Autor Subiect: Prezentare si constructie kit 1:8 - Porsche 911 Carrera RS 2.7 - Altaya / IXO  (Citit de 5290 ori)

0 Membri şi 9 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline Piniuli

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 2.132
  • Gen: Bărbat
    • www.piniuli.blogspot.com
Porsche 911 Carrera RS 2.7 - Altaya / IXO

   Dupa ce am sarit peste Subaru Impreza ( http://hcj.jp/imp/home.html?_ga=1.55324845.785177524.1483016332 ) si DeLorean (https://www.eaglemoss.com/en-gb/sci-fi-fantasy/build-the-back-to-the-future-delorean-1-1/ ) Porsche 911 nu am putut sa mi-l mai refuz. Mai ales ca este unul din cele mai emblematice modele Porsche. Distribuit de Altaya, kitul propune Porsche-ul 911 Carrera RS 2.7 in varianta Lightweight, in schema alb cu inscriptii rosii. Sa trecem la treaba

http://www.altaya.fr/modelisme/maquette-porsche-911-carrera-rs-2-7

 

Offline Piniuli

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 2.132
  • Gen: Bărbat
    • www.piniuli.blogspot.com
La numarul 1 primim ca de obicei capota. Piesa este din metal, cu ranforsarile de plastic. Avem si un led care va lumina portbagajul. Sigla este fotodecupata









« Ultima Modificare: 12/29/16*, 15 de Piniuli »

Offline malachi

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 1.341
  • Gen: Bărbat
  • Ne-am adunat aici ca sa fim mai multi
Sper sa apuc sa vad poze cu vitrina ta 1:8 all_rite. Un nou kit superb, felicitari. Ai in plan sa construiesti un kit de muscle car sau alta masina americana?

Offline Piniuli

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 2.132
  • Gen: Bărbat
    • www.piniuli.blogspot.com
Hmm... in principiu nu... Ca sunt prea multe si prefer europenele. Dar cred ca depinde si de model. Oricum, pana acum am vazut doar Ford Mustang, si nu de IXO (deci mai greu de procurat) si Chevrolet Opala , care e o jumate de muscle car dar care nu m-a interesat. Cu siguranta  un Dodge Charger nu as refuza daca ar aparea. Ar mai fi ceva zvonuri de o ambulanta Ghostbusters ( Cadillac parca? ) pe viitor. Si aia m-ar interesa

Offline ksm

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 6.257
Super detalii, avem sanse sa apara si in ro?..
cumpar masinute cu cheita

Offline Piniuli

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 2.132
  • Gen: Bărbat
    • www.piniuli.blogspot.com
As zice ca exista sanse sa apara masinile astea ultra-cunoscute gen Porsche 911, Mercedes Gullwing, un Beetle, poate chiar Pobeda, intr-un viitor mai indepartat. Dar deocamdata in RO nu au fost lansate astfel de kit-uri (tancul nu e chiar pe acelasi target). Ramane de vazut ce va fi cu Dacia, si daca RO este o piata pt astfel de modele sau nu.

Offline Piniuli

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 2.132
  • Gen: Bărbat
    • www.piniuli.blogspot.com
La toate modelele 1:8, primim cu siguranta o roata in primele 4 numere. Nici acest model nu face exceptie, dar exceptia consta in faptul ca, la numarul 2, roata vine cu tot cu disc de frana, etrier, amortizor si bratul directiei.








Offline Piniuli

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 2.132
  • Gen: Bărbat
    • www.piniuli.blogspot.com
O multime de piese vine si la numarul 3. Primim puntea fata impreuna cu bara de directie si butucul celeilalte roti cu tot cu disc de frana, etrier si suspensie.








Offline Piniuli

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 2.132
  • Gen: Bărbat
    • www.piniuli.blogspot.com
La numerele 4 si 5 vine partea din fata a sasiului, impreuna cu contra-aripile pt rotile din fata. Pe acesta se pot monta piesele primite anterior si se contureaza sistemul de directie si suspensie-fata a masinii.














Online johann.nunweiller

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 21.115
Piesele se potrivesc din prima, sau necesita putina prelucrare?

Offline Piniuli

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 2.132
  • Gen: Bărbat
    • www.piniuli.blogspot.com
@Johann
   Foarte rar se intampla sa fie un pic de vopsea in plus in unele locuri care trebuie un pic slefuita. In rest, piesele se potrivesc bine

Mai primim o roata la numarul 7, dar mai inainte, primim rezervorul. Rezervorul este ca de obicei, locasul bateriilor, si vine cu firele si comutatorul aferente.








Offline Piniuli

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 2.132
  • Gen: Bărbat
    • www.piniuli.blogspot.com
La numerele 8 si 9 primim partea superioara a motorului Porsche flat-six, impreuna cu ventilatorului, delcoul, bobina si doua conducte de aer cald.












Offline Piniuli

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 2.132
  • Gen: Bărbat
    • www.piniuli.blogspot.com
La numarul 10, primim pompa de injectie si angrenajul roata-curea care o pune in miscare. Piesele sunt din plastic






Offline Piniuli

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 2.132
  • Gen: Bărbat
    • www.piniuli.blogspot.com
La numarul 11 vin capacele de chiuloasa. La aceste machete, piese ca fișele bujiilor, sau cele de la combustibili vin cu mufele separate de conductele propriu-zise. Asta deoarece sunt produse din materiale diferite. Asadar, in acest numar primim si capetele fișelor (am uitat sa le pozez demontate) care vin montate pe capacele de chiuloasa precum si capetele conductelor de combustibili.






Offline Piniuli

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 2.132
  • Gen: Bărbat
    • www.piniuli.blogspot.com
La numerele 12 si 13 vin piese de protectie si de fixare a motorului pe sasiu. Piesele sunt din plastic