Autor Subiect: Utilaje pentru tehnica betonului  (Citit de 28128 ori)

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline ampopa

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 853
  • Gen: Bărbat
    • Vitrina cu machete
Re: Utilaje pentru tehnica betonului
« Răspuns #15 : 08/04/14*, 17 »
Curioasa betoniera.
Mi a placut precizarea cu greutatea pe osie.
In Romania este depasita in mod regulat aceasta norma in raport cu tipul drumului.

Intr-adevar, asa este. Daca este, insa, sa discutam pur teoretic, la noi normativele de drumuri sunt facute altfel (conteaza atat masa maxima autorizata, masa pe osie cat si frecventa traficului). Iar o cifa de 9 mc plina este OK pentru orice drum national, judetean, etc (conform Ordinului MT nr.1959 din 5 decembrie 2002). In caz practic, problemele apar la basculante (mai ales) si la camioane, care, de cele mai multe ori, sunt incarcate peste limita maxima admisa (de aia si stau baietii de la ISCTR cu cantarul si-i verifica). La cife, e mai greu sa o supraincarci (ca da pe-afara).
La americani, lucrurile stau altfel. Din cauza ca au multe drumuri (si mai ales poduri) nemodernizate sau care si-au depasit durata de viata (da, se intampla si la ei), in foarte multe state, masa maxima autorizata pe osie este mult mai mica decat in Europa. In plus, masa maxima autorizata se calculeaza dupa o formula complicata, care tine cont de numarul de osii si de distanta dintre osii si/sau grupuri de osii (in cazul puntilor tandem, de exemplu). De unde si concluzia ca, la astia, tre' sa ai macar un colegiu si un bac luat pe bune ca sa poti sa conduci un camion si sa-ti calculezi masa maxima autorizata (de exemplu, in New York: https://www.dot.ny.gov/nypermits/repository/perm71b.pdf - in Nevada e mai simplu, de exemplu). De aceea, aceleasi utilaje care la noi ar avea 3-4 osii, la ei pot avea 5-7 osii (cu osii ajutatoare, care se ridica atunci cand autovehiculul nu este incarcat). Asa cum spuneam mai devreme, o astfel de cifa, in Europa ar avea 4 punti (nu 7). La fel si la automacarale, de exemplu Grove TM800: http://vitrinacumachete.wordpress.com/2014/01/24/macheta-automacara-grove-tm800-scara-155/ putea fi montata pe un sasiu 8x4 pentru anumite state din SUa si pentru alte tari sau 12x6 in majoritatea statelor SUA.

Offline ampopa

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 853
  • Gen: Bărbat
    • Vitrina cu machete
Re: Utilaje pentru tehnica betonului
« Răspuns #16 : 08/10/14*, 16 »
Si pentru ca data trecuta vorbeam si de o pompa de beton (prezenta in ultima poza a recenziei), nu vreau sa va las sa asteptati prea mult (adevarul este ca, pe caldurile astea, am avut si un pic de timp sa scriu recenzia). Din nou, o macheta interesanta (utilajul are niste particularitati ce-l fac unic, iar macheta este realizata intr-un mod reusit): o pompa de beton Schwing S31HT. Un utilaj care se diferentiaza de altele similare prin faptul ca primul tronosl al bratului este telescopic, lucru pe care nu prea il intalnim la pompele de beton (in acest moment, Schwing este singurul producator din lume care face astfel de pompe.
Macheta este " Made in Germany" de catre cei de la Conrad Modelle si este foarte reusita, chiar daca nu exceleaza in detalii ca o macheta TWH, WSI, sau NZG (ca sa numesc numai cativa dintre producatorii de modele foarte detaliate). Acest lucru este si din cauza ca macheta prezentata este fabricata in aii '90, cand asta era nivelul de detaliere oentru orice astfel de macheta.
Pentru o recenzie mai detaliata, va invit pe blog: https://vitrinacumachete.wordpress.com/2014/08/09/macheta-pompa-de-beton-schwing-s31ht-scara-150/

IMG_2835

IMG_2841

IMG_2843

Online johann.nunweiller

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 21.115
Re: Utilaje pentru tehnica betonului
« Răspuns #17 : 08/10/14*, 16 »
Ah!
Imi plac mult utilajele, deocamdata raman la 1:87 si continui sa savurez la cele din acest topic.

