Autor Subiect: TRIUMPH GT6 Mk.III [1970][Sun Star]  (Citit de 1907 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline M3d1an

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 1.255
  • Gen: Bărbat
  • Arriving somewhere, but not here...
    • Reflection in Scale
TRIUMPH GT6 Mk.III [1970][Sun Star]
« : 01/15/15*, 21 »
Triumph Spitfire este o masina sport britanica, de doua locuri, aparuta in 1962 si produsa in mai multe versiuni pana in 1980.
Modelul Mk 3 s-a fabricat intre 1967 si 1970 aducind seriei primul facelift major ca raspuns reglementarilor de siguranta ale vremii prin modificarea unor parti componente. A primit si o noua motorizare  ce genera o putere de 75 bhp la 4000 rpm, valori la care putea fi considerata o masina rapida dupa standardele timpului.



Macheta este produsa de Sunstar, in culoarea Red signal, un fel de portocaliu mai intens.
Consider macheta ca fiind simpatica, data fiind alura ei, a formei si culoarii exuberante pentru replica in miniatura a unei masini britanice.
Modelul are toate caracteristicile unui produs Sunstar, este corect facut dar nu exceleaza la nici un capitol. Peste exemplarul meu a trecut ceva vreme, asa ca nu voi califica modul de aplicare a vopselei sau calitatea plasticului din parbriz sau elementele interioare. Nu are mocheta in interior si bordul este relativ simplu reprodus printr-o simpla banda imprimata cu cadranele si celelate butoane, nimic in relief sau separat. Motorul este din plastic, in mare dintr-o singura bucata dar bine conturat, remarcindu-se filtrul de ulei(cred :)) ca parte separata chiar si coloristic. Usile si capota se inchid foarte bine, lufturile fiind egale si nu deranjeaza privirii.
Alte detalii va rog sa le gasiti in poze




















« Ultima Modificare: 01/25/16*, 20 de M3d1an »

Offline mavrodin118

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 6.655
  • Gen: Bărbat
Re: TRIUMPH GT6 Mk.III [1970][Sun Star]
« Răspuns #1 : 01/16/15*, 00 »
ai trecut la britanice; bun, bun!
da, macheta e simpatică  ;)
”Dacă am realiza toți că nu trăim veșnic, am fi cu toții mai amabili. Sunt sigur.” (Juan Manuel Fangio, cvintuplu campion mondial)

Offline Stefan

  • IERTAND, TE IERTI PE TINE
  • Super-Hero Member
  • ******
  • Mesaje postate: 13.950
  • Gen: Bărbat
  • Sa nu dispretuiesti ce nu intelegi.
    • Miniauto
Re: TRIUMPH GT6 Mk.III [1970][Sun Star]
« Răspuns #2 : 01/16/15*, 08 »
Are un "je ne sais quoi" specific englezesc, pare un fel de 250 GTO la dieta severa  :/()?!? <-o

Si ceva serios :
Marginea de sus a parbrizului... banda aia de crom suplimentara putea sa lipsesca, dupa parerea mea.

IN rest...  )0( )0( )0(
« Ultima Modificare: 01/16/15*, 08 de Stefan »

Ne-am  adunat  aici  ca  sa fim  mai  multi:  Forum  Miniauto
Cumpar cu prioritate: VW T1, Matiz, , dricuri, super- si hypercars