Autor Subiect: Exotice europene – colecția andor88  (Citit de 12165 ori)

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline andor88

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 958
  • Gen: Bărbat
  • Be a Voice not an Echo
Re: Exotice europene – colecția andor88
« Răspuns #60 : 05/11/19*, 11 »
McLaren F1  – 1993 – Autoart Signature





























E cea mai detaliată machetă full-open care mi-a trecut prin mână, ceea ce nu e greu, dat fiind că cele la scara 1/43 nu prea deschid nimic în afara portofelului. Au redat tot ce se putea reda, macheta e 10/10. Unele aripioare se deschid mai greu, dacă v-o luați, nu vă recomand să le bruscați. Prețul de lansare a fost pe măsură, 180 de euro, recunosc n-am dat banii ăștia pe ea, am câștigat-o cu 50 la o licitație vara trecută. Nu e de mirare că Aa și-a închis linia Signature la 1/43.

Are și cele 5 serviete, să-mi fie iertat, nu am avut nici răbdarea nici dexteritatea să le potrivesc la loc în compartimentul de bagaje.
Heaven is where the police are British, the cooks are French, the mechanics are German, the lovers are Italian and it is all organized by the Swiss.

Hell is where the police are German, the cooks are English, the mechanics are French, the lovers are Swiss, and it is all organized by the Italians.

Offline M3d1an

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 1.255
  • Gen: Bărbat
  • Arriving somewhere, but not here...
    • Reflection in Scale
Re: Exotice europene – colecția andor88
« Răspuns #61 : 05/11/19*, 11 »
O istorie interesanta dar si trista a acestui australian. Ma intreb unde ar fi ajuns McLaren daca Bruce n-ar fi sfarsit tragic atit de devreme.
Machete deosebite, felicitari. McLaren e singura marca pe care am pastrat-o in colectie la 1/43.
 

Offline andor88

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 958
  • Gen: Bărbat
  • Be a Voice not an Echo
Re: Exotice europene – colecția andor88
« Răspuns #62 : 05/11/19*, 11 »
Neo-zeelandez!!! >:( De aici pasărea kiwi pe emblema originală. Din câte am înțeles e o jignire mare la ei să-i confunzi cu australienii, ceva de genul cum e pe la noi când vine câte un cântăreț hăbăuc la București și salută publicul de la Budapesta. Ia-o ca pe o glumă.  :D
Heaven is where the police are British, the cooks are French, the mechanics are German, the lovers are Italian and it is all organized by the Swiss.

Hell is where the police are German, the cooks are English, the mechanics are French, the lovers are Swiss, and it is all organized by the Italians.

Offline andor88

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 958
  • Gen: Bărbat
  • Be a Voice not an Echo
Re: Exotice europene – colecția andor88
« Răspuns #63 : 05/11/19*, 11 »
Deși Murray nu a intenționat să transforme modelul în unul de curse, arhitectura sa era tentantă pentru echipele private implicate în cursele de anduranță. Astfel a apărut versiunea GTR, pentru omologare.

McLaren F1 GTR  – 1995 – Ixo Models



















Una peste alta Ixo a făcut o treabă decentă. Farurile sunt slab realizate, dar macheta compensează prin alte detalii, gen etrieri vopsiți, anvelope inscripționate, și ceva detalii pe la motor. Proporțiile sunt apropiate de realitate.

Am și o versiune de cursă, pe aceeași matriță, de la Le Mans 1995, câștigată de un alt model F1 GTR, asta prezentată de mine a terminat pe trei având la volan un pilot legendar în persoana lui Derek Bell, acompaniat de băiatul lui, Justin, și Andy Wallace, nimeni altul decât cel care stabilise recordul mondial cu modelul de serie. Le Mans ’95 a fost o cursă ciudată, ploioasă, cu prototipurile de la clasa regină căzând pe capete. Trioul a condus cursa, însă o serie de probleme mecanice i-au îndepărtat de victorie. Conform spuselor lui Gordon Murray 75% din GTR-ul de LeMans erau componente ale mașinii de stradă, azi ar fi inimaginabil așa ceva.

