Autor Subiect: UNDE fotografiem machetele?  (Citit de 31957 ori)

0 Membri şi 8 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline mavrodin118

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 6.655
  • Gen: Bărbat
UNDE fotografiem machetele?
« : 01/24/14*, 20 »
ideea deschiderii topicului mi-a venit în urma unei discuții cu johann: care sunt cele mai potrivite locații din bucurești pentru a fotografia machetele în vederea prezentării lor?

am încercat o trecere în revistă, criteriul selecției fiind existența condițiilor propice (altele decât ”întins pe jos”) și decorul natural; așadar:


(1) academia militară - locul clasic de întâlnire pentru membrii forumului

porțiunea de beton (în absența unei definiții mai fericite, aș numi-o balustradă) care separă scările din lateralele platoului de partea centrală a acestuia (aflat în fața clădirii academiei), oferă un cadru perfect care dă imaginea de șosea/drum;

platoul care se vede și în imaginea precedentă, ideal pentru poze în care fundalul este reprezentat de clădirea academiei sau de basoreliefurile dintre cele două nivele ale platourilor;

(2) palatul mogoșoaia - deja o locație clasică;

balustradele din grădina situată în spatele palatului, la marginea lacului (fundal palatul sau lacul);

curtea interioară - opțiuni nu foarte numeroase (în ciuda aparențelor), dar cu multă imaginație se pot obține -
« Ultima Modificare: 05/08/21*, 12 de mavrodin118 »
”Dacă am realiza toți că nu trăim veșnic, am fi cu toții mai amabili. Sunt sigur.” (Juan Manuel Fangio, cvintuplu campion mondial)

Offline mavrodin118

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 6.655
  • Gen: Bărbat
Re: UNDE fotografiem machetele?
« Răspuns #1 : 01/24/14*, 20 »
(3) parcul carol

zona podului (porțiuni de apă în ambele părți) - la cele două capete se ”deschid” numeroase zone pe care pot fi plasate machetele astfel încât să prindă ca fundal lacul sau mausoleul;

(4) parcul național

aici o să vină klauze cu precizări (el mi-a dezvăluit locul) -
« Ultima Modificare: 05/08/21*, 12 de mavrodin118 »
”Dacă am realiza toți că nu trăim veșnic, am fi cu toții mai amabili. Sunt sigur.” (Juan Manuel Fangio, cvintuplu campion mondial)

Offline the1

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 2.840
  • Mr. Anderson
Re: UNDE fotografiem machetele?
« Răspuns #2 : 01/24/14*, 20 »
foarte interesant topic. felicitari, dan! imi faci pofta sa ma apuc, IN SFARSIT, de pozat.  <-o

Offline mavrodin118

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 6.655
  • Gen: Bărbat
Re: UNDE fotografiem machetele?
« Răspuns #3 : 01/24/14*, 20 »
(5) casa presei libere

locul din fața casei presei pe care sunt amplasate tot felul de ciudățenii greu de definit - ideal pentru poze cu mașini din perioada comunistă (evident, fundal fosta casă a scânteii);

(6) opera română

în fața clădirii (acum în renovare) găsim o balustradă - aici pot fi postate machetele, având în spate, după caz, partea frontală a instituției sau, în plan îndepărtat, sediul pentru birouri opera center;

(7) palatul parlamentului (”casa poporului!)

o imagine bună a palatului se poate obține din parcul izvor (macheta pe una din băncile de piatră situate pe aleea centrală) -
« Ultima Modificare: 05/08/21*, 12 de mavrodin118 »
”Dacă am realiza toți că nu trăim veșnic, am fi cu toții mai amabili. Sunt sigur.” (Juan Manuel Fangio, cvintuplu campion mondial)

Offline Ionuț

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 4.033
Re: UNDE fotografiem machetele?
« Răspuns #4 : 01/24/14*, 20 »
Foarte buna idee, D-le mavrodin118. Sunt sigur ca mai aveti cateva sugestii in acest sens.

Offline mavrodin118

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 6.655
  • Gen: Bărbat
Re: UNDE fotografiem machetele?
« Răspuns #5 : 01/24/14*, 20 »
(8 ) podul piața națiunile unite

balustradele podului sunt baza - deschidere pe direcția de curs a dâmboviței, respectiv spre zona unirii (curtea de apel bucurești) și zona izvor; deschidere, de asemenea, spre capetele podului: clădirile vechi de la începutul căii victoriei, respectiv blocul turn;

(9) podul mărășești (din vecinătatea camerei de comerț) -
« Ultima Modificare: 05/08/21*, 12 de mavrodin118 »
”Dacă am realiza toți că nu trăim veșnic, am fi cu toții mai amabili. Sunt sigur.” (Juan Manuel Fangio, cvintuplu campion mondial)

Offline mavrodin118

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 6.655
  • Gen: Bărbat
Re: UNDE fotografiem machetele?
« Răspuns #6 : 01/24/14*, 20 »
imi faci pofta sa ma apuc, IN SFARSIT, de pozat.  <-o

hai s-o vedem și pe asta!   :/()?!?


