Autor Subiect: CALENDAR 2014  (Citit de 14733 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline dex

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 765
    • www.alexbadulescu.ro
Re: CALENDAR 2014
« Răspuns #15 : 11/04/13*, 23 »
Mersi frumos!

A fost foarte misto iesirea aia, chiar imi pare rau ca n-am mai ajuns pe-acolo...

Offline johann.nunweiller

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 21.107
Re: CALENDAR 2014
« Răspuns #16 : 11/04/13*, 23 »
Mersi frumos!

A fost foarte misto iesirea aia, chiar imi pare rau ca n-am mai ajuns pe-acolo...
Vad in capul coloanei un W100.. ;)

Offline kta_87

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.944
  • Gen: Bărbat
  • Ne-am adunat aici ca sa fim mai multi
    • automodels.ro
Re: CALENDAR 2014
« Răspuns #17 : 11/05/13*, 07 »
 )0( Super poza
......

Offline Ionuț

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 4.033
Re: CALENDAR 2014
« Răspuns #18 : 11/05/13*, 11 »
2 poze de la mine - cu tot cu calendar. Si mai am si alte propuneri, revin.



« Ultima Modificare: 11/05/13*, 11 de Ionut »

Offline DannySS

  • "Don't fight a battle if you don't gain anything by winning"- Erwin Rommel
  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 5.510
  • Gen: Bărbat
  • I'm not perfect but I'm LIMITED EDITION ;-)
Re: CALENDAR 2014
« Răspuns #19 : 11/05/13*, 11 »
  Buruceagga, astea si alte cateva sunt fotografii, restul sunt poze ( sau cancan), cum preferi... ;)
1:24- American Dream Cars

Offline buruceagga

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 1.376
  • Gen: Bărbat
  • Colectionar LOGAN 1:43
Re: CALENDAR 2014
« Răspuns #20 : 11/05/13*, 11 »
  Buruceagga, astea si alte cateva sunt fotografii, restul sunt poze ( sau cancan), cum preferi... ;)
Nu esti convingator de loc. Nu reusesc sa inteleg de la tine care e diferenta intre Poze si Fotografii. Care este criteriul masurabil care le diferentiaza? Repet in Dex apare Poza = Fotografie si noi astia batrani vrem sa invatam de la voi astia tineri! Sau cel putin eu vreau sa invat nu conteaza de la cine si la ce varsta DAR sa fie coerent si stiintific ca sa nu mai gresesc.
« Ultima Modificare: 11/05/13*, 11 de buruceagga »

Offline mavrodin118

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 6.655
  • Gen: Bărbat
Re: CALENDAR 2014
« Răspuns #21 : 11/05/13*, 12 »
ionuț, ca de obicei, impecabil -
”Dacă am realiza toți că nu trăim veșnic, am fi cu toții mai amabili. Sunt sigur.” (Juan Manuel Fangio, cvintuplu campion mondial)

Offline Ionuț

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 4.033
Re: CALENDAR 2014
« Răspuns #22 : 11/05/13*, 12 »
mavrodin118> va multumesc, e loc de mai bine

Offline Ionuț

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 4.033
Re: CALENDAR 2014
« Răspuns #23 : 11/05/13*, 12 »
Nu esti convingator de loc. Nu reusesc sa inteleg de la tine care e diferenta intre Poze si Fotografii. Care este criteriul masurabil care le diferentiaza? Repet in Dex apare Poza = Fotografie si noi astia batrani vrem sa invatam de la voi astia tineri! Sau cel putin eu vreau sa invat nu conteaza de la cine si la ce varsta DAR sa fie coerent si stiintific ca sa nu mai gresesc.

Nu e neaparat vorba de definitie, dar asa, in limbaj comun, "poza" se refera la orice realizare de acest gen, in orice conditii si cu orice mijloace, pe cand "fotografii" suna mai pretentios, au ceva artistic in ele. Exista reguli estetice si tehnice, desi regulile intr-o asemenea indeletnicire nu-s batute in cuie, exista fotografii geniale care nu respecta reguli sau care creeaza altele noi.

Imi permit sa fac o observatie, prima si a treia poza postate aici pe topic au carente tehnice, in sensul ca au probleme de focalizare. Sunt zone pe subiect care ar fi trebuit sa fie clare si nu sunt.

