Autor Subiect: Cancerul machetelor / Zinkpest / Tin pest / Metal fatigue  (Citit de 26102 ori)

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline Stefan

  • IERTAND, TE IERTI PE TINE
  • Super-Hero Member
  • ******
  • Mesaje postate: 13.950
  • Gen: Bărbat
  • Sa nu dispretuiesti ce nu intelegi.
    • Miniauto
nu cred, masinuta pare noua, nu e din vremea "canceroaselor" occidentale (anii 50)
si nici ruseasca nu pare (  MOY rusesc :/()?!? ) (am o rusoaica canceroasa facuta in anii 90)

foarte posibil sa fie varsat ceva solutie acolo care ulterior s-a cristalizat... incerca totusi sa cureti, nu pierzi mare lucru
« Ultima Modificare: 02/09/11*, 11 de Stefan »

Ne-am  adunat  aici  ca  sa fim  mai  multi:  Forum  Miniauto
Cumpar cu prioritate: VW T1, Matiz, , dricuri, super- si hypercars

Offline bezz

  • Fool member
  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 2.055
  • Gen: Bărbat
Multumesc! sunt 3 moy din 78-86, din 2 surse diferite, nu cred sa fi varsat ambii ... otet  :/()?!? pe ele.
Apreciez insa incurajarea, o sa va tin la curent cu operatiunile de curatare si "restaurare". Probabil au stat intr-un mediu "vitreg" pentru ca cisterna are cocleala pe conductele alamite.
Bine ca nu-s modele foarte valoroase  :-[ desi mi-ar parea rau sa le pierd.

Offline Sechi

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 577
  • Gen: Bărbat
Am patit-o si eu. Era cazul, dupa atatia ani, nu?   ;D
Este vorba despre o macheta Norev, produsa acum vreo 20 de ani, pastrata in conditii excelente, fara a fi expusa la diferente de temperatura sau la alti factori chimici sau naturali.
Renault 14, produs de Norev, scara 1/43, made in France.
Dupa cum se vede, metalul a capatat fisuri pe toata suprafata, urmand ca, in timp, sa se dezintegreze, de la sine, complet.



Procesul de fisurare este asemanator celui prezentat de gabriel, la un alt topic. as propune sa se uneasca si acela cu cel prezent.

Daca este interesat cineva de macheta aceasta, ca obiect de studiu, sau ca ciudatenie, sunt dispus sa o vand sau sa o schimb.
Pentru orice macheta de rahat, exista un colectionar de rahat! :)

Offline Stefan

  • IERTAND, TE IERTI PE TINE
  • Super-Hero Member
  • ******
  • Mesaje postate: 13.950
  • Gen: Bărbat
  • Sa nu dispretuiesti ce nu intelegi.
    • Miniauto
Sechi,
ma faci sa ma uit si eu la R14-ul meu Solido, il am din 1977

PS
am vazut odata un documentar socant... un bolnav de cancer in stare terminala tinea un video-jurnal, s-a inregistrat zilnic in ultimele zile, pana la sfarsit... poti face si tu asta, poze la macheta asta din luna in luna, sa vedem evolutia bolii pana nu mai ramane dcat sasiul afro.gif

Ne-am  adunat  aici  ca  sa fim  mai  multi:  Forum  Miniauto
Cumpar cu prioritate: VW T1, Matiz, , dricuri, super- si hypercars

Offline Sechi

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 577
  • Gen: Bărbat
Nu am cum sa fac un documentar, ca nu cred ca o voi mai tine atat. Oricum, cancerul a avansat extrem de lent la aceasta macheta.
Poate o vrea careva pentru trafic de organe. ;))
Pentru orice macheta de rahat, exista un colectionar de rahat! :)

timitza09

  • Vizitator
Merge un tuning discret  <-o

Offline b_robert87

  • licitatiile mele
  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 338
  • Gen: Bărbat
cateva poze gasite pe net,trebuie un inventar la cei care au machete de productie urss

Offline andrei_nsts

  • Rookie / Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 40
  • Gen: Bărbat
Ma bag si eu in discutie, desi nu pot spune ca sunt un cunoscator absolut in domeniu.
Am vazut ca se poarta la unii modelisti cimitirele de masini.
Poate ca ar merita facuta o diorama cu asa ceva, cel putin Volga din ultimul post cu poze se potriveste de minune la asa ceva.

O alta varianta ar fi o mica diorama cu un autoturism in paragina, cu putin muschi pe capota, rugina si usile deschise, sau macar una dintre ele. Apoi toata afacerea trebuie pusa sub clopot de sticla si lasata sa imbatrineasca de la sine.
In timp se mai poate interveni cu rugina pe ici si colo.

Offline Stefan

  • IERTAND, TE IERTI PE TINE
  • Super-Hero Member
  • ******
  • Mesaje postate: 13.950
  • Gen: Bărbat
  • Sa nu dispretuiesti ce nu intelegi.
    • Miniauto
o idee buna ;)

Ne-am  adunat  aici  ca  sa fim  mai  multi:  Forum  Miniauto
Cumpar cu prioritate: VW T1, Matiz, , dricuri, super- si hypercars

michi

  • Vizitator
O alta varianta ar fi o mica diorama cu un autoturism in paragina, cu putin muschi pe capota,
adica un muscle car !

Offline FED express

  • Old School & 1/18
  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 1.208
  • Gen: Bărbat
  • You can't stop Rock'n'Roll
Se pare ca nu doar machetele foarte vechi sufera de boala asta.Am un Bmw Seria 5 e60 Kyosho care sufera de boala asta.Azi mi s-a sfaramat in maini  :o
O sa pun poze daca e cineva interesat. :'(

Offline Ciprian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5.188
  • Gen: Bărbat
Pai nu are legatura neaparat cu varsta machetei. Am mai auzit de astfel de probleme la Kyosho. Pune niste poze te rog.
« Ultima Modificare: 12/11/11*, 18 de Ciprian »

Offline FED express

  • Old School & 1/18
  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 1.208
  • Gen: Bărbat
  • You can't stop Rock'n'Roll
Nu stiu daca mai tii mine, dar anul trecut prin vara a fost un mic scandal in care macheta asta a jucat rolul protagonistului.Andrei (Steaua) o cumparase de la Mihai90 care sustinuse ca e in perfecta stare, dar defapt avea mari probleme cu vopseaua.Eu am luat-o de la Andrei atunci fiindca imi doream oricum un Kyosho si nu aveam asa multi bani asa ca l-am luat sa il am in speranta ca il voi revopsi.

De atunci nu am mai miscat nimic la el ca am zis ca il tirmit la Eddy cand vine in tara sa mi-l faca, dar intre timp m-am hotarat sa-l desfac.
Azi l-am desfacut incet incet.Am dat jos sasiul, barile, capota fata si cea spate.
Stopurile sunt prinse intre ele cu o bagheta de plastic care vine prinsa in nit de armatura barii spate.Cand am impins nitul partea aia s-a sfaramat cum se vede in poze.Am observat ca in multe locuri pe caroserie mai sunt crapaturi (pe interior).








Offline ZignumMD

  • 1:18 Newbie
  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 216
  • Gen: Bărbat
aoleu, acum incep sa ma sperii si pe mine  0\ Nu cred ca suport sa vad cum se dezmembreaza vreo macheta de la mine  :'(

Offline Dilo

  • BAD MOTHER FUCKER
  • Moderator Global
  • ****
  • Mesaje postate: 5.432
Se dezmembreazã numai BMW-urile!   ;)