Autor Subiect: Tatra T87 [1936] [MCG]  (Citit de 1469 ori)

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline mavrodin118

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 6.655
  • Gen: Bărbat
Tatra T87 [1936] [MCG]
« : 10/02/19*, 21 »
Tatra T87 1936 [18069] – MCG
« Ultima Modificare: 06/06/21*, 18 de mavrodin118 »
”Dacă am realiza toți că nu trăim veșnic, am fi cu toții mai amabili. Sunt sigur.” (Juan Manuel Fangio, cvintuplu campion mondial)

Offline mavrodin118

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 6.655
  • Gen: Bărbat
Re: Tatra T87 [1936] [MCG]
« Răspuns #1 : 10/02/19*, 22 »
De multă, de foarte multă vreme, cam de pe la începutul noului mileniu, am început să tânjesc după o machetă (rășină! – o raritate pe atunci) Tatra T87 realizată de fabricantul ceh Hynek Knopp (din Chotěšov). Prețul mare, peste 400 de euro (mare și acum, darămite în perioada aia), precum și lipsa oricăror referințe cât de cât solide, m-au făcut să nu mă încumet la achiziția ei. Apoi, au apărut machetele Tatra la 1:43 – T77 de la Ixo (Museum), T87 și T97 de la BoS, T600 de la Neo – și aleanul a prins să se mai ostoiască. Iar când MCG a venit pe piață cu versiunea T87 la 1:18, nu m-am gândit de două ori. Abia după aceea am căutat să văd despre ce este vorba…

Prin urmare, producătorul este MCG. Ca toate machetele MCG și aceasta este de o calitate mediocră. Desigur, nu are nicio parte mobilă. De la câțiva metri distanță (în funcție de acuitatea vizuală/dioptrii) arată bine. De aproape, devin vizibile stângăciile.

Din profil, liniile se prezintă în regulă. Panta de coborâre a roofului către spate pare cea corectă. La fel și componentele structurale aparente. În schimb farurile laterale lasă impresia că pleacă din aripi mai de sus decât ar trebui. Totodată, deschiderea cozii din porțiunea spate de tip fastback, este mai amplă la modelul real în comparație cu cea a machetei.
Marea majoritate a mașinilor au avut oglinzi laterale, fie amplasate pe aripi, fie atașate de pilonii frontali. Deloc surprinzător, macheta reproduce o versiune nedotată cu așa ceva.
Mini-grila față este de toată jena – creionată prin matrițare și desigur neperforată. Similar se prezintă și fantele de aerisire din coadă. Ștergătoarele, la rândul lor, furnizează o imagine modestă.
Deși ramele portierelor sunt configurate prin vopsire, rezultatul este atât de slab, încât e aproape imposibil să ratezi să vezi fanta de lumină care se cască între acestea și piloni (ca și cum portierele nu s-ar închide etanș).

Structural, macheta are două componente majore: corpul (caroseria) din metal, la care sunt atașate geamurile, oglinda retrovizoare și bordul din plastic alcătuit dintr-o singură bucată, respectiv podeaua (termenul șasiu este impropriu), pe care sunt prinse roțile și panourile, și ele din plastic, lipite între ele, cinci la număr, cel de jos incluzând scaunele față, bancheta spate, schimbătorul de viteză și frâna de mână, iar lateralele având pretenția de a reprezenta interiorul portierelor.

În ceea ce mă privește, macheta de la MCG a umplut un gol în colecție. Pentru cei care, vorba unui distins coleg de forum, nu coboară sub un anumit nivel al detaliilor, nu este o opțiune. Acum, că am căpătat o referință, parcă îmi doresc (și) mai mult exemplarul de la Knopp
« Ultima Modificare: 06/06/21*, 18 de mavrodin118 »
”Dacă am realiza toți că nu trăim veșnic, am fi cu toții mai amabili. Sunt sigur.” (Juan Manuel Fangio, cvintuplu campion mondial)

Offline johann.nunweiller

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 21.115
Re: Tatra T87 [1936] [MCG]
« Răspuns #2 : 10/03/19*, 09 »
Bine ai revenit in randul prezentarilor!

Tare ma bucura sa vad aceasta prezentare asteptata de ani de zile.
Cat priveste macheta, prezentarea si descrierea facute de tine ii dau o valoare aparte.