Offline buruceagga

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 1.376
  • Gen: Bărbat
  • Colectionar LOGAN 1:43
Re: CALENDAR 2014
« Răspuns #24 : 11/05/13*, 12 »
Inteleg. Atunci de ce se cere implicarea membrilor.

citez " Toti cei care cred ca au fotografii ( nu poze) capabile sa apara intr-un viitor calendar Miniauto, sunt liberi sa le posteze aici.La sfarsit se va decide ce si cum...
   Multumesc."

Nu toti avem aparate foto performante , nu toti avem simt artistic ... E simplu ... voi meseriasii faceti poze faceti calendar si gata. Nu e mai usor asa?
« Ultima Modificare: 11/05/13*, 13 de buruceagga »

Offline ksm

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 6.257
Re: CALENDAR 2014
« Răspuns #25 : 11/05/13*, 12 »
face-m, face-m  8)
cumpar masinute cu cheita

Offline DannySS

  • "Don't fight a battle if you don't gain anything by winning"- Erwin Rommel
  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 5.510
  • Gen: Bărbat
  • I'm not perfect but I'm LIMITED EDITION ;-)
Re: CALENDAR 2014
« Răspuns #26 : 11/05/13*, 12 »
face-m, face-m  8)
face-m cu-m pute-m... ;D
1:24- American Dream Cars

Offline buruceagga

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 1.376
  • Gen: Bărbat
  • Colectionar LOGAN 1:43
Re: CALENDAR 2014
« Răspuns #27 : 11/05/13*, 12 »
face-m cu-m pute-m... ;D
Si pastrati ? Face-m si pute-m?  ;D

Asta e la Gramatica am avut note mici. Recunosc.
« Ultima Modificare: 11/05/13*, 13 de buruceagga »

Offline mavrodin118

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 6.655
  • Gen: Bărbat
Re: CALENDAR 2014
« Răspuns #28 : 11/05/13*, 13 »
”Dacă am realiza toți că nu trăim veșnic, am fi cu toții mai amabili. Sunt sigur.” (Juan Manuel Fangio, cvintuplu campion mondial)

klauze

  • Vizitator
Re: CALENDAR 2014
« Răspuns #29 : 11/05/13*, 13 »
asta cu diferenta dintre poze si fotografii e chiar urata...chiar sa nu fie nici o diferenta asa? ma platesc oamenii de 16 ani sa le fac poze cand puteau sa le faca si ei? niste distrusi domne....daca se uitau in dex vedeau ca poza =fotografie recte pozar = fotograf si muream de foame pana acum....
diferenta domnule, v-o spune unu care traieste din fotografie de aproape 17 ani.... avem asa:
*de la o fotografie nu va dor ochii, pe cand la o poza ceva deranjeaza, ceva nu e in regula si chiar daca nu stie sa explice pana si neavizatul vede asta.
*ca sa faci fotografie trebuie talent (apanaj al unei oarecare urme de inteligenta) si multa munca plus investiii, sacrificii si alte alea.
*spre deosebire de alte meserii, nu exista vreun fotograf care a fost batut/fortzat de parinti sa isi aleaga meseria asta, deci cine o face o face cu drag
*prin fotografie se comunica ceva, o stare, un fapt, o realitate pe cand printr-o poza arati cat esti de nepriceput la asta.
*e adevarat ca exista fotografii geniale care nu respecta regulile fotografiei dar ele sint facute anumit sa incalce regulile de catre oameni care cunosc foarte bine fotografia.
*a fi fotograf inseamna NU DOAR SA APESI UN BUTON ci sa stii cand sa il apesi, ce sa faci cu lumina pe care o ai si cum sa faci dintr-o situatie banala ceva care sa taie respiratia, inseamna a avea abilitati de comunicare foarte dezvoltate ca sa si vinzi ceva, ca sa ai clienti, inseamna o rabdare de fier de la subiecte care trebuiesc reluate pana la subiecte care trebuiesc urmarite pentru ca au un singur moment la nu stiu cat........si mai inseamna sa iti inghiti invectivele cand un meltean la un eveniment striga la tine " bai pozare...ia fa si mie o poza".....