Autor Subiect: PREZENTARE 4 X 4  (Citit de 7821 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Bizi

  • Vizitator
PREZENTARE 4 X 4
« : 10/01/08*, 19 »
oameni buni....am mai amintit io pe forumul asta, dar repet aici in topicul asta. Is un mare fan al offroad-ului (ca doar provin din zona Campulung). ca de.....si pt faptul ca sunt legat sufleteste de fosta (din nefericire) uzina ARO. in ale offroadului am inceput de cativa ani, intai am participat la raliurile organizate de ARO pe coclaurile locale (ca spectator) si mai tarziu s-a ivit intalnirea mea cu clubul OffRoad Adventure Romania, de unde am cam invatzat tot ce stiu un prezent (soferie in offroad, cunostinte despre traseeel montane din tara). Ce sa mai zic.....daca aveti vreodata nelamuriri legat de domeniul 4x4, (eventual cu mici escapade "in teren"),  cu placere incerc sa va ajut.
« Ultima Modificare: 10/06/08*, 12 de stefan »

Bizi

  • Vizitator
Re: PREZENTARE 4 X 4
« Răspuns #1 : 10/01/08*, 20 »
undeva in drum spre Iezer....se poate urca cu orica masina 4x4 (am vazut persoane care incearca cu Logan  ???), dar nu recomand....aceasta e una din cele 2 masini cu care am fost (erau niste polonezi, cunostinte cu o ruda de a mea). pot sa spun ca s-a descurcat exceptional pe traseu (bine, dupa cum se vede era si pregatita corespunzator)
« Ultima Modificare: 01/06/09*, 21 de Bizi »

Offline Stefan

  • IERTAND, TE IERTI PE TINE
  • Super-Hero Member
  • ******
  • Mesaje postate: 13.950
  • Gen: Bărbat
  • Sa nu dispretuiesti ce nu intelegi.
    • Miniauto
Re: PREZENTARE 4 X 4
« Răspuns #2 : 10/01/08*, 20 »
Toyota LandCruiser scurta ...mersi, cu asta mergi si pe Luna daca vrei  ::) 8)

Ne-am  adunat  aici  ca  sa fim  mai  multi:  Forum  Miniauto
Cumpar cu prioritate: VW T1, Matiz, , dricuri, super- si hypercars

Bizi

  • Vizitator
Re: PREZENTARE 4 X 4
« Răspuns #3 : 10/01/08*, 20 »
aaa.....da. e masina facuta pt natura. Face parte din elita 4x4: Toyota LandCruiser, LR Defender, Mercedes G si Nissan Patrol.....dar nu prea o recomand pt mersul on-road. de la 80-90 Km/h is sus, necesita o mana experimentata (ma refer la acest model din poza care e inaltzat si incaltzat cu "gume" de offroad).

Offline Stefan

  • IERTAND, TE IERTI PE TINE
  • Super-Hero Member
  • ******
  • Mesaje postate: 13.950
  • Gen: Bărbat
  • Sa nu dispretuiesti ce nu intelegi.
    • Miniauto
Re: PREZENTARE 4 X 4
« Răspuns #4 : 10/01/08*, 20 »
las' ca facem un topic special, in onoarea modelului  8)

Ne-am  adunat  aici  ca  sa fim  mai  multi:  Forum  Miniauto
Cumpar cu prioritate: VW T1, Matiz, , dricuri, super- si hypercars

Bizi

  • Vizitator
Re: PREZENTARE 4 X 4
« Răspuns #5 : 10/01/08*, 21 »
dar de asta ce zicetzi.....Sf. ARO. Mi-a facut placere sa-l tavalesc putin prin noroi. Si o spun ca mandrie ca s-a descurcat foarte bine, cu toate ca era standard.

Offline Stefan

  • IERTAND, TE IERTI PE TINE
  • Super-Hero Member
  • ******
  • Mesaje postate: 13.950
  • Gen: Bărbat
  • Sa nu dispretuiesti ce nu intelegi.
    • Miniauto
Re: PREZENTARE 4 X 4
« Răspuns #6 : 10/02/08*, 10 »
"Sf. ARO"  :o ... pe cat este, cand cade ?

