Autor Subiect: Mercedes-Benz CLK320 1/43 Hongwell  (Citit de 3521 ori)

0 Membri şi 14 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline Reme

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 219
  • Gen: Bărbat
Mercedes-Benz CLK320 1/43 Hongwell
« : 09/07/13*, 00 »
Va prezint al doilea proiect al meu de restaurare mai complex. Macheta este un Mercedes-Benz CLK320, prous de Hongwell la scara 1/43.

Cand am primit masina, aceasta nu avea parbriz, nu avea roti, nu avea interior, nu avea un stop, avea vopseaua sarita si mutle urme de marker. Poze cu ea nu mai am de cand am luat-o insa va asigur ca era foarte urata.

Am decapat caroseria cu nitro-diluant, dupa care am vopsit-o la acelasi atelier unde am facut si Alfa Romeo, la fostul loc de munca. Service Auto in care vopsitoria integrala a machetei s-a facut profesional la caina de uscat si cu lampa de infrarosu.



Dupa vopsire am adus-o acasa si am lasat-o sa stea si s-a mai intarit lacul.
Intre timp m-am apucat sa ii procur piesele lipsa. Am gasit un interior incomplet, nu avea volan si spatare la scaune. Norocul meu a fost insa ca din copilarie am avut un mercedes distrus si acum i-am gasit volanul intr-o cutie de lego, iar pentru scaune am folosit niste spatare de volvo pe care le aveam pt ea primite de la un coleg de pe forum. Totul a fost contopit si vopsit in negru mat.



Capitolul urmator s-a numit ROTI. Am avut nevoie de roti si culmea a fost ca le-am gasit la cineva si le-am cumparat. Am curatat rotile de urme de marker si le-am montat, dau f bine zic eu...



La final am procurat un parbriz si am confectionat un stop, care imi lipsea. Am inceput in asambla macheta si iata rezultatul final:



Intre timp am reusit sa ii schimb rotile cu unele originale de Mercedes, dar un pic mai mari carora le caut anvelope cu talon mai mic.