Online johann.nunweiller

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 21.115
Re: Utilaje pentru tehnica betonului
« Răspuns #18 : 08/10/14*, 17 »
Despre starea infrastructurii din USA:
http://www.infrastructurereportcard.org/a/#p/bridges/overview

Din pacate, vestul (occidentul) si structurile sale la care am aderat si noi nu mai dispun de resurse reale pentru investitii.
Sumele pentru infrastructura sunt obtinute prin politica deficitelor, politica ce este refuzata Romaniei ;)

In timp ce China:
http://thediplomat.com/2014/02/china-offers-to-finance-30-percent-of-indian-infrastructure-spending-through-2017/

Scuze de off!
« Ultima Modificare: 08/10/14*, 17 de johann.nunweiller »

Offline ampopa

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 853
  • Gen: Bărbat
    • Vitrina cu machete
Betoniere cu pompa de beton, scara 1:50
« Răspuns #19 : 05/07/15*, 16 »
Continui seria inceputa acum ceva vreme cu trei machete foarte reusite (pentru vremea lor si nu numai): cateva machete de automalaxoare (betoniere, sau "Cife") cu pompa de beton, Putzmeister toate, facute de Conrad (in Germania!) la scara 1:50. ele fac parte dintr-o colectie Putzmeister mai ampla (imi lipsesc doar vreo trei sau patru machete Putzmeister dintre toate machetele produse pentru ei pana acum), pe care, incetul cu incetul, o sa o prezint (mai demult am mai prezentat aici o macheta din "seria" Putzmeister).

Utilajele reale arata cam asa:


[

Cea mai veche dintre ele: PUMI cu brat de 16 m pe sasiu 6x4 Mercedes-Benz SK, macheta facuta prin anii '80:



Urmatoarea este un PUMI cu brat de 21 m pe sasiu 8x4 Mercedes-Benz SK, macheta facuta prin anii '90:



Si inchei cu un PUMI cu brat de 21m pe un sasiu 8x4 Mercedes-Benz Actros (prima generatie):



Pentru o prezentare mai detaliata a celor trei machete, impreuna cu mult mai multe poze, va invit sa vizitati blogul: https://vitrinacumachete.wordpress.com/2015/05/03/betonierele-mele-machete-de-autobetoniere-cu-pompa-de-beton-pumi/

Online johann.nunweiller

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 21.115
Re: Utilaje pentru tehnica betonului
« Răspuns #20 : 05/07/15*, 16 »
Frumoase!
Am avut cu ce sa ma delectez in pauza de lucru!

Offline brcosminp

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 1.345
  • Gen: Bărbat
Re: Utilaje pentru tehnica betonului
« Răspuns #21 : 05/07/15*, 22 »
Foarte faina recenzia de pe blog, felicitari !

Offline ampopa

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 853
  • Gen: Bărbat
    • Vitrina cu machete
Re: Utilaje pentru tehnica betonului
« Răspuns #22 : 05/07/15*, 22 »
Multumesc pentru aprecieri!

Offline ampopa

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 853
  • Gen: Bărbat
    • Vitrina cu machete
Cateva betoniere 1:50
« Răspuns #23 : 06/05/15*, 11 »
In continuarea prezentarii pompelor PUMI vin cu cateva "cife" simple, fara pompa, la scara 1:50. Sunt produse de Conrad in Germania prin anii '80-'90.

Nu cred ca nu stie cineva cum arata un malaxor auto:



Cea mai veche dintre ele: un Stetter de 9mc pe sasiu 8x4 Mercedes-Benz NG, macheta facuta prin anii '80:



Urmatoarea este tot un Stetter (probabil) de 6mc pe sasiu 6x4 Mercedes-Benz SK, macheta facuta, probabil, tot prin anii '80:



Dupa care avem un Liebherr de 6mc pe sasiu Mercedes Benz Actros 6x4, o macheta ceva mai recenta, din anii '90:



Si "last but not least", vorba rusului un Liebherr de 9mc pe un sasiu 8x4 MAN F2000:



O poza de grup:



Pentru o prezentare mai detaliata a celor trei machete, impreuna cu mult mai multe poze, va invit sa vizitati blogul: https://vitrinacumachete.wordpress.com/2015/06/04/betonierele-mele-2-machete-de-autobetoniere/

Online johann.nunweiller

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 21.115
Re: Utilaje pentru tehnica betonului
« Răspuns #24 : 06/05/15*, 12 »
SUPERBE!