Autor Subiect: Land Rover Defender Flying Huntsman [2015][CMF]  (Citit de 1079 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline M3d1an

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 1.255
  • Gen: Bărbat
  • Arriving somewhere, but not here...
    • Reflection in Scale
Sub numele de “Flying Huntsman” (Vanatorul zburator - mot-a-mot pe romaneste) firma de design Kahn Design prin subsidiara Chelsea Truck Co. prezinta un nume deja celebru, Land Rover Defender ,usor remodelat insa, cu aspiratii justificate spre masina de lux care poate ajunge oriunde dar si cu un pret format din 6 cifre.
La baza zburatorului sta un Defender 110, cu un motor diesel 2.2L si 170 HP, avind insa 880 mm suplimentari in lungime si 150 mm latime, caruia i s-au adus variate imbunatatiri stilistice si de echipare ducandu-i cota de piata, in moneda Reginei, undeva la peste 150 mii.
Poate ca partea financiara il face sa fie un vehicol creat doar la comanda, insa cu siguranta are un impact vizual puternic iar suprematia G Klasse, pe segmentul oricum de nisa 6x6, pare pusa sub semnul intrebarii.



Amator si colectionar de Land Rovere am fost mai mult decit nerabdator sa ajung in posesia unui exemplar redus la scara 1/18 a acestui monstru.





[

Chiar daca macheta este din rasina, stiu…diecast e regele - un rege care insa incet se duce cu toate zvacnirile aproape reale ale unor constructori de machete, ea este bine facuta, robusta, usor grea. Spre deosebire de alte rasini rotile ruleaza extrem de bine si de silentios si zic asta pentru ca mai toate rasini cand la scoti prima oara din cutie au rotile fixe de parca ar fi lipite. Materialul din care sunt confectionate parbrizul, geamurile laterale, nu este din foita aceea flambanta ci sunt tari, normale as zice, iar aparatorile rotilor din spate sunt din cauciuc.









Putem sa-i reprosam fabricantului CMF ca nu a facut o grila perforata si ca rotile nu vireaza, ca nu are suspensii active. Oricum nu intentionez sa ma joc cu ea pe covor sau prin miriste, deci aspectele astea au mai putina importanta. Detaliile de interior sunt prezente insa nu la un grad de detaliere ridicat.









Una peste alta gama de Land-uri a devenit un pic mai bogata adaugind un exemplar din rasina bine realizat, desi usor scump ca pret, probabil inspirat din pretul masinii reale. Sigur ar fi fost de preferat din zamac, dar la cate paintrash-uri am vazut in ultima vreme, nu stiu daca ar fi cea mai buna varianta. Sa-l asteptam (desi nu stiu cati amatori de landuri ar fi pe plaiurile mioritice) in format ABS?






Offline Ionuț

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 4.033
Re: Land Rover Defender Flying Huntsman [2015][CMF]
« Răspuns #1 : 02/05/19*, 23 »
Felicitări pentru prezentare! La prima vedere eu am fost convins că e un Mercedes G 6x6. De fapt și după ce l-ai băgat la loc în cutie tot credeam că văzusem un G Klasse :)

Ușor concav parbrizul?

Offline ablanc

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 8.204
  • Gen: Bărbat
Re: Land Rover Defender Flying Huntsman [2015][CMF]
« Răspuns #2 : 02/05/19*, 23 »
2.2 diesel for this monster ?   ???  6 digits for folk  :P  btw. nice daylight snaps  sal'tare
« Ultima Modificare: 02/05/19*, 23 de ablanc »