Autor Subiect: Hurtgen  (Citit de 9552 ori)

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline corgi

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 1.161
Re: Hurtgen
« Răspuns #15 : 11/18/13*, 14 »
Foarte de efect!
Ar trebui imortalizata cumva diorama, sapi pamantul cu brazi cu tot si il pui intr-o cutie!

Multumesc. Diorama am facut-o in curte - brazii de fapt sunt crengi asezate intr-un anumit fel, iar iarba este de fapt formata din muschi, care, la scara asta, se potrivesc. Drumul este facut peste o placa din beton, adancita in sol. Am asezat straturi de muschi si pe langa marginea inferioara a ruinelor. Bineinteles, mai pot adauga elemente, in functie de necesitatea scenariilor. Totul are cam un metru lungine. Am acoperit totul cu o prelata, ca sa o feresc de ploaie. Important este ca, pe ansablu, cadrul natural sa fie la scara.
"The engine of the Panzer is a weapon just as the main-gun." (Heinz Wilhelm Guderian)

Offline corgi

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 1.161
Re: Hurtgen
« Răspuns #16 : 11/18/13*, 14 »
Care tun bre? Aruncatorul de grenade (aka mortier sau brand sau Brandt sau Granatewerfer pe nemteste)?
Frumoase pozele!


Batalia de la Hurtgen a fost uitata si pentru ca nu a fost un succes pentru Americani, dimpotriva, au suferit pierderi mari si au cucerit barajul Schwammenauel cu intarziere (adica dupa ce nemtii au inundat toata valea Ruhr-ului). Asta i-a mai costat cateva saptamani.

Multumesc.
"The engine of the Panzer is a weapon just as the main-gun." (Heinz Wilhelm Guderian)

Offline corgi

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 1.161
Re: Hurtgen
« Răspuns #17 : 11/18/13*, 14 »
io as vrea sa vad o diorama de la Stalingrad, cu cladiri distruse si tot tacamul. si cu Vasili Zaitev daca se poate  :/()?!?

Din pacate, nu am cum sa fac asta deocamdata.
"The engine of the Panzer is a weapon just as the main-gun." (Heinz Wilhelm Guderian)

Offline corgi

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 1.161
Re: Hurtgen
« Răspuns #18 : 11/18/13*, 14 »
Posibil Batalion. Unitatile speciale nu cred ca ajungeau la puterea unui regiment, decat foarte rar. Legat de cerinta ta cu Stalingrad, nu cred ca te poate ajuta Corgi, are numai machete cu Fritz si Charlie (sau Tommy), Ivani nu are, cu atat mai putin Zaitsevi.  afro.gif
Ai aflat ce puscoci e ala?  :)

La Stalingrad, sovieticii au avut o divizie de lunetisti, alcatuita si din unitati de femei. Aveau misiunea de a lua in vizor si elimina in special ofiterii germani din doua motive: scurtcircuitarea lantului de comanda si efectul demoralizator pe care acesti tragatori de elita il aveau asupra trupelor germane (erau practic foarte greu de detectat printre ruinele orasului).
"The engine of the Panzer is a weapon just as the main-gun." (Heinz Wilhelm Guderian)

Offline corgi

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 1.161
Re: Hurtgen
« Răspuns #19 : 11/18/13*, 14 »
Apropo, arma in discutie este M3 Submachine Gun.
"The engine of the Panzer is a weapon just as the main-gun." (Heinz Wilhelm Guderian)

Offline bezz

  • Fool member
  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 2.055
  • Gen: Bărbat
Re: Hurtgen
« Răspuns #20 : 11/18/13*, 14 »
Apropo, arma in discutie este M3 Submachine Gun.
The Grease Gun  ;D
corect

Online johann.nunweiller

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 21.115
Re: Hurtgen
« Răspuns #21 : 11/18/13*, 15 »

Offline corgi

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 1.161
Re: Hurtgen
« Răspuns #22 : 11/20/13*, 19 »
Foarte interesant - multumesc.
"The engine of the Panzer is a weapon just as the main-gun." (Heinz Wilhelm Guderian)