Autor Subiect: Nuremberg 2017  (Citit de 6928 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline AdyAero

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 3.265
  • Gen: Bărbat
  • 1:72
Nuremberg 2017
« : 01/30/17*, 14 »
Nuremberg Toy Fair 2017, 1-6 februarie.
Loc pentru dat cu poze.
« Ultima Modificare: 01/30/17*, 15 de Ionut »

Offline johann.nunweiller

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 21.107
Re: Nuremberg 2017
« Răspuns #1 : 02/03/17*, 08 »

Offline AdyAero

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 3.265
  • Gen: Bărbat
  • 1:72
Re: Nuremberg 2017
« Răspuns #2 : 02/03/17*, 11 »
Vad ca MiniAuto a inceput sa imparta deja diplome si premii  ;D

Offline andor88

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 957
  • Gen: Bărbat
  • Be a Voice not an Echo
Re: Nuremberg 2017
« Răspuns #3 : 02/03/17*, 11 »
Una e pentru Oleco, mă întreb pentru cine or fi celelalte două?  //static//
Heaven is where the police are British, the cooks are French, the mechanics are German, the lovers are Italian and it is all organized by the Swiss.

Hell is where the police are German, the cooks are English, the mechanics are French, the lovers are Swiss, and it is all organized by the Italians.

Offline AdyAero

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 3.265
  • Gen: Bărbat
  • 1:72
Re: Nuremberg 2017
« Răspuns #4 : 02/03/17*, 11 »
Cum, toate sunt pentru CMC, hai sa nu fim rai.

Offline Miria

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 285
Re: Nuremberg 2017
« Răspuns #5 : 02/03/17*, 13 »
Pacat, nimic serios nu a aparut.Toti au luat o pe o panta ascendenta cu rasina sau plastic abs.Cei ce mai fac diecast, le fac acum sealed la preturi destul de mari.Sincer nu as cumpara o macheta sealed, pentru ei este mult mai simplu sa faca una, nu trebuie sa conceapa sistemul de deschidere al capotelor,al usilor, motorul...... Noroc cu Cmc ul, dar apar doar cu 2 noutati, Talbot si Alfa D50 ambele la preturi de peste 500 de euro fiecare, Mercedes ul si Auto Union ul sunt reeditari.Autoart ul a luat o razna cu plasticul, intr-adevar se deschid usile ,capotele, se poate admira motorul, insa cand o vezi live, ai impresia ca te uiti la o masinuta teleghidata sau la o jucarie din copilarie.Nu stiu unde se va duce aceasta industrie, dar din cate citesc pe forumurile internationale, multi colectionari seriosi incep sa se opreasca in a cumpara mizeriile, asa zise noutati....
« Ultima Modificare: 02/03/17*, 13 de Miria »

Offline malachi

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 1.341
  • Gen: Bărbat
  • Ne-am adunat aici ca sa fim mai multi
Re: Nuremberg 2017
« Răspuns #6 : 02/03/17*, 13 »
Nici eu nu sunt bucuros de actuala stare de lucruri, dar ai intrat pe diecastxchange in ultimile zile pe topicul dedicat targului de la Nuremberg? Toti sunt lesinati dupa noile modele de la Otto, GT Spirit etc. Adica rasini. Sunt multi amatori de sculpturi frumoase in hobby-ul nostru ;D.

Offline Miria

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 285
Re: Nuremberg 2017
« Răspuns #7 : 02/03/17*, 14 »
Am vazut chestia asta, se bucura pentru ca suntem obisnuiti sa facem compromise.Preturile sunt cu mult mai mici, Otto si Gt Spirit scot modele populare, dar decat un portelan mai bine lipsa.Eu am desfacut un Otto si m-am crucit, este un portelan frumos turnat, slefuit si apoi vopsit.

Offline johann.nunweiller

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 21.107
Re: Nuremberg 2017
« Răspuns #8 : 02/03/17*, 14 »
Comparativ cu noutatile din domeniul modelismului feroviar:

https://www.youtube.com/watch?v=xmQSIduio0M&list=PLcAzWtkyH6HbzSobnqPUjLXtsyOdCnmjR

Offline Miria

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 285
Re: Nuremberg 2017
« Răspuns #9 : 02/03/17*, 14 »
Intr adevar altceva...

Offline adycoke2

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 2.288
  • Gen: Bărbat
  • Bonum vinum laetificat cor hominis!
Re: Nuremberg 2017
« Răspuns #10 : 02/03/17*, 14 »
si eu sint dezamagit,numai supercaruri si masini racing ,nave spatiale si avioane,prea putine clasice,nu mai vorbesc de plastice caci au subliniat colegii mai sus..
in prima poza din link ul nr 2 avem un porsche autoart la 1:43 cu usile deschise?

Offline klauzephoto

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.090
  • Gen: Bărbat
  • The first 50 years of childhood are the hardest...
Re: Nuremberg 2017
« Răspuns #11 : 02/03/17*, 15 »
din fericire, rasinile nu se expun in vitrina intoarse pe dos si desfacute...din nefericire, asta e oferta, take it or leave it. Vor face bani cu noii colectionari cei ce isi mai vand colectiile sau au stocuri de metal. La 143 deja ne-am obisnuit, daca e faina, e clar ca e rasina si scumpa.
Do i kill myself...or do i kill them all?...

Offline malachi

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 1.341
  • Gen: Bărbat
  • Ne-am adunat aici ca sa fim mai multi
Re: Nuremberg 2017
« Răspuns #12 : 02/03/17*, 15 »
La 1:43 nu e preferabil sa fie rasina, datorita detaliilor mult mai fine? Sunt curios daca cei care colectioneaza la aceasta scara au intampinat cu bratele deschise machetele de rasina sau au plans dupa diecast.

Offline klauzephoto

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.090
  • Gen: Bărbat
  • The first 50 years of childhood are the hardest...
Re: Nuremberg 2017
« Răspuns #13 : 02/03/17*, 15 »
am plans dupa diecast pana am tinut in mana prima rasina. apoi mi-a trecut. in afara de atsa, toti "inamicii" rasinii vorbesc de rasinile care crapa la cea mai mica atingere, de sensibilitate, ca le sar elementele aplicate...le-or mai sari(a se citi dezlipi pe unde sint in tensiune), dar se lipesc usor la loc. dar ce am vazut la diecast daca ai nenorocul sa ai macheta turnata din materiale refolosite de nustiu cate ori si sa inceapa sa crape...nu am vazut la rasina. Si am testat rasina....e de regula turnata in strat gros, e elastica si da, reda detaliile exceptional. sint cateva diecast uri si la 143 de care ai jura ca sint rasina, dar sint putine procentual.
Do i kill myself...or do i kill them all?...

Offline AdyAero

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 3.265
  • Gen: Bărbat
  • 1:72
Re: Nuremberg 2017
« Răspuns #14 : 02/03/17*, 18 »
Moar photos:
http://www.kleine-klassiker.de/de/modellautos-spielwarenmesse-2017.html
http://www.forum-auto.com/automobile-pratique/modelisme-modeles-reduits/sujet17416.htm
Referitor la machete si din ce sunt produse, eu zic ca trebuie sa va obisnuiti ca in 20-25 de ani (sa traim pana atunci) sa existe o mare varietate de machete tiparite 3D acasa, urmand sa cumparati de pe net roti, stergatoare si alte elemente de finete  :-:)