Autor Subiect: Prezentare si constructie kit 1:8 - DACIA 1300 - Eaglemoss / IXO  (Citit de 106012 ori)

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline brcosminp

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 1.345
  • Gen: Bărbat
Re: DACIA 1300 - SCARA 1:8 IXO
« Răspuns #15 : 02/04/15*, 01 »
Eu sunt mai optimist din fire si sunt de parere ca, avand in vedere experientele anterioare cu machetele in rate, masa colectionarilor va putea fi masurata dupa primele numere. Ca si editor, tendinta este de a scoate in primele numere elemente atragatoare gen sasiu, elemente de caroserie, etc. insa prefer sa cred ca am evoluat ca si consumatori. Personal as testa piata prin elemente mai putin atractive pentru a identifica publicul tinta cat mai precis si mai ales cat mai rapid, asta pentru a ne scuti si a-i scuti de surprize.

Offline laurcris71

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 332
  • Gen: Bărbat
  • Xsara driver
Re: DACIA 1300 - SCARA 1:8 IXO
« Răspuns #16 : 02/04/15*, 08 »
90-100 numere la 8-10E o sa fie o bucurie. Aparitii  la 6 saptamani, alta nebunie, ti se lungesc urechile pana vine un cauciuc. Sunt frumoase, dar dureaza mult, costa mult, etc..........

klauze

  • Vizitator
Re: DACIA 1300 - SCARA 1:8 IXO
« Răspuns #17 : 02/04/15*, 08 »
nu cred ca valoreaza banii astia plus timpul de asteptare plus munca de cautare la kiosk si asamblare....orice masina ar fi.

Offline Ciprian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5.188
  • Gen: Bărbat
Re: DACIA 1300 - SCARA 1:8 IXO
« Răspuns #18 : 02/04/15*, 09 »
pai normal, doar noi sintem aia neseriosi care trebuie sa acoperim riscul ca unii ar putea sa nu mai cumpere.

taci ba ca unii o sa cumpere cate 20 ca la final sa-si faca salvare, pompieri, decapotabila, masina de partid, break, papucu de aprovizionat alimentara, dacia aia care a stabilit un record prin africa doar pentru ca nimeni nu e atat de prost incat sa se duca acolo, dacia care ar fi maturat la Monte Carlo daca ar fi lasat-o Ceausescu, Dacia de Le Mans (ce plm!)...

PS: cineva canta fericit la vioara acum...

klauze

  • Vizitator
Re: DACIA 1300 - SCARA 1:8 IXO
« Răspuns #19 : 02/04/15*, 09 »
hehe cipriane.....se vede ca nu ne-ai mai vizitat de mult...hai sa te pun la curent: mai nou, de cand s-a intors ionut de pe asw, nu mai permite nimanui sa se ia de prietenul lui remus a carui imagine o terfelim pe aici. deci cred ca o sa te baneze ceva sau o sa iei un avertisment. bineinteles eu nu stiu ce vorbesc si nu inteleg lucrurile (o tine pe a lui de cand a venit) dar de fapt este o spalare de creieri reusita de echipa remus-schumy la nivel inalt.

Offline Oleco Motors

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 2.191
  • Gen: Bărbat
  • Colectionar si constructor handmade de machete
Re: DACIA 1300 - SCARA 1:8 IXO
« Răspuns #20 : 02/04/15*, 09 »
... judecand insa dupa sosonii privitorului cu fular roz, pare sa fie mai mare de 1/18
Este 1/8, nu 1/18!

Offline Ciprian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5.188
  • Gen: Bărbat
Re: DACIA 1300 - SCARA 1:8 IXO
« Răspuns #21 : 02/04/15*, 09 »
uh, oh, sunt extrem de afectat. n-am luat in viata mea ban pe miniauto, haha. cine este acest Remus?