Livery-ul a reprezentat un tribut adus lui Ayrton Senna.

McLaren F1 GTR Harrods – Le Mans 1995 – D. Bell/J. Bell/A. Wallace – Ixo (de revistă)









Heaven is where the police are British, the cooks are French, the mechanics are German, the lovers are Italian and it is all organized by the Swiss.

Hell is where the police are German, the cooks are English, the mechanics are French, the lovers are Swiss, and it is all organized by the Italians.

Offline M3d1an

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 1.255
  • Gen: Bărbat
  • Arriving somewhere, but not here...
    • Reflection in Scale
Re: Exotice europene – colecția andor88
« Răspuns #64 : 05/11/19*, 11 »
Neo-zeelandez!!! >:( De aici pasărea kiwi pe emblema originală. Din câte am înțeles e o jignire mare la ei să-i confunzi cu australienii, ceva de genul cum e pe la noi când vine câte un cântăreț hăbăuc la București și salută publicul de la Budapesta. Ia-o ca pe o glumă.  :D
Corect. Sa nu-i incurcam originea.

Offline andor88

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 958
  • Gen: Bărbat
  • Be a Voice not an Echo
Re: Exotice europene – colecția andor88
« Răspuns #65 : 05/11/19*, 12 »
Victoria neașteptată a fost sărbătorită cu o ediție specială, pe care britanicii au împins performanțele motorului la maxim, nemaiavând restricțiile impuse de regulamente. 680 CP, 5 exemplare produse, trebuiau să fie “Papaya Orange” toate, dar a apărut Sultanul din Brunei și a plătit primele trei, pe două din ele a cerut alte culori, iar McLaren s-a conformat. Modelul reprezintă unicornul lui Lewis Hamilton, exemplarul din muzeu i-a fost promis în 2008 cu condiția ca echipa de F1 să ia titlul atât la piloți cât și la constructori, iar cea de a doua nu s-a îndeplinit. Umblă o bârfă prin centrul tehnologic McLaren, că Hamilton ar fi lăsat pe mașină un semn doar de el știut, ca să o poată identifica dacă apare cândva la licitație.

McLaren F1 LM – 1995 – True Scale Miniatures



















Macheta e mult peste Ixo, are grile fotodecupate, imitație de fibră de carbon pe eleron. De notat că acesta e mult mai înalt pe modelul LM față de GTR. O poezie de miniatură, luată cum altfel, la licitație, 40 de euro, Ich liebe dich ebay.de!  ;D
Heaven is where the police are British, the cooks are French, the mechanics are German, the lovers are Italian and it is all organized by the Swiss.

Hell is where the police are German, the cooks are English, the mechanics are French, the lovers are Swiss, and it is all organized by the Italians.

Offline andor88

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 958
  • Gen: Bărbat
  • Be a Voice not an Echo
Re: Exotice europene – colecția andor88
« Răspuns #66 : 05/11/19*, 12 »
În sezoanele următoare regulamentul curselor de anduranță le-a scăpat ușor din mână celor de la FIA. Era situația oului cu găina, nu era foarte clar dacă prototipurile de cursă trebuiau dezvoltate din mașini de stradă sau puteai crea un model dedicat pe care să-l “îmblânzești” pentru stradă. Necesitatea unui singur model omologat pentru circulație a fost o invitație deschisă pentru Porsche GT1, Mercedes CLK-GTR și Toyota GT-One care erau toate protoripuri dezvoltate pentru circuit. Situația era evident injustă, McLaren F1 și Ferrari F40 urmau să se lupte cu mașini care aveau centrul de greutate mai jos, din cauza motorului și a cutie de viteze poziționată altfel, ceea ce se traducea în zecimi de secunde pierdute pe tur. Ca răspuns Ferrari a oprit proiectul F50 GT, McLaren în schimb a dezvoltat versiunea Long Tail.

