este o scara, daca vreti, "exclusivista", in sensul ca numai in UK si Hong Kong este foarte raspandita. Este scara trenuletelor britanice (asa cum nemtii au 1/87) si de aceea machetele auto sunt realizate pentru layout-uri cu trenulete la aceasta scara. Din pacate, sa-ti faci un layout cu machete la o asemenea scara costa - si costa mult, dupa cum m-am convins cu ochii mei in cel mai mare magazin de machete din Londra - Model Zone - unde literalmente te imbolnavesti, daca esti fan al aceste scari, cum sunt eu. In general, layout-urile la acesta scara contin si modele la 1/72 (Cararama, Schuco, Yatming etc) printre cele la 1/76 - diferenta este insesizabila. Si la noi colectionarii de 1/72 ar trebui sa inceapa, incet, incat, sa adune si 1/76 - mai ales ca are autobuze si camioane care la 1/72 nu exista. Eu am inceput cu 1/72 acum 6 ani si ulterior, acum vreo 3 ani, am descoperit 1/76 - primul model la aceasta scara a fost un camion AEC Mamouth, de pe la sfarsitul anilor '40. Uitati-va pe site-ul asta sa vedeti, de exemplu, ce are un fan neamt al acestei scari: http://www.londonbus.me.uk.

Sau altii din UK, spre exemplu: http://www.worldwidemodelbuses.fotopic.net/show_group.php?id=2021.

Eu sunt dispus sa ajut pe cei care au deja 1/72, sunt pasionati de aceasta scara, sa isi realizeze si o colectie de 1/76 - am, in acest sens, si niste modele de vanzare. dar si destula experienta sa pot discuta despre acest subiect... Bafta! 
"The engine of the Panzer is a weapon just as the main-gun." (Heinz Wilhelm Guderian)

Offline Alex R.

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 439
alexrockefeller>
Te inseli, marca nu este necunoscuta in Romania ;)
Corgi este o marca foarte cunoscuta, insa printre cei "cu o anumita varsta", ca sa fim eleganti ;)
de exemplu, eu am multe Corgi clasice, 1:43 si junioare, si sunt mandru de ele ;)

poate scara, aici are dreptate corgi, dar...daca se vinde, inseamna ca cineva cumpara, nu ?

Stefan eu ma refeream la cei tineri.. de varste apropiate mie..  in ceeace spui te aprob.. Insa eu recunosc ca nu stiu foarte multe despre firma corgi desi am modele.. :) Multi insa de varsta apropiata mie sunt preocupati de modele mai mari.. "nu de jucarele astea"..

Offline cosmic

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.485
Gusturile nu se discuta :)
Scara 1:76 e mai exclusivista e adevarat insa au si modele cum sunt autobuzele cu etaj pe care nu le gasesti la alte scari

Offline corgi

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 1.161
ai dreptate... in fond, fiecare are o scara preferata - nimeni nu trebuie judecat dupa acest principiu.
"The engine of the Panzer is a weapon just as the main-gun." (Heinz Wilhelm Guderian)

Offline corgi

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 1.161
se poate inchide acest topic - multumesc!
"The engine of the Panzer is a weapon just as the main-gun." (Heinz Wilhelm Guderian)

Offline corgi

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 1.161
colectia nu mai este valabila in aceasta formula. sepoate inchide topicul - multumesc.
"The engine of the Panzer is a weapon just as the main-gun." (Heinz Wilhelm Guderian)