Autor Subiect: Ferrari 250 GT SWB Competizione No. 14 Le Mans [1961][CMC]  (Citit de 3607 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline dex

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 765
    • www.alexbadulescu.ro
Lansat la Salonul Auto de la Paris in anul 1959, Ferrari 250 GT SWB Competizione No. 14 Le Mans a dominat cursele de GT de la inceputul anilor '60, castigand premii in America de Nord si Europa, avand la bord piloti ca Graham Hill, Mike Parkes, Stirling Moss, Fernand Tavano, Pierre Dumay, Pierre Noblet sau Jean Guichet.

Motor 12 cilindri in V, 2953 cmc, 290 CP la 7000 rpm, viteza maxima 270 km/h.

Macheta realizata de CMC este extrem de frumoasa si, din punctul meu de vedere, cu exceptia farurilor "cu nituri", nu are cusur, fiind mai frumoasa decat varianta rosie, de strada.
Este o editie limitata la 7000 buc (cam multe dar justificat tinand cont de frumusetea modelului), asamblata manual din peste 1000 piese individuale, cu interior de piele + textil, cu o vopsea frumos aplicata si o forma fluida de o frumusete rara. Una din poze prezinta macheta din profil si pot sa spun ca rar am vazut o silueta atat de frumos realizata.

Si pt ca am avut chef de joaca cu aparatul foto, iata ce a iesit:  

« Ultima Modificare: 12/05/10*, 13 de Ciprian »

Offline Stefan

  • IERTAND, TE IERTI PE TINE
  • Super-Hero Member
  • ******
  • Mesaje postate: 13.950
  • Gen: Bărbat
  • Sa nu dispretuiesti ce nu intelegi.
    • Miniauto
........
Si pt ca am avut chef de joaca cu aparatul foto, iata ce a iesit: 

lucrurile bune ies si din joaca ;)


Ne-am  adunat  aici  ca  sa fim  mai  multi:  Forum  Miniauto
Cumpar cu prioritate: VW T1, Matiz, , dricuri, super- si hypercars

Offline Mihai

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 597
  • Gen: Bărbat
poze de 10+ ca si macheta! super !

P.S intrebare: la tine un nit este mai opac decat celalat ? la mine asa sunt si eram curios ...
« Ultima Modificare: 12/04/10*, 16 de mihai_mp »

Offline justady2002

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 4.272
  • Gen: Bărbat
Superbe pozele. Tevile de esapament ... cu acele terminatii arata incredibil.
Pozele sunt si ele pe masura machetei.  )0(

model collector

  • Vizitator
Poze din interior nu ai?

Offline dex

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 765
    • www.alexbadulescu.ro
poze de 10+ ca si macheta! super !

P.S intrebare: la tine un nit este mai opac decat celalat ? la mine asa sunt si eram curios ...
parca cel de pe partea soferului e mai mat, dar f putin. nici n-as fi observat daca nu-mi spuneai

de asemenea, trebuie sa recunosc ca am macheta in urma discutiei cu tine, m-ai convins sa o iau si nu imi pare rau de loc ;)

Offline Mihai

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 597
  • Gen: Bărbat
 :) cum vad ca merita ceva , semnalizez!  :)

inseamna ca asa sunt toate. eu le-am si scris astora ca sunt neseriosi cu niturile lor. mai bine le faceau mate sa nu se mai vada deloc. dar asta e . zicem ca s-a ars un bec!  ;)

Offline dex

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 765
    • www.alexbadulescu.ro
cu sau fara nituri, macheta e o bijuterie care face cinste oricarei colectii

esapamentul de pe partea soferului are o aparatoare de metal, in asa fel incat benzina sa nu se scurga (la realimentare) peste tevile incinse, riscand producerea unui accident.
blocurile optice, desi micute, sunt foarte bine realizate.
« Ultima Modificare: 12/04/10*, 20 de dex »

Offline Mihai

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 597
  • Gen: Bărbat
arta si precizie!

Offline dex

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 765
    • www.alexbadulescu.ro
arta si precizie!
este!

din ce-am citit pe net, numarul "14" de pe portbagaj era iluminat pe timpul cursei cu ajutorul celor 2 lampi metalice aflate pe marginea "bulinei" albe.

Offline Mihai

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 597
  • Gen: Bărbat
cam aproape toate masinile Le Mans aveau lampile astea in dreptul numerelor pt a se vedea noaptea! inclusiv lucybelle 2, ford gt, P330 , etc

Offline Ciprian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5.188
  • Gen: Bărbat
Ce bine arata evacuarile alea, zici ca-s micsorate la scara cu o masinarie si nu facute in miniatura.

Excelenta macheta, mi-a placut mult si modelul de strada, e singurul pe care l-am si vazut in fata ochilor de fapt. Asta argintie e preferata mea. Mare pacat de nituri.

Dex, sper ca ne mai pui poze si nu ne lasi asa, nesatisfacuti ;D

Sa nu uiti de fetele interioare ale usilor, le-au replicat excelent chiar daca aparent sunt simple (despuiate de tot ce nu era util pe interior, adica mai ca le-au dat jos de tot ;D)
« Ultima Modificare: 12/04/10*, 20 de Ciprian »

Offline dex

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 765
    • www.alexbadulescu.ro
multumesc pentru aprecieri ;)

mai am cateva poze, nu prea multe, dar sper sa fie suficiente pentru a ne face o idee despre macheta.

Offline Ciprian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5.188
  • Gen: Bărbat
Si textura scaunelor mi se pare foarte reusita. Dupa cum spuneam, ochii pe fata interioara a portierei, desi nu se vede tocmai bine. Au pus si niste fire pe acolo :o

Offline ksm

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 6.257
incep sa-mi iasa din cap balariile cu Ferrari-urile rosii :/()?!? )0(

cu ocazia prezentarii am aflat detalii noi, ce-i cu aparatoarea de deasupra tobelor, apoi faza cu iluminarea numerelor

fabulos )0(
cumpar masinute cu cheita