Autor Subiect: Hudson Hornet race car (# 92 Thomas Herb) [1952] [Highway 61]  (Citit de 1718 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline mavrodin118

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 6.655
  • Gen: Bărbat
Fabulous Hudson Hornet # 92 Thomas Herb 1952 [50132] – Highway 61
« Ultima Modificare: 06/06/21*, 18 de mavrodin118 »
”Dacă am realiza toți că nu trăim veșnic, am fi cu toții mai amabili. Sunt sigur.” (Juan Manuel Fangio, cvintuplu campion mondial)

Offline mavrodin118

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 6.655
  • Gen: Bărbat
Macheta datează din perioada în care rășinile erau departe de a deveni coșmarul de azi – rabatarea portierelor, a capotei motorului și a portbagajului sau bracarea roților odată cu volanul erau lucruri obișnuite. În plus, specific pentru modelele H61, axul cardanic se învârte. Un alt element inedit în cazul machetei de față este dat de faptul că scaunele, parasolarele și geamurile mici din portiere pot fi (și ele) rabatate.
Exteriorul respectă destul de fidel aspectul modelului real. Din păcate, ramele parbrizului, lunetei și geamurilor laterale, precum și liniile amplasate de-a lungul caroseriei nu sunt piese separate, ci rezultate prin matrițare, un neajuns compensat prin vopsirea lor fără niciun cusur vizibil. Excepția o constituie elementele decorative situate deasupra aripilor frontale, aplicate pe caroserie, o abordare ce neutralizează imaginea de continuitate. De altfel, nici restul pieselor separate (cum ar fi barele de protecție sau grila frontală) nu par a fi lucrate cu prea mare finețe, bavurile prezente fără zgârcenie creând senzația că se potrivesc cu mare greutate în restul ansamblului. Portierele au un oarece joc care face să existe probleme în alinierea lor la liniile caroseriei.
Interiorul este un punct forte, prin redarea aparaturii de bord în detaliu, chiar dacă montajul componentelor care o redă mai scârțâie pe ici pe acolo. Centura de siguranță de la scaunul pilotului este din material textil. Scaunele și interiorul portierelor sunt din plastic, pentru imitarea materialului textil producătorul apelând cu stângăcie la metoda vopsirii. Podeaua (cockpit și portbagaj) este acoperită cu mochetă. Locașul în care ar trebui să se afle roata de rezervă este gol – modelul de curse fiind deposedat de accesoriile considerate inutile (incluzând aici și bancheta spate). Motorul și șasiul arată destul de în regulă.
Cam atât. Pentru un pasionat de modelele deceniului șase și care nu se rezumă la machete premium, versiunea Fabulous Hudson Hornet #92 fabricată de Highway 61 poate să devină o piesă dezirabilă.
« Ultima Modificare: 06/06/21*, 18 de mavrodin118 »
”Dacă am realiza toți că nu trăim veșnic, am fi cu toții mai amabili. Sunt sigur.” (Juan Manuel Fangio, cvintuplu campion mondial)

Offline Wheels

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 1.812
  • Gen: Bărbat
  Hmm... rabatarea portierelor?
  Hmmm... inteleg ca modelul de strada era posedat?

Offline mavrodin118

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 6.655
  • Gen: Bărbat
sedat -
”Dacă am realiza toți că nu trăim veșnic, am fi cu toții mai amabili. Sunt sigur.” (Juan Manuel Fangio, cvintuplu campion mondial)

Offline malachi

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 1.341
  • Gen: Bărbat
  • Ne-am adunat aici ca sa fim mai multi
Nu contează, pentru mine Hudson-ul ăsta este premium sal'tare.

Offline mavrodin118

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 6.655
  • Gen: Bărbat
m-ai pus în încurcătură -
”Dacă am realiza toți că nu trăim veșnic, am fi cu toții mai amabili. Sunt sigur.” (Juan Manuel Fangio, cvintuplu campion mondial)

Offline M3d1an

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 1.255
  • Gen: Bărbat
  • Arriving somewhere, but not here...
    • Reflection in Scale
O macheta premium dupa multe standarde si o prezentare pe masura machetei.  all_rite

Intr-o nota separata as zice ca e discutabil daca rasinile sunt un cosmar, altfel cum se explica ca inca se produc si se comercializeaza asemenea chestii la sume din 3 cifre, fara sa ofere functionalitatile unor diecasturi gen HW61. Lumea a "amortit" si aici ca si in multe alte domenii!

Offline mavrodin118

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 6.655
  • Gen: Bărbat
as zice ca e discutabil

inca se produc si se comercializeaza asemenea chestii la sume din 3 cifre

bineînțeles că e discutabil - ca în orice pe lumea asta există și alb și negru;

nu știu cum o fi la alții, dar la mine lista cu modelele dorite tinde să o depășească pe cea a celor deținute;
cred că vlad ne poate furniza o imagine despre evoluția raportului dintre cantitate și valoare;

ce faci dacă ții la un anumit model iar singura replică disponibilă este fabricată din rășină? renunți la pasiune? treci la segmentul low cost? sau înjuri și cumperi mai rar?
”Dacă am realiza toți că nu trăim veșnic, am fi cu toții mai amabili. Sunt sigur.” (Juan Manuel Fangio, cvintuplu campion mondial)