Autor Subiect: Mercedes-Benz L6600 "Canvas Truck" [1950][Minichamps]  (Citit de 7717 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Ionuț

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 4.033
Mercedes Benz L6600 a fost un camion de mediu tonaj ce s-a fabricat intre 1950 si 1959. A devenit rapid un succes de piata, cu toate ca avea o capacitate nu foarte mare de incarcare (6,6 tone). Desi concurentii sai il surclasau la acest capitol, camionul construit la uzinele din Gaggenau a avut un pret mult mai accesibil, fiind in topul preferintelor transportatorilor. Motorul diesel de 8,3 litri si 145 CP facea fata cu greu drumurilor in rampa sau situatiilor de supraincarcare, ansa s-a dovedit extrem de fiabil, fiind compromisul ideal in materie de costuri pentru clientii sai.



Macheta este printre cele mai mari realizate la scara 1/18 (daca nu cea mai mare, cel putin pana acum), dimensiunile sale de 50 x 13 x 17 cm fiind cu adevarat impresionante. La astfel de marimi se simte efectiv ca scara isi atinge limitele. Modelul e greu de apucat si de manevrat, se simte cum sasiul scartaie si se torsioneaza atunci cand e ridicat.



A fost o adevarata provocare pentru Minichamps, macheta fiind o realizare excelenta pentru nivelul anului 2004. O multime de detalii, majoritatea atent lucrate, adauga si mai mult farmec masinii.



Cabina este uriasa, ea singura depaseste in dimensiuni unele machete de automobile mici la aceeasi scara. Grila radiatorului nu este perforata, desi nu e evident la prima vedere. O mare problema este faptul ca usile nu se închid cu niciun fel de click, la orice inclinare laterala se deschid pur si simplu. In rest, finisarea este peste medie, cu faruri impecabile, oglinzi rabatabile si alte accesorii excelent realizate.




Platformei de incarcare i s-a acordat o atentie cu totul speciala. Este fabricata in intregime din metal, iar obloanele sunt rabatabile pe 3 din cele 4 laturi. Pe podea este lipit un autocolant ce imita lemnul, relativ convingator. 3 arce metalice sunt principalele piese ale custii de sustinere a prelatei. Acestea nu sunt detasabile, insa stinghiile care fac legatura intre ele sunt. De altfel macheta vine cu stinghiile si prelata ambalate separat. Montajul e simplu iar fiecare stinghie (de plastic) imita nervurile lemnoase pe suprafetele sale. Intre obloane si platforma propriu-zisa exista un mic spatiu, sesizabil in poze.




Prelata este facuta din panza subtire de in si are pentru fiecare prindere de platforma cate o capsa rotunda. La final exista o guta (inclusa in pachet) care trebuie trecuta prin elementele de prindere, fixand astfel prelata. Singura problema, e imposibil de fixat prelata in spatiul dintre platforma si cabina, iar la trecerea firului prin gauri nici nu te poti gandi. In spate, curelele (care tin prelata inchisa pe laturi) sunt elegant figurate prin capse metalice care "agata" panza prelatei.




Interiorul este simplu, spartan chiar, un lucru obisnuit pentru un camion de acum 60 de ani. Nu exista mocheta insa podeaua imita destul de bine un covor cauciucat cu striatii. Foarte placute la atingere se simt banchetele, acoperite cu un material moale (vinilin?). Desi nu exista nimic care sa iasa in evidenta aici, atmosfera generala este destul de realista.



Compartimentul motor nu este chiar punctul forte al machetei. Decent detaliat, este insa departe de standardele actuale pentru un model high-end. Un detaliu interesant sunt barele metalice rabatabile de sustinere ale celor doua capote.



Sasiul principal este metalic, nici nu s-ar fi putut altfel. Piesele atasate lui sunt insa de plastic, inclusiv arcurile cu foi. Chiar si asa, camionul "se lasa" cativa milimetri cand este asezat pe roti, din cauza greutatii care apasa pe aceste arcuri oarecum flexibile. Cupla de remorca este metalica si functionala, pentru ca, dupa cum probabil stiti, acestui camion i se poate atasa o remorca. Intregul ansamblu, camion + remorca, ar atinge 90 de cm lungime. Greu de expus asa ceva, chiar si in cele mai generoase vitrine.



Poate ar fi meritat ca jantele sa fie un pic mai bine detaliate. Oricum, culoarea aleasa pentru jante si piesele din zona sasiului este potrivita, pentru ca nu poti spune la prima vedere daca acestea sunt sau nu metalice.




In concluzie, o macheta aparte, din cand in cand disponibila pe ebay, o alegere perfecta daca va plac camioanele, aveti spatiu suficient in vitrina si sunteti dispusi sa cheltuiti o suma importanta.




Sper ca restul pozelor - de detaliu -  va vor convinge de farmecul acestui model. Pentru cei inca circumspecti, am sa-l aduc la o viitoare intalnire.



























« Ultima Modificare: 02/14/13*, 20 de Dilo »

Offline mike_neagu

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 496
  • Gen: Bărbat
In sfarsit de cand asteptam sa vad macheta asta pe aici. Felicitari pentru raritatea asta. Ai muncit ceva sa decupezi fiecare poza. :/()?!?

