Autor Subiect: Masini romanesti vechi - Persu, Malaxa  (Citit de 80270 ori)

0 Membri şi 7 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline buruceagga

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 1.376
  • Gen: Bărbat
  • Colectionar LOGAN 1:43
Re: Masini romanesti vechi - Persu, Malaxa
« Răspuns #75 : 11/02/16*, 14 »
O batem in cap!

Definitia din dex e clara :

PATRIÓT, -Ă, patrioți, -te, s. m. și f. 1. Persoană care își iubește patria (1) și luptă pentru apărarea și prosperitatea ei. 2. (Înv.) Persoană originară din aceeași patrie sau regiune cu altcineva; compatriot. [Pr.: -tri-ot] – Din ngr. patriótis, fr. patriote, germ. Patriot.

Ce treaba are patriotismul cu colectia de machete?

Offline Dilo

  • BAD MOTHER FUCKER
  • Moderator Global
  • ****
  • Mesaje postate: 5.432
Re: Masini romanesti vechi - Persu, Malaxa
« Răspuns #76 : 11/02/16*, 15 »
Treaba mare!



Offline adycoke2

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 2.288
  • Gen: Bărbat
  • Bonum vinum laetificat cor hominis!
Re: Masini romanesti vechi - Persu, Malaxa
« Răspuns #77 : 11/02/16*, 19 »
Eu ma bucur pt cei care au comandat-o,este o macheta inedita,urata cu spume ,vorba lui klauze ,dar pretioasa pt cei care o considera astfel,nu pt toata lumea...
 Nu sunt de acord cu urmatoarea afirmatie :In colectia de automobile 1/43, a oricarui roman, nu ar trebui sa lipseasca... sau mai bine zis, cu asta trebuie sa inceapa: prima din vitrina...wtf,nu numai ca nu as lua-o prima dar nici ultima,miliardar sa fiu ,sa am toate machetele din lume la 1:43 si asta sa-mi lipseasca..poate atunci
Si uite asa revenim la gusturi ,de ce trebuie sa ne bagi pe toti in fraza aia?

Offline Ionuț

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 4.033
Re: Masini romanesti vechi - Persu, Malaxa
« Răspuns #78 : 11/02/16*, 21 »
In colectia de automobile 1/43, a oricarui roman, nu ar trebui sa lipseasca... sau mai bine zis, cu asta trebuie sa inceapa: prima din vitrina.

Cred că exagerezi un pic. Nu colecționăm în calitate de români, ci de pasionați de mașinuțe. Poate să ne placă sau nu respectivul model, la mașină mă refer. Și atunci îl adăugăm la colecție sau... nu. Eu, de exemplu, n-am de-a face cu modele 1/43, deci nu îl am în vedere. Sigur, e o mare chestie că l-a scos cineva machetă, fie că e român sau nu. E un punct de reper în istoria automobilismului, mai ales pentru noi (românii). Dar nu e primul autoturism aerodinamic, s-au mai făcut și altele, chiar în același timp sau chiar mai devreme (Alfa Castagna, Trophenwagen și mai e un ceh al cărui nume nu-mi amintesc).


Offline Gabriel.

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 249
Re: Masini romanesti vechi - Persu, Malaxa
« Răspuns #79 : 11/02/16*, 22 »
Si voi acum...Omul a vrut sa spuna colectionar de romanesti, probabil.

Offline bezz

  • Fool member
  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 2.055
  • Gen: Bărbat
Re: Masini romanesti vechi - Persu, Malaxa
« Răspuns #80 : 11/02/16*, 22 »
mai e un ceh al cărui nume nu-mi amintesc
Cred ca mai degraba ungur, pe numele lui Paul Jaray.

Offline Piniuli

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 2.132
  • Gen: Bărbat
    • www.piniuli.blogspot.com
Re: Masini romanesti vechi - Persu, Malaxa
« Răspuns #81 : 11/03/16*, 03 »
L-as baga in colectie, imi place masinuta si o tin minte de cand rasfoiam cartea de conducere a lui taica-mio prin '92... Dar la 70 euro ca cred zic pas. La banii aia iau un camion misto. Ii las in exclusivitatea lor... ca puteau lejer sa faca pana intr-o mie de bucati si sa le lase mai ieftin. Si exclusivitatea e pana o scot altii mai ieftin. PremiumX sau Spark cum pot scoate rasini la sub 50 euro? 

Offline AdyAero

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 3.265
  • Gen: Bărbat
  • 1:72
Re: Masini romanesti vechi - Persu, Malaxa
« Răspuns #82 : 11/03/16*, 10 »
Cred ca e considerat un model de nisa. Da, OK, noi ca romani il cunoastem, dar alte natii mai putin. Au considerat probabil ca nu vor exista 1000 de cumparatori.

Mai este un aspect, daca doreste Ionut poate muta partea a 2a a postului meu in alta parte.
Exista companii care tin sa scoata modele exclusive in editii limitate. De exemplu o companie americana de die-cast care scoate mdele auto americane la 1:64 si dupa 500 de turnari distruge matritele pentru a isi asigura clientii ca intr-adevar au o editie limitata (nu ca Minichamps) si ca valoarea machetei nu va scadea in timp prin reeditari. Insa asta nu ii poate proteja de exemplu daca alt iproducatori scot o macheta la fel de buna dar in 5000 de bucati. Insa pentru unii conteaza sa fie editie limitata, oricat de proasta e macheta. Pe mine unul ma incanta detaliile. Daca sta foarte bine la capitolul detalii atunci poate fii editata si in 100.000 exemplare, nu ma afecteaza chestia asta.