Autor Subiect: MERCEDES SIMPLEX 40 HP [1902] [DISTLER]  (Citit de 1159 ori)

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline mavrodin118

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 6.655
  • Gen: Bărbat
MERCEDES SIMPLEX 40 HP [B66040360] – JOHANN DISTLER
« Ultima Modificare: 06/06/21*, 17 de mavrodin118 »
”Dacă am realiza toți că nu trăim veșnic, am fi cu toții mai amabili. Sunt sigur.” (Juan Manuel Fangio, cvintuplu campion mondial)

Offline mavrodin118

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 6.655
  • Gen: Bărbat
Re: MERCEDES SIMPLEX 40 HP [1902] [DISTLER]
« Răspuns #1 : 12/01/19*, 17 »
Imaginea de ansamblu este spectaculoasă. Iar de aproape, rămâne aceeași.
Vopseaua este aplicată perfect. La fel, liniile negre, subțiri, de pe cele patru aripi, capotă sau lateralele scaunelor, sunt impecabil trasate.
Volanul, levierele schimbătorului de viteze și frânei, amplasate în dreapta mașinii, precum și instrumentele de bord, sunt redate cu mare finețe.
Deloc ciudat pentru machetele de odinioară, spre deosebire de mizeriile din rășină de azi, roțile brachează prin acționarea volanului (deși operația nu este recomandabilă cu frecvență ridicată date fiind lungimea și fragilitatea priciorului acestuia).
Radiatorul tip fagure este lucrat cu mare finețe, aproape că este creată senzația de prea mare finețe.
Farurile frontale sunt piese de înalt calibru. În interiorul lor apare un fitil în formă de Y. Cadranul felinarelor, cu toate elementele țesute la exterior, sunt și ele încântătoare.
Cele trei foi ale capotei, două laterale și una la partea de sus, pot fi detașate complet, dezvăluind un motor, cu ai săi patru cilindri în linie, redat destul de modest.
Lanțurile de antrenare par cam subțiri prin raportare la modelul real. Nu sunt funcționale.
Scaunele mașinii expuse la Stuttgart sunt îmbrăcate în negru, foarte probabil piele. Ale machetei sunt fabricate din plastic gri. O altă diferență vine de la elementul de prindere al anvelopelor de rezervă: cu o curea la mașină, cu sfoară la machetă.
”Dacă am realiza toți că nu trăim veșnic, am fi cu toții mai amabili. Sunt sigur.” (Juan Manuel Fangio, cvintuplu campion mondial)

Offline johann.nunweiller

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 21.107
Re: MERCEDES SIMPLEX 40 HP [1902] [DISTLER]
« Răspuns #2 : 12/01/19*, 17 »
Mi ai indulcit seara cu aceasta prezentare.

Offline johann.nunweiller

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 21.107
Re: MERCEDES SIMPLEX 40 HP [1902] [DISTLER]
« Răspuns #3 : 12/01/19*, 17 »
Ce prezentare iesea daca era la scara cu setul meu T3 prusac :) ...
Macheta este faina, o oda a bucuriei.

Offline ksm

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 6.257
Re: MERCEDES SIMPLEX 40 HP [1902] [DISTLER]
« Răspuns #4 : 12/01/19*, 20 »
Foarte interesant, nu stiam ca jelinek a facut bani din asigurări
cumpar masinute cu cheita