Autor Subiect: Triumph TR4 [1964][Jadi]  (Citit de 2387 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline M3d1an

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 1.255
  • Gen: Bărbat
  • Arriving somewhere, but not here...
    • Reflection in Scale
Triumph TR4 [1964][Jadi]
« : 01/25/16*, 20 »
Continuind linia modelelor sportive, firma britanica Triumph lanseaza in 1961 modelul TR4, destinat cu precadere pietei auto americane, piata pe care se vinde marea majoritate a productiei de peste 40 de mii de exemplare.



Masina are la baza sasiul modelelor TR anterioare insa caroseria este complet redesenata de catre cunoscutul designer italian Giovanni Michelotti. De remarcat in acest design hard-topul ce include in constructia sa roll-bar-ul, cu mult inaintea altor producatori.



Si din punct de vedere competitional sportiv, TR4 are o istorie deosebita, participand la numeroase curse nord-americane. Punctam castigarea clasei in 1963 la Sebring.

In anul 1964 echipa Standard-Triumph participa in raliul Shell 4000 din Canada cu 3 masini special pregatite si cu toate ca nu obtin rezultate deosebite masinile care termina cursa dobindesc in timp o valoare deosebita.
Una dintre masini, condusa de J.Thuner si R.Fidler, a purtat pe parcursul acestui raliu numarul 155 terminind pe locul 21. Aceasta masina este redata la scara 1/18 de Jadi.




Varianta TR4 rally la scara 1/18 o gasim fie sub sigla Jadi fie sub Revell fiind in fapt una si aceeasi macheta, realizata decent din punct de vedere al formei si materialelor folosite.





















Si cateva cadre dintr-o competitie hibernala imaginara.










Offline Dilo

  • BAD MOTHER FUCKER
  • Moderator Global
  • ****
  • Mesaje postate: 5.432
Re: Triumph TR4 [1964][Jadi]
« Răspuns #1 : 01/25/16*, 21 »
Încă o prezentare marca M3d1an: ca de obicei pozele sunt deosebite!


O maşină care mi-a plăcut întotdeauna, mai ales când eram mai tânăr...   ;)

Offline renesis

  • Rookie / Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 87
  • Ne-am adunat aici ca sa fim mai multi
Re: Triumph TR4 [1964][Jadi]
« Răspuns #2 : 01/25/16*, 22 »
Simpatica macheta, nu prea am vazut-o prezentata

Offline johann.nunweiller

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 21.115
Re: Triumph TR4 [1964][Jadi]
« Răspuns #3 : 01/25/16*, 22 »
Frumoase cadre.