Offline patriciu

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 301
  • Gen: Bărbat
Cea mai frumoasa prezentare si o macheta pe masura. Felicitari !!! Asteptam poze impreuna cu remorca :P

Offline Andrei G.

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 827
O prezentare si o macheta de nota 10,cuvintele sunt de prisos! :o :D

Offline mike_neagu

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 496
  • Gen: Bărbat
nu ne arati si niste poze cu motorul?  :-:)

Offline Ciprian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5.188
  • Gen: Bărbat
Foarte frumoasa prezentarea, surprinde perfect frumusetea acestei machete. O macheta imensa si bine detaliata.

Masca arata excelent, chiar daca nu este perforata, aproape ca nu iti dai seama. Trebuia sa pozezi si grila de pe aripa dreapta, e de un mare efect.

Versiunea mea, cu platforma pentru busteni/lemne, e suficient de incapatoare pentru Pullman-ul de la AUTOart, ca sa va faceti inca o idee privind dimeniunile impunatoare.

model collector

  • Vizitator
Este cea mai frumoasa macheta de pe forum. Imi spui si mie cat te-a costat, am mai intrebat odata si nu mi-ai raspuns.

Offline Oleco Motors

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 2.191
  • Gen: Bărbat
  • Colectionar si constructor handmade de machete
Superb camionul! Imi place ca are foarte multe detalii, dar pentru scara asta este ceva normal. Vad ca ai devenit un colectionar "greu". Bravo!  )0(

model collector > poate ai vrut sa spui ca este una dintre cele mai frumoase...
Sunt multe machete frumoase pe forum si nu se poate spune care este cea mai frumoasa pentru ca sunt machete la scari diferite de colectie. Ca este una dintre cele frumoase, asta se poate spune!

Offline Ionuț

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 4.033
Poze cu motorul n-am, am uitat de el. Preţul a fost în jur de 200 de euro, poate mai puţin (cât un CMC, să zicem). Pentru detalii de motor şi grilă laterală, cred că Ciprian o să pluseze cu ceva fotografii ale variantei lui. Oricum, nu are rost discuţia despre cea mai frumoasă machetă (cât de frumos poate să fie un camion... nu toată lumea apreciază).

Offline dex

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 765
    • www.alexbadulescu.ro

 Pentru cei încã circumspecþi, am sã-l aduc la o viitoare întâlnire.

Intalnirile fiind sambata, s-ar putea sa ai probleme pe drum, din cauza tonajului  ;D.

Excelenta macheta iar achizitia pare pe deplin justificata.
La inceput am derulat mai multe cadre, ca nu-mi dadeam seama daca in poze e masina reala sau macheta.

Abia astept urmatoarea intalnire, sa vad pe viu minunatia asta.
Felicitari!
« Ultima Modificare: 09/21/10*, 00 de dex »

Offline Ionuț

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 4.033
Pentru că ai văzut celălalt camion, o idee de mărime a cabinei:


model collector

  • Vizitator


Eu sunt interesat doar de scara 1:18 si pentru mine este cea mai frumoasa macheta vazuta aici pe forum. Este parerea mea si exact asta am vrut sa spun.
« Ultima Modificare: 09/21/10*, 02 de model collector »

Offline ksm

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 6.257
pentru a nu aprinde spirite, sergiu ar trebui sa ne spune ce-i place mai mult, masina (camionul adica) sau realizarea machetei. daca in ce priveste camionu nu am ce spune, in cazul machetei afirmatia chiar m-ar intriga! il lasam sa ne scoata din ceata

« Ultima Modificare: 09/21/10*, 10 de ksm »
cumpar masinute cu cheita

Offline Ciprian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5.188
  • Gen: Bărbat
Nu va bateti dragi colegi. Fiecare are dreptul la o opinie, daca pentru Sergiu asta e cea mai frumoasa macheta nu vad care e problema. Toti avem cate una sau mai multe. Am zis si eu la un moment dat de un Exoto ca e cea mai frumoasa si mi-am luat si eu ghionturi, ca nu era nici Ferrari, nici Bugatti si nici CMC.

Revenind la camion, daca vreti o poza cu interiorul pot sa pun azi/maine, dar nu va asteptati rapid la prezentare, inca n-am reusit sa-l urnesc din casa ;D Prezentarea cred ca o sa o fac separat, sunt suficiente diferente.

Offline Stefan

  • IERTAND, TE IERTI PE TINE
  • Super-Hero Member
  • ******
  • Mesaje postate: 13.950
  • Gen: Bărbat
  • Sa nu dispretuiesti ce nu intelegi.
    • Miniauto
ksm,
ca sa pozezi toata macheta, la dimensiunile ei, trebuie sa stai mai departe... elementar, mon cher Watson  <-o
plus ca exista si poze cu detalii, recunoaste

PS
Ionut - respect !  )0(

si ca sa-l linistesti pe ksm, pozeaza in detaliu stergatorul de parbriz, oglinda, pragul de la cabina si aparatoarea de noroi de la spate   <-o
« Ultima Modificare: 09/21/10*, 12 de Stefan »

Ne-am  adunat  aici  ca  sa fim  mai  multi:  Forum  Miniauto
Cumpar cu prioritate: VW T1, Matiz, , dricuri, super- si hypercars