Autor Subiect: SCALEXTRIC  (Citit de 5775 ori)

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline cosmic

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.485
SCALEXTRIC
« : 01/28/10*, 11 »
Ma poate ajuta cineva cu informatii referitoare la acest sistem? Am vazut ca exista diferite scari : 1:64, 1:32 .Exista vreun producator mai bun? Ar trebui sa stiu ceva inainte de cumparare? Care merita si care nu? Multumiri anticipate

VIPER

  • Vizitator
Rãspuns: SCALEXTRIC
« Răspuns #1 : 01/28/10*, 11 »
Parerea mea, dupa ceva studii in ultimii ani in domeniu: Scalextric, SCX (e cam tot aia), Carrera. Poate Ninco dar sunt mai greu de gasit. Sunt si la 1:43 dar detaliile superbe sunt la 1:32. Daca se poate, ia kit digital, pot alerga simultan 6 masini.

Uite aici un Carrera la 1:32: http://miniauto.ro/forum/index.php?topic=622.msg22053#msg22053

Interesant e ca la Flanco din Auchan (poate si la altele) am vazut acum 2-3 saptamani cateva seturi superbe de la Scalextric, la un pret apropiat de cel corect, unul dintre seturi fiind digital.

Offline andrei_nsts

  • Rookie / Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 40
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: SCALEXTRIC
« Răspuns #2 : 03/16/11*, 08 »
Care Flanco din Auchan este vorba?

VIPER

  • Vizitator
Rãspuns: SCALEXTRIC
« Răspuns #3 : 03/16/11*, 12 »
Pai ma intrebi dupa 1 an si ceva!?

Offline andrei_nsts

  • Rookie / Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 40
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: SCALEXTRIC
« Răspuns #4 : 03/16/11*, 13 »
Da. Ma bucur ca am gasit pe cineva care mai discuta de slot-car in Romania.

Am un set 1/32 seria Le Mans si vreau sa imi mai largesc colectia.

Intentionez sa fac o diorama cu un circuit de curse din anii '60 in final cu o mica bucla de proba de raliu.

VIPER

  • Vizitator
Rãspuns: SCALEXTRIC
« Răspuns #5 : 03/16/11*, 14 »
Nu stiu daca mai sunt la acel Flanco din Auchan Titan... La vremea respectiva erau multe seturi, si variate, inclusiv digitale. Succes la diorama, mie imi plac la nebunie dioramele cu slot cars ;)

Offline andrei_nsts

  • Rookie / Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 40
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: SCALEXTRIC
« Răspuns #6 : 03/16/11*, 17 »
Pare extraordinar ce aud de la tine. Din ce stiu eu digitalul este doar la 1/32 insa e posibil sa gresesc.

In Bucuresti am vazut 1/32 la Hobby Cafe si Hobby Toys (retea de magazine de jucarii).
La Hobbu Cafe aveau si masini la bucata, lucru rar in Romania.

Ca o concluzie pretul la setul meu era undeva la 580 de lei in 2010 iar acelasi produs in vest era undeva la 50-60 de euro. Aproape dublu, iar pe termen lung din ce ziceau si cei de HC se pare ca nu vor mai importa slot car pentru ca nu au cautare pe piata.