Cred ca voi la Campulung chiar ar trebui sa aveti ziua asta in calendar, cu rosu  ;)

Inca ceva:

daca asa a vrut istoria (si cine o scrie) ca ARO sa dispara, poate suntem cumva datori sa strangem tot ce tine de marca asta, nu se stie in viitor cine o descopera , o resusciteaza si o face celebra ca pe Bugatti sau Hispano Suiza sau altele la fel  8)

vezi, cumpara tot ce misca prin zona : jucarii, reviste, poze, machete si matrite (de la uzina, de alea promotionale care se dadeau la directori de ziua lor), etc.

si spune-i primarului sa faca Muzeul ARO, sau ceva asemanator  ;D 

Ne-am  adunat  aici  ca  sa fim  mai  multi:  Forum  Miniauto
Cumpar cu prioritate: VW T1, Matiz, , dricuri, super- si hypercars

Offline ampopa

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 853
  • Gen: Bărbat
    • Vitrina cu machete
Re: PREZENTARE 4 X 4
« Răspuns #7 : 10/02/08*, 10 »
Uite-o si pe "batranica" mea (fosta):







Bizi

  • Vizitator
Re: PREZENTARE 4 X 4
« Răspuns #8 : 10/02/08*, 10 »
da buna idee cu muzeul.......dar sigur nu voi gasi sprijinul necesar, nici macar la primar. cea mai buna idee ar fi sa infiintzam un club destinat marcii ARO, sa incepem de aici si poate lucrurile o sa decurga de la sine.
 si cred ca nu exista persoana in Campulung care sa nu fi avut pe cineva care a lucrat la ARO in familie........cu asta ne putem mandri (desi, nu stiu cati o fac). am si io pe acasa reviste, brosuri, calendare cu ARO

Bizi

  • Vizitator
Re: PREZENTARE 4 X 4
« Răspuns #9 : 10/02/08*, 10 »
da....frumos Wranglerul. desi vad ca e cam standard, poate "gumele" alea AT sa rezolve ceva. Cum s-a descurcat in teren? te intreb ca stiu ca Wrangler-ele nu prea au cardanele fiabile (cel putin cel care duce la puntea spate, e jale)

Offline Stefan

  • IERTAND, TE IERTI PE TINE
  • Super-Hero Member
  • ******
  • Mesaje postate: 13.950
  • Gen: Bărbat
  • Sa nu dispretuiesti ce nu intelegi.
    • Miniauto
Re: PREZENTARE 4 X 4
« Răspuns #10 : 10/02/08*, 10 »
asa era ala rosu pe care l-am vandut eu din mers...tot un Wrangler parca...ampopa, il stii pe propietar ?

l-am vazut parcat (sau unul asemanator) prin Aviatiei odata...

Ne-am  adunat  aici  ca  sa fim  mai  multi:  Forum  Miniauto
Cumpar cu prioritate: VW T1, Matiz, , dricuri, super- si hypercars

Offline ampopa

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 853
  • Gen: Bărbat
    • Vitrina cu machete
Re: PREZENTARE 4 X 4
« Răspuns #11 : 10/02/08*, 10 »
Nu e modificat, iar gumele sunt MT-uri, nu AT-uri.
In teren se decurca excelent, atata timp cat nu vrei sa faci extrem. Am iesit cu el din locuri pe unde altii, cu masini "adevarate", nu au trecut. Cardanele nu au nimica, Crucile sunt slabe (daca te dai la extrem), si planetarele fata, insa pot fi schimbate usor, in teren ;D, sau pot fi schimbate cu unele mai 'destepte".
Eu am vazut foarte rar o masina asa fiabila si robusta.

@Stefan@ stiu cativa proprietari de Wrangler, dar niciunul rosu :(

Bizi

  • Vizitator
Re: PREZENTARE 4 X 4
« Răspuns #12 : 10/02/08*, 11 »
ce sa zic.....felicitari pt el. sincer si io mi-as dori unul. ai participat cu el la competitzii? sti ce m-a indus in eroare in legatura cu cauciucurile? cred ca in poza 2 are MT si un ultima poza are AT. mi se pare?

Offline ampopa

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 853
  • Gen: Bărbat
    • Vitrina cu machete
Re: PREZENTARE 4 X 4
« Răspuns #13 : 10/02/08*, 14 »
Am fost la niste "prietenesti" (intalniri neoficiale, organizate de cluburi). In toate pozele are MT-uri, mai putin rezerva (probabil ca acolo ai vazut AT). Am avut si AT-uri pe ea si diferenta, in teren, e clara. In schimb pe sosea (uda, mazga sau gheata) balanta se inclina invers. Cu AT-urile te mai dscurci, cu MT-urile, greu, greu.

Bizi

  • Vizitator
Re: PREZENTARE 4 X 4
« Răspuns #14 : 10/02/08*, 15 »
e normal........MT-urile is facute pt teren, AT-pt un teren mai "moale". daca o sa ai drum prin zona campulung, o sa-ti arat niste trasee frumoase, numai bune de tavalit masini  ;D