Autor Subiect: OpeL 4/12 PS Laubfrosch [1924-1925] [MCG]  (Citit de 1138 ori)

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline mavrodin118

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 6.655
  • Gen: Bărbat
OPEL 4/12 PS LAUBFROSCH 1924-1925 [18050] – MCG

Macheta este produsă de MCG: low cost, low quality – nicio surpriză. Așa cum a devenit obișnuință, dacă nu sunt din rășină, machetele de azi sunt ”sealed”. Nici sub acest aspect, MCG nu face excepție, fabricând replici din cea de a doua categorie.

Producătorul reușește însă să surprindă într-o oarecare măsură prin faptul că nu oferă roof-ul mașinii în varianta întinsă/desfășurată (pentru acoperirea cabinei). Ceea ce se dorește a fi coviltirul pliat deasupra ”cozii” nu reușește să sugereze nici pe departe o atare funcționalitate. Fantele de aer amplasate pe capota motorului sunt închise, dar asta e mai greu sesizabil. De asemenea, nu sunt reprezentate organele de închidere/deschidere ale celor două părți laterale ale capotei motorului (clemele din dreptul aripilor frontale prezente la modelul real). Neașteptat de fin este redată grila radiatorului, deși nu respectă forma originală. Roțile par în regulă, cu amendamentul că în realitate erau negre și nu verzi (dar, poate că n-am căutat destul de mult pentru a găsi așa ceva). În schimb, MCG a optat să folosească culoarea negru pentru a desena cadrul parbrizului, în condițiile în care la majoritatea mașinilor aceasta era argintie. Interiorul îmi place – cadranele de la bord sunt lucrate curat, impresie accentuată de numărul lor redus. Despre șasiu, nimic de discutat – nu merită, cum, la fel, nu mi s-a părut o idee bună să fac poze ale machetei întoarsă cu roatele în sus.

Ar mai fi probabil câte ceva de spus. Una peste alta, îmi place – am învățat să nu mai strâmb din nas.
« Ultima Modificare: 06/06/21*, 18 de mavrodin118 »
”Dacă am realiza toți că nu trăim veșnic, am fi cu toții mai amabili. Sunt sigur.” (Juan Manuel Fangio, cvintuplu campion mondial)

Offline ksm

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 6.257
Re: OpeL 4/12 PS Laubfrosch [1924-1925] [MCG]
« Răspuns #1 : 08/05/19*, 18 »
Interesante fotografiile  cu machetă verde pe fundal verde  )0(
cumpar masinute cu cheita

Offline mavrodin118

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 6.655
  • Gen: Bărbat
Re: OpeL 4/12 PS Laubfrosch [1924-1925] [MCG]
« Răspuns #2 : 08/05/19*, 19 »
altă nuanță  ;D
”Dacă am realiza toți că nu trăim veșnic, am fi cu toții mai amabili. Sunt sigur.” (Juan Manuel Fangio, cvintuplu campion mondial)