McLaren F1 GTR Long Tail – 1996 – Ixo Models





Coada lungă a schimbat silueta a modelului, care acum pare prea vastă.















Modelul de omologare GT verde e produs doar din ceva kit obscur, apare la licitație doar în ani bisecți, și ajunge la peste 150 de euro. Așa că m-am mulțumit cu un model de stradă obținut din convertirea unui model de curse. Mașina există în realitate cu acest număr de înmatriculare, Ixo a făcut o treabă ok și la asta.

Am și aici un model racing, de la cursa de 4 ore de la Hockenheim 1997,  a terminat pe trei.

McLaren F1 GTR Long Tail Gulf Team Davidoff – Nielsen/Bscher – Hockenheim 4h 1997 – Ixo (de revistă)















Interesant este că Thomas Bscher, unul din piloți era un gentleman driver, un bancher de profesie, peste ani avea să ajungă președinte la Bugatti.
Heaven is where the police are British, the cooks are French, the mechanics are German, the lovers are Italian and it is all organized by the Swiss.

Hell is where the police are German, the cooks are English, the mechanics are French, the lovers are Swiss, and it is all organized by the Italians.

Offline andor88

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 958
  • Gen: Bărbat
  • Be a Voice not an Echo
Re: Exotice europene – colecția andor88
« Răspuns #67 : 05/11/19*, 12 »
Numărul mic de exemplare vândute și poziționarea foarte sus a ștachetei a însemnat că F1 nu a primit un urmaș direct. Ron Dennis combina cărțile în așa fel încât McLaren să-și poată construi o nouă fabrică, materializată în McLaren Technology Center din Woking, o minunăție arhitecturală. Pentru asta însă era nevoie de banii lui Mercedes, care deținea 40% din acțiunile grupului englez. După principiul “Te faci frate și cu dracul până treci puntea” McLaren participă la dezvoltarea unui model foarte reușit de altfel, dar care nu avea nimic de-a face cu filozofia lor.

Mercedes SLR McLaren Roadster – 2007 – Minichamps















Heaven is where the police are British, the cooks are French, the mechanics are German, the lovers are Italian and it is all organized by the Swiss.

Hell is where the police are German, the cooks are English, the mechanics are French, the lovers are Swiss, and it is all organized by the Italians.

Offline andor88

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 958
  • Gen: Bărbat
  • Be a Voice not an Echo
Re: Exotice europene – colecția andor88
« Răspuns #68 : 05/11/19*, 12 »
E discutabil cât de McLaren sunt modelele SLR, o serie a fost fabricată la Woking, Gordon Murray a participat la dezvoltarea proiectului, și apare emblema britanicilor pe aripile laterale. În plus McLaren Special Operations (MSO) a oferit o serie de transformări personalizate, adică e un fel de bastard al lor, nu o revendică în istoria modelelor de pe siteul oficial, dar nici nu se dezic de ea. Mercedes a împins mult conceptul modelului înspre un tribut adus seriei 300 SL, iar asta probabil nu le-a căzut bine celor de la McLaren. Adică de unde făceai etalonul supermașinilor acum zece ani, azi ești doar o emblemă pe laterala unui automobil care evocă legendele unui alt producător. Cu atât mai mult e cazul pe ultima iterație, SLR Stirling Moss.

Mercedes SLR McLaren Stirling Moss – 2009 – Minichamps

















O reverență adusă neînfricatului pilot britanic, pentru victoria de la Mille Miglia din 1955. Caroserie tip Barchetta, foarte rară la mașinile moderne, doar Lamborghini mai încearcă așa ceva pe câte un concept, și mai nou Ferrari cu SP1 și SP2. O machetă reușită a celor de la Minichamps, din păcate fiind negru lucios e foarte greu de pozat fără să se vadă urme altfel invizibile la lumina naturală.