Offline ksm

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 6.257
Re: DACIA 1300 - SCARA 1:8 IXO
« Răspuns #22 : 02/04/15*, 09 »
hehe cipriane.....se vede ca nu ne-ai mai vizitat de mult...hai sa te pun la curent: mai nou, de cand s-a intors ionut de pe asw, nu mai permite nimanui sa se ia de prietenul lui remus a carui imagine o terfelim pe aici. deci cred ca o sa te baneze ceva sau o sa iei un avertisment. bineinteles eu nu stiu ce vorbesc si nu inteleg lucrurile (o tine pe a lui de cand a venit) dar de fapt este o spalare de creieri reusita de echipa remus-schumy la nivel inalt.
avand in vedere ca jumate din subiectele / posturile MA sunt despre ASW, iti dau dreptate klauze, spalarea de creier e reusita

revenind la macheta, parerea mea e urmatoarea: nu va place, nu cumparati.

aveti oricand alternativa unor modele Pocher 1/8 cu detalii de Burago 1/18 (Ferrari Testarossa de ex), sau de la acelasi Pocher 1/8, modelul Bugatti T44  http://www.tcn.net/~severn/pocher2.html cu detalii ce nu exista nici pe Exoto XS,dar nu vreti sa stiti cat costa
cumpar masinute cu cheita

Offline 1955chevy

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 219
  • Gen: Bărbat
Re: DACIA 1300 - SCARA 1:8 IXO
« Răspuns #23 : 02/04/15*, 09 »

Offline adycoke2

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 2.288
  • Gen: Bărbat
  • Bonum vinum laetificat cor hominis!
Re: DACIA 1300 - SCARA 1:8 IXO
« Răspuns #24 : 02/04/15*, 09 »
ce va face sa credeti ca va aparea in RO?  afro.gif
« Ultima Modificare: 02/04/15*, 09 de adycoke2 »

klauze

  • Vizitator
Re: DACIA 1300 - SCARA 1:8 IXO
« Răspuns #25 : 02/04/15*, 09 »
e clar facuta sa apara in ro. daca nu incearca sa vanda dacia aici unde ar mai avea atatea sanse? dc era pentru alte tari, era r12. dacia e pentru ro.

Offline Miria

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 285
Re: DACIA 1300 - SCARA 1:8 IXO
« Răspuns #26 : 02/04/15*, 09 »
Sunt curios, cati dintre entuziasti, o vor cumpara.Cine isi permite sa dea 4000 de ron pe o asemenea macheta.Plus exista riscul imens , sa se supere iarasi editura/distribuitorul si sa lase colectia in pom.Cine garanteaza ca se va ajunge pana la ultimul numar? Eu unu, chiar daca mi-ar placea foarte tare, nu stiu daca m-as risca.

Offline Ionuț

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 4.033
Re: DACIA 1300 - SCARA 1:8 IXO
« Răspuns #27 : 02/04/15*, 09 »
Fiecare e liber să-și spună părerea și fiecare e liber să se manifeste în pasiunile lui cum are chef. Nu prea înțeleg de ce trebuie să fie luați în derâdere pe un forum de profil cei care vor să cumpere 20 de Dacii pentru a le modifica în navete spațiale și alte chestii. Am putea la fel de bine să ne amuzăm pe seama celor care colecționează doar americane. Sau se limitează doar la o anumită scară. Dar n-o s-o facem. Fiindcă e un forum specializat în discuții despre machete și pasiunea de a le colecționa.

Trăim într-o economie de piață și mă va distra, în schimb, alt fenomen. O să mă amuze cei care vor cumpăra câte 20 de numere la fiecare apariție nu din pasiune și drag de modificări, ci pentru a le revinde mai târziu. Și apoi vor apărea cei care se vor supăra și vor tuna și fulgera împotriva bișnițărelii și tot așa. Iar trăirile vor fi ceva mai intense decât în cazul colecției de legendă. Mai ales când o să dispară vreo roată de pe piață, pe care o vei găsi în schimb pe olx și pe forumurile de profil la preț triplu.
« Ultima Modificare: 02/04/15*, 09 de Ionut »

Offline guestx

  • Rookie / Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 55
  • Gen: Bărbat
Re: DACIA 1300 - SCARA 1:8 IXO
« Răspuns #28 : 02/04/15*, 09 »
Ar fi super sa apara la noi dar din pacate sunt sanse slabe pentru asa ceva.
"Sunt inofensiv dar gandul meu e criminal" - PARAZITII

Offline mavrodin118

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 6.655
  • Gen: Bărbat
Re: DACIA 1300 - SCARA 1:8 IXO
« Răspuns #29 : 02/04/15*, 10 »
Am putea la fel de bine să ne amuzăm pe seama celor care colecționează doar americane. Sau se limitează doar la o anumită scară.

ce penibil ar fi;

dar, desigur, de ce nu?
”Dacă am realiza toți că nu trăim veșnic, am fi cu toții mai amabili. Sunt sigur.” (Juan Manuel Fangio, cvintuplu campion mondial)