Sunt sigur ca mai aveti cateva sugestii in acest sens.

desigur, aveți și dvs.; le așteptăm!!!
”Dacă am realiza toți că nu trăim veșnic, am fi cu toții mai amabili. Sunt sigur.” (Juan Manuel Fangio, cvintuplu campion mondial)

Offline mavrodin118

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 6.655
  • Gen: Bărbat
Re: UNDE fotografiem machetele?
« Răspuns #7 : 01/24/14*, 20 »
în continuare, observații, comentarii și mai ales, noi locații!
”Dacă am realiza toți că nu trăim veșnic, am fi cu toții mai amabili. Sunt sigur.” (Juan Manuel Fangio, cvintuplu campion mondial)

Offline PaulIP

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.263
  • Gen: Bărbat
  • Inima are ratiuni pe care ratiunea nu le cunoaste
Re: UNDE fotografiem machetele?
« Răspuns #8 : 01/24/14*, 21 »
Felicitari pentru deschiderea topicului!
Podul Marasesti este in apropiere de scoala unde invat, insa, nefiind fotograf profesionist, ma multumesc cu fotografiile facute in casa... :blank:
Pasiunile ne definesc, ne apropie, ne fac sa privim viata intr-un mod propiu si... nu ne fac sa imbatranim degeaba!

Offline mavrodin118

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 6.655
  • Gen: Bărbat
Re: UNDE fotografiem machetele?
« Răspuns #9 : 02/02/14*, 18 »
în continuare, observații, comentarii și mai ales, noi locații!

UP  ;D
”Dacă am realiza toți că nu trăim veșnic, am fi cu toții mai amabili. Sunt sigur.” (Juan Manuel Fangio, cvintuplu campion mondial)

Offline djmanianfs

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 115
  • Gen: Bărbat
  • Ne-am adunat aici ca sa fim mai multi
Re: UNDE fotografiem machetele?
« Răspuns #10 : 02/02/14*, 20 »
Bun topic si mai ales foarte bune fotografiile de aici!  all_rite

Offline rooster

  • colectionar amator
  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 131
  • Gen: Bărbat
Re: UNDE fotografiem machetele?
« Răspuns #11 : 02/02/14*, 21 »
Poate ca nu este locul potrivit pentru acest subiect dar am si eu o curiozitate.
Cat sunt de potrivite dioramele la scara 1:35 pentru a poza machete la scara 1:43?
de ex:
http://www.parcmodels.ro/p_FARMHOUSE-wDIORAMA-BASE-5616_1.html
http://www.parcmodels.ro/p_BRICK--WALL-7371_1.html
http://www.parcmodels.ro/p_Country-Diorama-6238_2.html

Multumesc frumos!
fan volga

klauze

  • Vizitator
Re: UNDE fotografiem machetele?
« Răspuns #12 : 02/02/14*, 21 »
mult mai potrivite decat cele la 187 in mod sigur, posibil usile sa para cam mari daca fotografiezi exact langa ele dar nu cred ca ar arata asa de rau, mie imi plac, mi-as lua una-doua.

Offline mavrodin118

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 6.655
  • Gen: Bărbat
Re: UNDE fotografiem machetele?
« Răspuns #13 : 02/05/14*, 22 »
(10) pasajul universității

ieșirea spre spitalul colțea - balustradele scării rulante și ale scării din piatră (direcția intercontinental) oferă suport pentru un fundal alcătuit din o aripă a spitalului colțea (și piațeta din fața acestuia) și o laterală a clădirii ministerului agriculturii -


« Ultima Modificare: 05/08/21*, 12 de mavrodin118 »
”Dacă am realiza toți că nu trăim veșnic, am fi cu toții mai amabili. Sunt sigur.” (Juan Manuel Fangio, cvintuplu campion mondial)

klauze

  • Vizitator
Re: UNDE fotografiem machetele?
« Răspuns #14 : 02/05/14*, 23 »
unii chiar se plimba prin bucuresti....mi-as dori sa am vreme de asta...