Poker-ul jucat de Ron Dennis a fost un real succes timp de 40 de ani, McLaren s-a menținut sus în Formula 1, a înregistrat victorii de clasă și absolute în cursele de anduranță, și a ridicat o facilitate de producție ultramodernă. Cooptarea mai multor investitori din zona arabă s-a dovedit fatală pentru postul de conducere al lui Dennis. Ceilalți acționari s-au coalizat și l-au ejectat din proiect, cazul terminându-se în justiție, iar Ron a părăsit grupul în 2017.

Data viitoare voi face o incursiune în perioada modernă a lui McLaren.
Heaven is where the police are British, the cooks are French, the mechanics are German, the lovers are Italian and it is all organized by the Swiss.

Hell is where the police are German, the cooks are English, the mechanics are French, the lovers are Swiss, and it is all organized by the Italians.

Offline adycoke2

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 2.288
  • Gen: Bărbat
  • Bonum vinum laetificat cor hominis!
Re: Exotice europene – colecția andor88
« Răspuns #69 : 05/11/19*, 13 »
m-a impresionat mult piesa de la GMP ,super

Offline Uliu

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 758
  • Gen: Bărbat
    • www.iuliuduma.ro
Re: Exotice europene – colecția andor88
« Răspuns #70 : 05/12/19*, 10 »
Frumoasă povestea McLaren, o plăcere să citesc. McLaren e o temă secundară în colecția mea, dar încet-încet adun modelele care îmi plac. Poate în vacanță facem o întâlnire să le vedem pe viu.

Offline andor88

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 958
  • Gen: Bărbat
  • Be a Voice not an Echo
Re: Exotice europene – colecția andor88
« Răspuns #71 : 05/12/19*, 11 »
Sigur, ar fi cazul să punem şi noi de o întâlnire pe modelul băieţilor de la Oradea şi Bucureşti. Poate chiar mai devreme de vacanţă, vorbesc şi cu colegul meu Călin şi discutăm pe privat.  sal'tare
Heaven is where the police are British, the cooks are French, the mechanics are German, the lovers are Italian and it is all organized by the Swiss.

Hell is where the police are German, the cooks are English, the mechanics are French, the lovers are Swiss, and it is all organized by the Italians.

Offline johann.nunweiller

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 21.115
Re: Exotice europene – colecția andor88
« Răspuns #72 : 05/12/19*, 12 »
McLaren F1  – 1993 – Autoart Signature

Frumoasa  "lucratura"!

Offline klauzephoto

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.090
  • Gen: Bărbat
  • The first 50 years of childhood are the hardest...
Re: Exotice europene – colecția andor88
« Răspuns #73 : 05/12/19*, 13 »
frumoasa depanare a povestii, am vazut fulmul si mi a ramas pe acel prototip de strada de la premium x pe care inca nu am reusit sa l aduc in garaj, poate ma voi mobiliza. Sincer ma asteptam sa vad f1 longtail de la hpi, cea mai buna reprezentare pe care am intalnit o pana acum, dar si tsm este la inaltime. Am si eu acelasi minichamps f1 argintiu, decenta as putea spune, scoasa intr un tiraj infernal cum se fceau pe vremuri, cu plusurile si minusurile ei...desigur sta langa cea de la hpi dar inca nu ma pot desparti de ea. astept si partea a doua din care detin si eu cateva dar prea putine fata de ce e reprezentat la scara asta.
Do i kill myself...or do i kill them all?...

Offline andor88

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 958
  • Gen: Bărbat
  • Be a Voice not an Echo
Re: Exotice europene – colecția andor88
« Răspuns #74 : 05/12/19*, 14 »
I was too late to the HPI party.  :(
Heaven is where the police are British, the cooks are French, the mechanics are German, the lovers are Italian and it is all organized by the Swiss.

Hell is where the police are German, the cooks are English, the mechanics are French, the lovers are Swiss, and it is all organized by the Italians.