Sper sa ti placa si aceasta prezentare:
https://petrolicious.com/films/this-thing-of-the-past-is-a-contribution-to-the-world


Offline M3d1an

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 1.255
  • Gen: Bărbat
  • Arriving somewhere, but not here...
    • Reflection in Scale
Re: Tatra T87 [1936] [MCG]
« Răspuns #3 : 10/03/19*, 10 »
Prezentare care depaseste calitatea machetei. Un exemplar a trecut si prin colectia mea dar a plecat mai departe...
Apreciez detaliile legate de masina si mai ales efortul de a strange informatiile si a le oferi si altora.

Offline andor88

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 958
  • Gen: Bărbat
  • Be a Voice not an Echo
Re: Tatra T87 [1936] [MCG]
« Răspuns #4 : 10/03/19*, 15 »
Felicitări și mulțumiri pentru prezentarea oferită!
Heaven is where the police are British, the cooks are French, the mechanics are German, the lovers are Italian and it is all organized by the Swiss.

Hell is where the police are German, the cooks are English, the mechanics are French, the lovers are Swiss, and it is all organized by the Italians.

Offline Ionuț

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 4.033
Re: Tatra T87 [1936] [MCG]
« Răspuns #5 : 10/03/19*, 16 »
Am rămas în biznisu' ăsta doar ăștia mai bătrâni (mai e cineva sub 30, hai să nu zic 35 de ani, care colecționează 1:18?), acuitatea noastră vizuală în scădere e de bun augur pentru producători, mai reduc și ei din detalii și implicit din costuri.

Adevărul e că e greu să te abții să nu bagi așa ceva în colecție, aceste Tatra streamlined sunt categoric un reper în istoria automobilului. Apreciez prezentarea, e cât se poate de obiectivă. Mă zgârie pe ochi numărul ăla de înmatriculare, aceste caractere (Arial?) nu au nicio legătură cu cele folosite în epocă. Nu știu de ce le e așa greu ca, pentru un plus de autenticitate, să reproducă un număr de înmatriculare real, cu aspectul, proporțiile și fonturile din perioada respectivă.

Offline Wheels

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 1.812
  • Gen: Bărbat
Re: Tatra T87 [1936] [MCG]
« Răspuns #6 : 10/03/19*, 17 »
  Atat macheta cat si prezentarea sunt innobilate de figurina. Costumul ei m-a dus cu gandul la Ionut, dar nu poate fi el. Nu are mana in buzunarul pantalonilor.
  Felicitari (sincere) pentru articol.

Offline Panait

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 2.937
  • Ne-am adunat aici ca sa fim mai multi
Re: Tatra T87 [1936] [MCG]
« Răspuns #7 : 10/03/19*, 23 »
Daca depuneau putin efort la grila din fata , schimba cu multa macheta ,prezentarea si pozele imi plac

Offline malachi

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 1.341
  • Gen: Bărbat
  • Ne-am adunat aici ca sa fim mai multi
Re: Tatra T87 [1936] [MCG]
« Răspuns #8 : 10/03/19*, 23 »
Felicitari pentru prezentare, slabe sanse sa vedem un diecast premium al acestui model, l-as adauga in colectie cat ai clipi. Asa pare sa faca parte din viitoarea colectie de machete sealed la 1:24, aia la 100 lei bucata ;D.

Offline ksm

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 6.257
Re: Tatra T87 [1936] [MCG]
« Răspuns #9 : 10/08/19*, 07 »
Îmi plac foto in mediul feroviar  afro.gif )0(
cumpar masinute cu cheita

Offline mavrodin118

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 6.655
  • Gen: Bărbat
Re: Tatra T87 [1936] [MCG]
« Răspuns #10 : 10/09/19*, 00 »
(...) aceasta prezentare asteptata de ani de zile.

 //static//

Apreciez detaliile legate de masina si mai ales efortul de a strange informatiile si a le oferi si altora.

Felicitări și mulțumiri pentru prezentarea oferită!

Felicitari pentru prezentare

Felicitari (sincere) pentru articol.

 sal'tare

Nu știu de ce le e așa greu (...)

pare din ce în ce mai greu să se abțină din a ne lua la mișto...

Atat macheta cat si prezentarea sunt innobilate de figurina.

antique ex libris, 16 lei -

Îmi plac foto in mediul feroviar

gara chitila -
”Dacă am realiza toți că nu trăim veșnic, am fi cu toții mai amabili. Sunt sigur.” (Juan Manuel Fangio, cvintuplu campion mondial)